
Справа № 560/3476/19
РІШЕННЯ
іменем України
04 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності неправомірною,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність управління соціального захисту населення Славутської РДА Хмельницької області щодо неприйняття рішення про призначення субсидії на неопалювальний та опалювальний сезони 2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував в управлінні соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації та отримував житлову субсидію з лютого 2016 по квітень 2018. Склад сім`ї, що був зазначений у заяві на призначення субсидії: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , діти - ОСОБА_3 (2002 р.н.) та ОСОБА_4 (2007 р.н.).
Вказує, що управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації не виконало своїх обов`язків щодо зібрання інформації та прийняття рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії.
Зазначає, що бездіяльність управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації призвело до втрати права на отримання субсидії, так як було не прийнято рішення про призначення субсидії на неопалювальний сезон 2018 та опалювальний 2018 - 2019.
Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, а тому просить позов задовольнити.
Від представника відповідача надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому зазначено, що листом управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації від 15.02.2018 №01-06-516/2018 повідомило ОСОБА_1 про необхідність подання до управління інформації про отримання донькою ОСОБА_3 паспорта.
Крім того, зазначає, що з метою інформування жителів району про зміни в чинному законодавстві, в газеті «Трудівник Полісся» від 03.05.2018 за №18 опубліковано статтю «Про призначення субсидії сім`ям, до складу яких входять особи, що досягли 14-річного віку», яка попередньо 9 лютого 2018 року була розміщена на вебсайті Славутської райдержадміністрації.
Оскільки позивач не надав інформації щодо паспортних даних ОСОБА_3 , а Славутський районний відділ Державної міграційної служби України у Хмельницькій області відмовив у наданні інформації, оскільки це персональні дані суб`єкта, в управлінні соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації були відсутні підстави для призначення субсидії з травня 2018 року на неопалювальний сезон та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон, а відтак ознак неправомірної бездіяльності у діях відповідача немає, тому у задоволенні позову просить суд відмовити.
У відзиві також вказує, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав у грудні 2018 року.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 04.11.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації як отримувач житлової субсидії з лютого 2016 року по квітень 2018 року. При розрахунку субсидії до складу сім`ї входило чотири особи: заявник, його дружина ОСОБА_2 (1979 р .н.), його діти - ОСОБА_3 (2002 р.н.) та ОСОБА_4 (2007 р.н.).
Листом управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації від 15.02.2018 №01-06-516/2018 повідомило ОСОБА_1 про необхідність подання до управління інформації про отримання донькою ОСОБА_3 паспорта.
Крім того, з метою інформування жителів району про зміни в чинному законодавстві, в газеті «Трудівник Полісся» від 03.05.2018 за №18 опубліковано статтю «Про призначення субсидії сім`ям, до складу яких входять особи, що досягли 14-річного віку», яка попередньо 9 лютого 2018 року була розміщена на вебсайті Славутської райдержадміністрації.
Оскільки позивач не надав інформації щодо паспортних даних ОСОБА_3 , а Славутський районний відділ Державної міграційної служби України у Хмельницькій області відмовив у наданні інформації, оскільки це персональні дані суб`єкта, в управлінні соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації були відсутні підстави для призначення субсидії з травня 2018 року на неопалювальний сезон та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.
На звернення позивача щодо припинення виплати житлової субсидії Славутська районна державна адміністрація Хмельницької області листом від 30.05.2019 №Г-20/02-29 повідомила, що оскільки не було своєчасно надано інформації щодо отримання паспортних документів, в управління соціального захисту населення райдержадміністрації відсутні підстави для призначення субсидії з травня 2018 року.
З такою відмовою відповідача позивач не погодився, вважає неправомірною бездіяльність, а тому звернувся в суд із даним адміністративним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував частини 2 статті 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Для цього управління соціального захисту населення без звернення громадян збирає необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Статтею 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт України.
Пунктом 10 Положення передбачено, що для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відсутність необхідних даних у файлі-запиті (паспортні дані, ідентифікаційний номер) унеможливлює отримання від органів Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України інформації про доходи 14-річних осіб і, як наслідок, блокує в єдиній державній комп`ютерній програмі перепризначення субсидії.
Суд звертає увагу на той факт, що на запити управління соціального захисту населення райдержадміністрації до Славутського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо отримання інформації по паспортних даних субсидіантів отримано відповідь, що це персональні дані, які не поширюються без згоди суб`єкта персональних даних.
Суд також приймає до уваги те, що листом управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації від 15.02.2018 №01-06-516/2018 повідомило ОСОБА_1 про необхідність подання до управління інформації про отримання донькою ОСОБА_3 паспорта. Крім того, з метою інформування жителів району про зміни в чинному законодавстві, в газеті «Трудівник Полісся» від 03.05.2018 за № 18 опубліковано статтю «Про призначення субсидії сім`ям, до складу яких входять особи, що досягли 14-річного віку», яка попередньо 9 лютого 2018 року була розміщена на вебсайті Славутської райдержадміністрації.
Позивачем не надано інформації щодо паспортних даних ОСОБА_3 , а Славутський районний відділ Державної міграційної служби України у Хмельницькій області відмовив Славутській районній державній адміністрації Хмельницької області у наданні інформації, оскільки це персональні дані суб`єкта, а тому в управління соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації відсутні підстави для призначення субсидії з травня 2018 року на неопалювальний сезон та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.
Суд не приймає до уваги твердження позивача щодо відсутності рішення комісії про призначення субсидії, оскільки припинення виплати житлової субсидії позивачу з травня 2018 року пов`язане з фактом закінчення строку її призначення, а не прийняттям рішення комісією.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що під час судового розгляду відповідач довів правомірність дій працівників управління соціального захисту населення, а тому відсутня неправомірна бездіяльність щодо неприйняття рішення про призначення субсидії позивачу на неопалювальний та опалювальний період 2018 року. Тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Щодо клопотання відповідача про залишення без розгляду по причині пропуску позивачем строку звернення до суду, суд звертає увагу відповідача на те, що відмова щодо припинення виплати житлової субсидії датована 30.05.2019, а позивач звернувся з позовною заявою 31.10.2019, тобто в межах строку передбаченого ч.2 ст.122 КАС України, а тому вказане клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовний вимог судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності неправомірною відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Славутська районна державна адміністрація Хмельницької області (вул. Соборності, 7,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 21320045)
Головуючий суддя В.В. Матущак