
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2019 року Справа № 160/7834/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення з 01.12.2015 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ч.1 п. б ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 01 травня 2019 року, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати з 01.12.2015 року ОСОБА_1 , додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ч.1 п. б ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати з 01.05.2019 року ОСОБА_1 , пенсію виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України подати до суду у 30-ти денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 01.12.2015 року отримує пенсію по інвалідності, яка була призначена відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З 21.10.2015 року позивачу встановлена II група інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби під час ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 19.09.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018р. №6-р/2018 у справі №1-11/2018/3830/15 щодо скасування ст. 53 (крім її назви) Закону України від 28.02.1991р. №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак листом №Т15182-12 від 28.09.2018 року було відмовлено у призначенні додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров 'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, враховуючи Рішення Конституційного Суду України Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019(402/19, 1737/19) позивач 27.04.2019 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі змін до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Листом від 13.05.2019 року №3З77/Т-09 відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії через відсутність порядку виконання Рішення Конституційного Суду України та необхідність надання додатково виписки з акту огляду МСЕК.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 17.09.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
04.10.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». До пенсії ОСОБА_1 отримує надбавки, а саме: інвалід війни 2 групи (при виконанні обов`язків); особливі заслуги (35%). Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Крім цього зазначає, що позивач ніякого відношення до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до якої здійснюється перерахунок пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - не має, оскільки отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09 квітня 1992 року, для розрахунку (перерахунку) якої береться грошове забезпечення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 17.03.2005 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з надбавками, як інвалід війни 2 групи (при виконанні обов`язків) та за особливі заслуги у розмірі 35%.
З 21.10.2015 року ОСОБА_1 встановлена довічно II група інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби під час ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
19.09.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018р. №6-р/2018 у справі №1-11/2018/3830/15.
Листом від 28.09.2018 року № Т15182-18 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що відповідно до наданого посвідчення «Інваліда війни» до розміру пенсії було встановлено підвищення відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю 2 групи у розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб та збільшено основний розмір пенсії на 25 % відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». У зв`язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав. Враховуючи зазначене, правові підстави для призначення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відсутні.
15.11.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно частини 9 статті 59 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 26.11.2018 року № Т18009-18 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило у перерахунку пенсії позивача з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки пенсію позивач отримує на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», отже норми Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при розрахунку пенсії позивача не застосовуються.
02.05.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії по аналогії зі статею 57 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 13.05.2019 року роз`яснило позивачу, що пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Крім цього зазначено, що рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання.
Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії та відмовиу призначенні додаткової пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 1-1 Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно статті 11 Закону №2262-ХІІ, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
Як встановлено судом, позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно зі статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон №796-ХІ), пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частинами 1 та 2 статті 59 Закону №796-ХІ визначено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІ, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд зазначає, що у даному випадку, відсутні підстави обчислення пенсії відповідно до Закону України №796-ХІІ з 25.04.2019 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої частиною 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» на 1 січня відповідного року без дотримання передбаченої процедури попереднього переходу позивача за заявою з одного виду пенсії - призначеної за Законом України №2262-ХІІ, на інший - за Законом України №796-ХІІ.
При цьому суд зазначає, що за бажанням позивача, він має право перейти з одного виду пенсії, яка виплачується йому за спеціальним Законом України №2262-ХІІ, на інший передбачений Законом України №796-ХІІ, для цього позивачу необхідно звернутися із відповідною заявою до відповідача.
Позивач у своїх зверненнях від 19.09.2018 року, 15.11.2018 року та 02.05.2019 року не просив перевести його на пенсію відповідно до Закону України №796-ХІІ, а лише просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії.
Таким чином, у зв`язку з призначенням та обрахунком пенсії позивачу, відповідно до Закону України №2262-ХІІ, підстави для перерахунку та виплати пенсії позивачу з 25.04.2019 року за Законом України №796-ХІІ відсутні, оскільки такому обрахунку має передувати звернення позивача до відповідача з заявою про переведення на пенсію за Законом України №796-ХІІ.
Щодо відмови у призначенні позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, суд зазначає наступне.
Згідно статті 49 Закону № 796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону №796-ХІІ, в редакції чинній з 1 січня 2015 року, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відтак на час виникнення правовідносин, Кабінету Міністрів України надані повноваження щодо визначення порядку призначення додаткової пенсії, передбаченої Законом № 796-ХІІ.
Зазначені положення Закону №796-ХІІ І неконституційними не визнавались.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210).
При цьому суд зазначає, що Рішенням Конституційного суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 по справі №1-11/2018 (3830/15) у статті 53 Закону №796-XII визнано неконституційним обмеження максимальним розміром додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи. В той же час, положення ст.50 Закону №796-XII та п.26 розділу VІ "Прикінцеві і перехідні положення" Бюджетного кодексу України в частині, що делегує повноваження щодо визначення умов, порядку призначення та розмірів відповідних пенсійних виплат Кабінету Міністрів України, неконституційними не визнавались, тому, також є чинним та не визнаний неконституційним пункт 15-1 Порядку №1210.
Пунктом 13 Порядку №1210 визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: 1) особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; 2) інвалідам II групи - 379,6 гривні; 3) інвалідам III групи - 284,7 гривні; 4) для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам I групи - 341,64 гривні; інвалідам II групи - 227,76 гривні; інвалідам III групи - 170,82 гривні.
Пунктом 15-1 Порядку №1210 встановлено, що особи, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам ІI групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи те, що позивач має право як на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю згідно Закону №796-ХІІ так і на підвищення згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", при цьому отримує підвищення до пенсії інвалідам війни 2 групи згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому відсутні підстави на одночасне отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, віднесеної до 1 категорії, відповідно до статті 50 Закону №796-ХІІ.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 19 лютого 2019 року у справі № 363/4916/16-а, від 10 квітня 2019 року у справі № 363/4821/16-а, від 24 квітня 2019 року у справі №363/3974/16-а.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області правомірно відмовило у перерахунку пенсії позивача та у призначенні додаткової пенсії на підставі його заяв від 19.09.2018 року, 15.11.2018 року та 02.05.2019 року.
В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 08 листопада 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська