Рішення № 86129180, 04.12.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
140/3110/19
Номер документу
86129180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3110/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про скасування рішення від 06.09.2019 № 15754/02, зобов`язання зарахувати період роботи з 02.04.1984 по 01.10.1985 на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 14.01.2015 і одержує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи на посадах державної служби, однак відповідач листом від 06.09.2019 №15754/02 відмовив у перерахунку пенсії у зв`язку з недостатністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідач не зарахував до стажу державної служби період роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню з 02.04.1984 по 01.10.1985 в Управлінні сільського господарства Володимир-Волинського району.

Позивач вважає протиправною відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню, у зв`язку з чим звернувся в суд із даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні, мотивуючи тим, що період роботи ОСОБА_1 з 02.04.1984 по 01.10.1985 у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання на посаді агронома по насінневеденню не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03.05.1994 №283 затверджено перелік державних органів колишніх УРСР, період роботи в яких посад керівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Зокрема, до таких органів віднесені місцеві органи державного управління Міністерств і відомств УРСР. Починаючи з 1992 року відбувся ряд змін у структурі управління сільським господарством колишньої УРСР. Враховуючи ці зміни, які проводилися відповідно до постанов Уряду, періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства. Тобто до стажу державної служби зараховується виключно робота на керівних посадах.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 14.01.2015 і одержує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

04.09.2019 позивач звертався до відповідача із заявою про надання інформації щодо періодів роботи, які зараховані йому до стажу державної служби (а.с.50).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06.09.2019 №15754/02 повідомило позивача про те, що робота з 16.02.1994 по 28.12.2012 є роботою на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців і стаж державної служби позивача становить 18 років 9 місяців 12 днів (а.с.12-13). Разом з тим, відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню з 02.04.1984 по 01.10.1985 у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства – робочому апараті районного агропромислового об`єднання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

10.12.2015 прийнято Закон України «Про державну службу» №889-VIII, відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві положення якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцеві положення Закону №889-VIII від 10.12.2015 року «Про державну службу» передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.

Установлюються такі категорії посад державних службовців:

перша категорія - посади перших заступників міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Уряду України, їх перших заступників, голів та членів державних колегіальних органів, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, заступників керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, інші прирівняні до них посади;

друга категорія - посади керівників секретаріатів комітетів Верховної Ради України, структурних підрозділів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України, заступників міністрів, заступників інших керівників центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, перших заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади;

четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

п`ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, заступників голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів, інші прирівняні до них посади.

Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювати на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України »Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03.05.1994 №283 затверджено перелік державних органів колишніх УРСР, період роботи в яких посад керівників і спеціалістів зараховується до стажу держаної служби. Зокрема, до таких органів віднесені місцеві органи державного управління Міністерств і відомств УРСР.

17.07.2007 за №5587/11-07 Головним управлінням державної служби України було видано лист-роз`яснення «Щодо зарахування до стажу державної служби окремих періодів роботи, які дають право на призначення пенсії державного службовця», зі змісту якого слідує, що згідно із Порядком обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується період роботи в районному агропромисловому об`єднанні на посадах керівних працівників і спеціалістів у місцевих органах державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР.

Також у зазначеному листі вказано, що починаючи з 1992 року відбувся ряд змін у структурі управління сільським господарством колишньої УРСР. Враховуючи ці зміни, які проводилися відповідно до постанов Уряду, періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства.

Отже, з наведеного слідує, що періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства.

Як вбачається з трудової книжки позивача, у період з 02.04.1984 по 01.10.1985 ОСОБА_1 працював на посаді на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства – робочому апараті районного агропромислового об`єднання (а.с.17-18).

Із доповнень до історичних довідок від 15.04.2019 вих.№190/11 вбачається, що у відповідності з наказом №32 від 06.05.1991 року «Про вивільнення працівників АПО в зв`язку із ліквідацією агропромислового об`єднання і утворення управління сільського господарства при міськвиконкомі» та рішення ПК АПО від 02.07.1997 про дачу згоди на звільнення працівників АПО в зв`язку з ліквідацією АПО (а.с.15-16).

Відповідно до розпорядження голови Володимир-Волинського міськвиконкому від 15.04.1992 № 115-р і наказу 3 11 від 16.04.1992 «Про припинення діяльності управління сільського господарства і продовольства міськвиконкому» створено Володимир-Волинське управління сільського господарства і переробної промисловості районної державної адміністрації.

Розпорядженням голови Володимир-Волинської районної державної адміністрації від 29.11.1995 №72 утворено управління, відділи та підрозділи районної державної адміністрації, зокрема Управління сільського господарства та продовольства Володимир-Волинської райдержадміністрації.

Згідно із розпорядженням райдержадміністрації №67 від 26.06.1998 «Про внесення змін до структури районної державної адміністрації» у зв`язку з ліквідацією управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації створене Володимир-Волинське управління агропромислового комплексу.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 05.07.2000 №322 «Про внесення змін до структури райдержадміністрації» ліквідовано управління агропромислового комплексу райдержадміністрації і утворено управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації.

Відповідно до розпорядження районної державної адміністрації від 31.05.2005 №27 «Про структуру районної державної адміністрації» реорганізовано управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації в управління агропромислового розвитку райдержадміністрації. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації є правонаступником управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації.

Крім того, відповідно до Загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів, затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартам 27.08.1986 №016 встановлені наступні категорії посад: 1- керівники, 2-спеціалісти, 3-інші робітники. При цьому, для посади «агроном» встановлено позначку «2» у графі «код категорії», тобто посада головного агронома відноситься до категорії спеціалістів.

Таким чином, оскільки Володимир-Волинському районне управління сільського господарства було реорганізовано в Управління сільського господарства та продовольства Володимир-Волинської райдержадміністрації, а посада агронома відноситься до категорії спеціалістів, тому період роботи ОСОБА_1 з 02.04.1984 по 01.10.1985 у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства на посаді агронома по насіннєведенню підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

З урахуванням встановлених обставин справи, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною відмову ГУ ПФУ у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02.04.1984 по 01.10.1985 на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, викладену у листі від 06.09.2019 №15754/02, та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02.04.1984 по 01.10.1985 на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Крім того, згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп., сплачений відповідно до квитанції від 17.10.2019 №43 (а.с.2).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, викладену у листі від 06 вересня 2019 року №15754/02.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Дмитрук