Рішення № 86099705, 04.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
560/3376/19
Номер документу
86099705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3376/19

РІШЕННЯ

іменем України

04 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в наказі про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою від 03.10.2019 №22-7464-СГ, щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

2. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи і прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Також просить зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області протягом одного місяця з дня набрання рішенням суду у даній справі законної сили, подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про його виконання.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що зважаючи на те, що відсутні підстави для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, що розташована на території Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району для ведення садівництва, що також встановлено рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2019 у справі №560/1905/19, ст. 118 Земельного кодексу України встановлює обов`язок відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

Ухвалою суду від 28.10.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

14.11.2019 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Головне управління не наділене повноваженнями для задоволення клопотання позивача про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо зазначеної у Графічному матеріалі земельної ділянки, оскільки така земельна ділянка не відноситься до земель державної власності, а отже має місце невідповідність місця розташування запитуваної земельної положенням Земельного кодексу України, які визначають коло земель, право на розпорядження якими наділене Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Крім цього, наведенні позивачем тлумачення рішення суду по справі №560/1905/19 є безпідставними, оскільки таким рішенням зобов`язано відповідача здійснити повторний розгляд заяви.

Суд встановив наступні обставини справи.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2019 по справі №560/1905/19 визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену у листі №0-5906/0-2880/0/95-19 від 12 червня 2019 року, щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи і прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.09.2019 по справі №560/1905/19 відмовлено у задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі. У мотивувальній частині вказаної ухвали зазначено, зокрема, що частина тексту резолютивної частини рішення, яку відповідач просить роз`яснити, має пряму вказівку щодо його виконання, а саме здійснення повторного розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів та прийняття одного з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.

Отже, позивач помилково вказує на те, що судовим рішенням по справі №560/1905/19 від 23.09.2019 відповідач був зобов`язаний надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 03 жовтня 2019 року № 22-7464-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою", прийнятому на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2019 по справі № 560/1905/19, гр. ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 0,1200 га для індивідуального садівництва, яка розташована за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Підставою для прийняття наказу вказано Державний акт на право колективної власності на землю (серія ХМ №007), зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №7 від 10.05.1995, та, як наслідок, те, що запитувана земельна ділянка не відноситься до земель державної власності.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ч. 6-7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Отже, згідно вказаних норм відповідач вправі розпоряджатись земельними ділянками, які належать до державної власності.

Згідно з інформацією відділу у Кам`янець-Подільському районі Міськрайонного управління у Кам`янець-Подільському районі та м. Кам`янець-Подільський Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.11.2019 № 2758/419-19-0.171, наданої на виконання доповідної записки від 12.11.2019 №4139/3-19-0.62 (з копією графічного матеріалу щодо розташування земельної ділянки, доданого до заяви гр. ОСОБА_1 від 15.15.2019) земельна ділянка зони/кварталу 6822485400:02:010 за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам`янець-Подільського району згідно Державного акту на право колективної власності на землю (серія ХМ № 007), виданого спілці селян "Нігинська" с. Нігин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, входить до земель бувшої колективної власності.

Отже, земельна ділянка, на яку претендує позивач, перебуває у колективній власності селянської спілки "Нігинська", що підтверджується Державним актом на право колективної власності на землю серії ХМ №007 від 10.05.1995. При цьому на Плані зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність, позначено бажане місце розташування земельної ділянки, яка входить у такі межі

Підстави набуття державою права власності на землю визначені в ч. 5 ст. 84 ЗК України. Приписами ст. 140 ЗК України визначено підстави для припинення права власності на земельну ділянку. Можливість припинення та переходу права колективної власності нерозпайованих земельних ділянок колективної власності колишніх КСП в державну вказаними нормами не передбачений.

При цьому, відповідно до п.21 Перехідних положень ЗК України, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" (який набрав чинності з 01.01.2019) землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Отже, право колективної власності, яке не припинено у встановленому законом порядку, вважається дійсним.

Таким чином, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є розпорядником земель державної власності, надання земельних ділянок із земель колективної власності не входить до його повноважень, а визначена статтею 118 ЗК України процедура розгляду клопотання не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, тому позивачу було правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Отже, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні. Як наслідок, відсутні й підстави вирішення питання про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовити.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя О.О. Михайлов