
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2019 р. № 520/11352/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання – Чайкіної Н.Е.,
за участю:
представника позивача - Вернигор О.В.,
представника відповідача - Білокінь С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Термопак-інжиніринг» (м. Харків, вул. Біблика, 2 Д, кв. 184) до Головного управління ДПС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Термопак-інжиніринг» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив скасувати наказ ГУ ДПС у Харківській області №1376 від 22.10.2019 про проведення планової виїзної перевірки ТОВ «Термопак-інжиніринг».
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 22.10.2019 Головним управлінням ДПС у Харківській області було прийнято наказ № 2376 про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Теромпак-Інжиніринг» з 18.11.2019 тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.01.2016 по 30.09.2019 з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В адміністративному позові позивач посилається на те, що вказаний наказ не відповідає вимогам п.102.1 ст.102 ПК України, позивачем податкові декларації з податку на додану вартість за січень-вересень 2016 року були подані у встановлений законом строк, а тому, на думку позивача, у контролюючого органу були відсутні підстави для проведення перевірки з податку на додану вартість за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 із спливом строку – 1095 днів. Крім того, позивач зазначив, що податкова звітність з податку на доходи фізичних осіб – податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ та 1 кв., 2 кв., 3 кв. 2016 року до контролюючого органу була подана вчасно та у встановлені строку. Таким чином, позивач вважає, що контролюючий орган не має права на проведення перевірки податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016 по 30.09.2016 у зв`язку із спливом 1096 днів.
Не погоджуючись із наказом відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
З матеріалів справи судом встановлено, що оскаржуваний наказ видано для здійснення контролю за дотриманням податкового, валютного та іншого законодавства відповідно до плану-графіка на 2019 рік вирішено питання проведення з 18.11.2019 документальної планової перевірки позивача за період з 01.01.2016 по 30.09.2019, тривалістю 20 робочих днів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
На підставі п. 61.2 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у ст. 41 Податкового кодексу України в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно із п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Пунктом 77.1 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Законом України від 21.12.2016 року № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” внесено зміни до п. 77.1 ст. 77 Кодексу, які набрали чинності з 01.01.2017 року.
Відповідно до п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Отже, формування річного плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків повинно здійснюватися у поточному році на наступний рік та оприлюднюватись на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків у 2019 році формувався відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. № 524 (зі змінами), зареєстрованим у Мін`юсті 24.06.2015 р. за № 751/27196 (в подальшому – Порядок) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із п. 4 розділу І цього Порядку, до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог ст. 77 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 5 Порядку, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів державної фіскальної служби та затверджується Головою Державної фіскальної служби. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів державної фіскальної служби.
Суд зазначає, що формування та затвердження плану-графіка і відбір платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, здійснюється Державною фіскальною службою України, а затверджений план-графік є обов`язковим до виконання Головним управлінням ДФС у Харківській області.
Зі змісту роздруківки з сайту ДФС України, в якій міститься План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік вбачається, що згідно Довідника структури плану - графіка (розділ, підрозділ, група) план має розділ І «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб».
Вказаний розділ має відповідну активну вкладку, у якій в т.ч. зазначається перелік платників податків, місяць початку проведення перевірки. У вказаному плані зазначений ТОВ «Термопак-Інжинірінг», місяць початку проведення перевірки - порядковий номер таблиці excel 3347).
Відповідно до п. 1 Переліку відомостей, які містять службову інформацію в органах ДФС, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України № 88 від 22.08.2014 р., до відомостей, які містять службову інформацію в органах Державної фіскальної служби України, крім іншого, відносяться план-графік проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання (протягом дії запланованих заходів); інформація, яка містить відомості про терміни та обсяги запланованих перевірочних заходів конкретних суб`єктів господарювання (до початку перевірки).
Тобто, план-графік проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання формується на підставі інформації щодо кожного платника податків, яка містить гриф “ДСК”, а тому методичні рекомендації щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання та інформація щодо підстав включення певного суб`єкта господарювання до плану-графіку проведення перевірки є службовою інформацією.
Відповідно до п. 1-2 р. 3 наказу Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 р. “Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків” до розділів І, ІІ плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження. Формування переліку платників податків до розділів І, ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період.
Слід зазначити, що чинним законодавством не визначено вимог до форми інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності платників податків, формування останньої є внутрішньою діяльність контролюючого органу.
Доводи позивача, що відповідачем не доведено наявності критеріїв ризику підприємства позивача, суд вважає необґрунтованими, оскільки висновок відповідача про наявність підстав для віднесення позивача до високого ступеню ризику, як передумови включення до графіку перевірок на 2019 рік, зроблено на підставі аналітичної обробки відомостей з центральної бази даних ДФС України.
Відповідно до Розділу І «Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» Наказу Міністерства фінансів України 02 червня 2015 року №524, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 року за №751/27196, узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року №805, з органами державного фінансового контролю проекти планів-графіків на наступний квартал подаються до ДФС територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу у вигляді електронного файлу. Інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків, включеним до проекту плану-графіка. подаються засобами інформаційних систем ДФС у той самий термін.
Після остаточного узгодження електронних баз проектів планів-графіків територіальні органи ДФС надають департаментам податкового та митного аудиту, доходів і зборів з фізичних осіб паперовий варіант плану-графіка з відповідними додатками з дотриманням вимог направлення документів з грифом "ДСК" та за потреби обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка.
Відтак, наказ Головного управління ДПС у Харківській області від 22.10.2019 № 1376 прийнято правомірно та є таким, що не підлягає скасуванню.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Термопак-інжиніринг» (м. Харків, вул. Біблика, 2 Д, кв. 184) до Головного управління ДПС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування наказу – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04.12.2019.
Суддя В.В. Єгупенко