Рішення № 86098844, 26.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2019
Номер справи
480/2619/19
Номер документу
86098844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2019 р. Справа № 480/2619/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Соп`яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання Усенко І.М.,

представника позивача Чуяшенко Д.О.,

представника відповідача Харченко М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3051 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що проходив військову службу за контрактом в СВЧ 3051 Національної гвардії України. З 01.01.2015 по день звільнення йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що суперечить вимогам законодавства. Просить визнати протиправними дії відповідача, зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01 січня 2015 року по 13 серпня 2018 року.

Відповідач у відзиві з позовними вимогами не погодився. Зазначив, що протягом 2015-2016 роках позивачу були збільшувались основні та додаткові види грошового забезпечення, тому були відсутні підстави для виплати індексації. У грудні 2016 року індексація виплачувалась. З 01.01.2017 по лютий 2018 року індексація здійснювалась у межах фінансових ресурсів бюджету. Таких видатків не передбачалось. Просить відмовити в задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що надані відповідачем докази не містять інформації про базовий місяць для проведення індексації. Індексація є складовою частиною заробітної плати, відображається не як самостійна витрата, а у складі витрат на виплату заробітної плати. Відсутність бюджетного фінансування відповідачем не доведена та не є підставою для відмови у виплаті індексації.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав із зазначених підстав, додатково пояснив, що відповідачем неправильно визначено базовий місяць при бчисленні індексації.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував із зазначених підстав. Додатково пояснив, що позивачу протягом 2015-2016 років неодноразово підвищувався розмір грошового забезпечення, індексація нараховувалась у встановленому законом розмірі. У березні 2018 року посадові оклади були підвищені, тому підстав для нарахування індексації до моменту звільнення не було.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що відповідач проходив службу за контрактом у військовій частині 3051 Національної гвардії України.

Наказом від 13.08.2018 №190 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв`язку зі звільненням у запас (а.с. 25).

Згідно довідок від 06.08.2019 позивачу за період з січня 2015 року по дату звільнення індексація грошового забезпечення виплачувалась у квітні- липні, листопаді 2015 року та грудні 2016. За твердженням відповідача у 2015-2016 року індексація виплачувалась в належному розмірі, оскільки протягом цього періоду грошове забезпечення неодноразово підвищувалось. У 2017 році індексація не здійснювалась та не виплачувалась у зв`язку з відсутністю фінансування, а з березня 2018 року у зв`язку з підвищенням посадових окладів до серпня 2018 року були відсутні підстави для нарахування індексації. Суд частково не погоджується з таким твердженням відповідача.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).

Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд вважає безпідставним твердження відповідача про підвищення грошового забезпечення позивача у 2015-2016 роках. Як вбачається з наданих копій телеграм та розпоряджень Головного управління Нацгвардії до складу грошового забезпечення з січня 2015 року додатково включалась щомісячна додаткова винагорода, з січня 2016 року встановлювалось щомісячне преміювання військовослужбовців. Наказами ВЧ 3051 позивачу виплачувався посадовий оклад з підвищенням на 15% за шкідливі умови служби (45-51). Суд зазначає, що вказані надбавки та доплати є складовими грошового забезпечення, однак не є посадовим окладом. Порядок здійснення індексації грошових доходів населення передбачає, що базовим місяцем для нарахування індексації може бути лише місяць, в якому збільшено посадовий оклад, а не грошове забезпечення вцілому або якісь інші його складові. Доказів, що протягом 2015-2016 років збільшувався посадовий оклад позивача матеріали справи не містять. За таких обставин, суд дійшов висновку, що індексація позивачу протягом 2015-2016 років нараховувалась неправильно.

Також безпідставним є твердження відповідача про правомірність ненарахування індексації протягом 2017-лютого 2018 років у зв`язку з відсутністю фінансування. Індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів. Відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується відповідач, були відсутні кошти на індексацію грошового забезпечення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним протягом 2017- лютого 2018 років надсилались до відповідного органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення. Таким чином, відповідач протиправно не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення за період з січня 2017 по лютий 2018 року.

Відносно вимог про нарахування індексації за період з березня по серпень 2018 року суд зазначає таке. Судом встановлено, що у березні 2018 року відбулось підвищення посадового окладу позивача (а.с. 29).

Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (пункт 5). Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (пункт 1-1 абзац 1 Постанови).

На виконання вимог наведеної норми індексація грошового забезпечення за березень 2018 року позивачу правомірно не нараховувалась. В період з квітня до серпня 2018 року згідно даних Державної служби статистики України індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації на 3%, тому у вказаний період були відсутні підстави для нарахування індексації. Таким чином, вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими в частині визнання протиправними дії та зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року в порядку, передбаченому законодавством.

Вимоги щодо нарахування та виплати індексації за період з березня 2018 року по дату звільнення задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини 3051 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини 3051 по ненарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

Зобов`язати Військову частину 3051 (40030, м. Суми, вул. Плодова, 2, код ЄДРПОУ 08803773) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

В частині вимог про визнання протиправними дій та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13 серпня 2018 року відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 02.12.2019.

Суддя О.В. Соп`яненко