
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4176/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату /далі - відповідач, Полтавського ОВК/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії 90 %, надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 355 від 23 квітня 2012 року, починаючи з 01 березня 2018 року;
- зобов`язання Полтавського обласного військового комісаріату скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії 90 %, надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 355 від 23 квітня 2012 року, починаючи з 01 березня 2018 року /а.с.7-28/.
Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". До 01 січня 2018 року для перерахунку пенсії бралося грошове забезпечення з урахуванням таких складових: посадового окладу, окладу за військове звання "майор", надбавки за вислугу років (40%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії (90%). В подальшому перерахунок пенсії здійснювався на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФП62253 від 21 березня 2018 року /з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням "майор" та надбавки за вислугу років (50%)/, складеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року. Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, позивач звернувся до Полтавського ОВК із заявою від 25 липня 2019 року про надання відомостей про розмір грошового забезпечення при проведенні перерахунку його пенсії. Листом Полтавського ОВК №12/2221/фп62253 від 13 серпня 2019 року позивачу повідомлено про розміри грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 квітня 2012 року та 01 березня 2018 року, та повідомлено, що довідка про грошове забезпечення застосовується як підстава для визначення основного розміру пенсії та надається до територіального органу Пенсійного органу України, а тому копію його звернення передано до територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання щодо надання довідки про підвищення розміру пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 56-57/ зазначив, що перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до статті 63 Закону України №2262-ХІІ, положень Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року. Під час проведення такого перерахунку всі положення Постанови №103 були чинними, а тому мали застосовуватись до спірних правовідносин. Оскільки із визнанням нечинними пунктів 1 та 2 Постанови №103 будь-якого підвищення грошового забезпечення військовослужбовців не відбулося, повідомлення від Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Полтавській області відповідно до пунктів 1-3 Порядку №45 не надходило та списки осіб для видачі нових довідок від ГУ ПФУ в Полтавській області до Полтавського ОВК не направлялись. У зв`язку з цим, підстави для самостійного виготовлення нових довідок у Полтавського ОВК відсутні.
Третя особа позов не визнала та у поясненнях щодо позову /а.с. 43-45/ зазначила, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На підставі частини третьої статті 63 Закону України №2262-ХІІ, пунктів 1 та 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, та пунктів 1 та 7 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року відповідачем сформовано та направлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Пунктом 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, визначено вичерпний перелік видів грошового забезпечення, що включаються в довідку для перерахунку пенсії військовослужбовців, а права самостійно визначати розмір та складові грошового забезпечення відповідач не має.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 з 19 листопада 1996 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із суми грошового забезпечення за видами: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%) /а.с. 49/.
В подальшому ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01 січня 2008 року та з 01 липня 2012 року на підставі довідок Полтавського ОВК №62253 від 06 лютого 2008 року та №62253 від 31 травня 2012 року, виходячи із видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (10%) /а.с. 50, 52-54/.
У зв`язку зі зміною розміру та видів грошового забезпечення військовослужбовців Полтавським ОВК на ім`я ОСОБА_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій №ФП62253 від 21 березня 2018 року, за змістом якої розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року за посадою начальника відділу зберігання бази зберігання озброєння та техніки станом на 01 березня 2018 року становить 9195,00 грн: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військовим званням "майор" - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн /а.с. 51/.
З 01 січня 2018 року Головним управлінням ПФУ в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру та видів грошового забезпечення, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, №ФП62253 від 21 березня 2018 року /а.с. 55/.
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОВК із заявою від 25 липня 2019 року (вх. №П-147 від 31 липня 2019 року) про надання довідки про розмір підвищення до пенсії станом на 01 січня 2013 року, про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року, та про розмір грошового забезпечення, які враховані при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року /а.с. 60/.
Листом Полтавського ОВК №12/2221/фп62253 від 13 серпня 2019 року /а.с. 61-62/ ОСОБА_1 повідомлено про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року та 01 березня 2018 року. Також повідомлено, що довідка про грошове забезпечення застосовується як підстава для визначення основного розміру пенсії та надається до територіального органу Пенсійного органу України, а тому копію його звернення передано до територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання щодо надання довідки про підвищення розміру пенсії.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення та ненаправлення до органу пенсійного фонду нової довідки із зазначенням в ній всіх необхідних складових частин грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).
Відповідно до пунктів 1, 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вказаних нормативних актів Полтавським ОВК складено та направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про грошове забезпечення позивача №ФП62253 від 21 березня 2018 року, до якої включені види грошового забезпечення за посадою начальника відділу зберігання бази зберігання озброєння та техніки станом на 01 березня 2018 року: посадовий оклад - 4790,00 грн; оклад за військовим званням "майор" - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн ( всього 9195,00 грн).
Види грошового забезпечення, що не були передбачені пунктом 1 Постанови № 103 та абзацом першим пункту 5 Порядку №45, до довідки не включалися.
Таким чином, на час складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №ФП62253 від 21 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії Полтавський ОВК діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України на той момент.
Доказів того, що складена відповідачем довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії не відповідала приписам чинного законодавства на момент її оформлення, суду не надано.
Також суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, а відповідно до частини першої статті 325 цього Кодексу постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Отже, на момент складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки №ФП62253 від 21 березня 2018 року положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку № 45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб`єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативних правових актів, в тому числі й відповідачем.
На підставі цієї довідки позивачу проведено перерахунок пенсії, що останній не заперечує.
Після проведення перерахунку пенсії її розмір збільшився, з урахуванням чого суд не погоджується з доводом позивача про звуження його права на належний розмір пенсійного забезпечення з огляду на невключення в довідку додаткових його складових.
До того ж, суд зауважує, що безпосередньо перерахунок пенсії позивача відноситься до повноважень пенсійного органу, а його правомірність не є предметом цього спору.
Відхиляючи довід позивача про обов`язок відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області іншу довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення, суд виходить з наступного.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, наведеними нормами Порядку №45 встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку № 45 цей алгоритм дій не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено.
Таким чином, уповноважені органи, до яких відноситься й відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України, а не за вимогою (заявою) осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
Більш того, позивач не звертався до Полтавського ОВК із заявою саме щодо складення нової довідки, адже звернення позивача від 25 липня 2019 року стосувалось виключно надання інформації.
Відтак, суд погоджується з твердженням відповідача про відсутність визначених законом підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність в спірних правовідносинах ознак порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, буд. 78а, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 07851296), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк