
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.005116
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
04 грудня 2019 року зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О.В.,
позивача ОСОБА_1 І.Р.,
представника відповідача Драчук Ю.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні у місті Львові клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування розрахунку, -
в с т а н о в и в:
07.10.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 03135, м.Київ, пр. Перемоги, 14, в якому позивач просить суд скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування №1109 від 24.06.2019 у розмірі 366,00 євро (10878,00 грн на 24.06.2019).
02.12.2019 представник відповідача подав до суду клопотання про закриття провадження в справі з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.238 КАС України. клоптання обгрунтоване тим, що спори щодо визнання дій протиправними та скасування розрахунку плати за проїзд не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач у підготовчому засіданні проти закриття провадження у справі не заперечив.
Представник відповідача у підготовчому засіданні клопотання про закриття провадження у справі підтримав.
За результатом розгляду клопотання про закриття провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», за винятком спорів, пов`язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
За змістом наведених приписів участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак, сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим і розглядати його за правилами адміністративної юрисдикції. Вирішуючи питання про юрисдикцію спору, суд повинен з`ясовувати, у зв`язку з чим він виник, і за захистом яких прав чи інтересів особа звернулася до суду.
Відповідно до ч.2 ст. 29 Закону України “Про дорожній рух” від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з пп.15, 27 п.5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень діє як суб`єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (безпосередньо або через утворені територіальні органи).
Отже, чинним законодавством визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю, а також щодо здійснення нарахування, вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Позивач у позовній заяві просить суд скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1109 від 24.06.2019, оскільки вважає, що посадовою особою Укртрансбезпеки ОСОБА_2 протиправно не зазначено про навантаження на третю, четверту та п`яту вісь. Крім того, вважає, що жоден із показників фактичної маси не перевищував параметрів, встановлених п.22.5. Правил дорожнього руху. На думку позивача, вагове обладнання не забезпечує зважування як по осям, так і по загальній масі, оскільки величина похибки між зважуванням від 24.06.2019 (довідка Укртрансбезпеки № 0022692 від 24.06.2019) та зважуванням від 24.06.2019 і 25.06.2019 (товарно-транспортна накладна від 24.06.2019 та акта прийому-передачі № 7415 від 25.06.2019) становить більше, ніж 2%. З таких підстав вважає, що складений управлінням Укртрансбезпеки в Рівненській області розрахунок плати за проїзд є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд встановив, що вказаний розрахунок, в якому визначено розмір плати за проїзд дорогами загального користування великоваговим/великогабаритним транспортним засобом є додатком до акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001109 від 24.06.2019.
Суд зазначає, що акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0001109 від 24.06.2019, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0022692 від 24.06.2019 та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1109 від 24.06.2019 є доказами, що підтверджують позицію Укртрансбезпеки щодо перевищення транспортним засобом марки DAF модель FT 95 х F 430 реєстраційний номер НОМЕР_2 причіп марки BODEX модель KIS 3WA реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить перевізнику, допустимих вагових нормативів при проїзді автомобільними дорогами загального користування.
Таким чином, оскаржений розрахунок не є рішенням (індивідуальним актом) суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 19 КАС України, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для позивача, а тому такий не може бути предметом спору
Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
При цьому, суд зазначає, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду. З огляду на викладене такі вимоги не підлягають розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягають судовому розгляду.
Позиція суду відповідає постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі №803/3/18.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Вказане зумовлює висновок суду про закриття провадження у справі.
Водночас, суд вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 238, ст.ст.243, 248, 283 КАС України, суд, –
у х в а л и в :
клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування розрахунку.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена 05.12.2019.
Суддя А.Г. Гулик