
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001732
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представників: позивача Грачова Д.Ю., відповідача Чабана О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурильна техніка» до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурильна техніка» (далі - позивач, ТзОВ «Універсальна бурильна техніка») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення №0025495713 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 28.02.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов`язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства. Вважає, що у позивача відсутня заборгованість з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оскільки сплата єдиного соціального внеску за період з 21.12.2018 по 25.02.2019 здійснювалась у встановлений законом строк, однак кошти, які згідно з платіжними дорученнями призначались на сплату єдиного внеску, фіскальний орган протиправно спрямував на погашення податкового боргу за минулий період. Вказав, що з долученого до оскаржуваного рішення розрахунку розміру штрафної санкції не зрозумілою є сума боргу, на який податковий орган нараховував штрафну санкцію в розмірі 10 %, як незрозумілим є і нарахування пені.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чітко встановлений обов`язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану, та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, встановленої за невиконання відповідного зобов`язання. За результатами проведеної перевірки ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» з питань несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску встановлено наявність у позивача заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. У зв`язку з чим вважає, що спірним рішенням ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» правомірно нараховані штрафні санкції та пеня, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Ухвалою від 11.04.2019 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, залишалась без руху, позивачу надавався строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою від 22.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання.
Від відповідача через канцелярію суду 13.05.2019 (вх.№16252) надійшов відзив на позовну заяву.
Від позивача через канцелярію суду 14.06.2019 (вх.№20921) надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою від 30.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.11.2019.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач - ТзОВ «Універсальна бурильна техніка», зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності - юридична особа за кодом ЄДРПОУ 40978147 та є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» сплачувало до бюджету єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.12.2018 по 25.02.2019, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з банківського рахунку позивача, призначення платежу на яких вказано «єдиний соціальний внесок».
Факт сплати ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» до бюджету єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за такими платіжними дорученнями не заперечується податковим органом. Такі кошти ГУ ДФС у Львівській області зараховано в рахунок погашення раніше не сплачених платежів у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно до інтегрованої картки платника податків заборгованість ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на 20.12.2018, останній день до початку періоду щодо якого податковим органом встановлено заборгованість зі сплати єдиного внеску, складає 591 529 грн 08 к.
Начальником Дрогобицького управління ГУ ДФС у Львівській області на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування рішенням №0025495713 від 28.02.2019 на ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» накладено штраф у розмірі 265 364 грн 02 к. ( що становить 20% від суми недоїмки за період з 21.12.2018 по 25.02.2019) та нарахована пеня у розмірі 16 421 грн 11 к.
Рішення №0025495713 від 28.02.2019 є предметом оскарження.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон №2464).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону №2464-VI визначено перелік платників єдиного внеску.
Так, відповідно до пункту 1 частини першої вказаної статті платниками єдиного внеску є, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України Про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац 1 пункту 1 частини першої статті 7 Закону №2464-VI).
Частиною сьомою статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з частиною десятою статті 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються: фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 названого Закону).
Відповідно до частини дванадцятої статті 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №2464 завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 12 цього ж Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з частиною десятою 10 статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953, визначено процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів (далі - Інструкція №449).
Згідно з пунктом 1 розділу VII Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до вказаної Інструкції.
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у вказаному підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Згідно з пунктом 5 розділу VII Інструкції № 449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду.
З огляду на наведені норми законодавства, суд вважає, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної сплати) позивачем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника, а також первинних документів щодо нарахування (декларації, розрахунки) та сплати (платіжні доручення). І виключно на підставі вказаних документів суд зобов`язаний надати оцінку правомірності нарахування контролюючим органом штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно оскаржуваного рішення.
Саме така позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.11.2018 у справі № 813/4686/16 (адміністративне провадження № К/9901/51962/18).
Позивач вказує на відсутність заборгованості із сплати єдиного соціального внеску у період з 21.12.2018 по 25.02.2019 і безпідставність включення до загальної суми недоїмки перерахованих 18.01.2019 двома платіжними дорученнями сум, а саме за № 3716 суми 70 000 грн та за №3717 суми 201 000 грн, які були виконані банком 21.01.2019 і цього ж числа обліковані відповідачем.
У зв`язку з чим, для оцінки дій податкового органу при зарахуванні коштів, які надходять із сплати єдиного соціального внеску у вказаний період важливим є з`ясування наявності заборгованості у позивача станом на останній день до початку такого періоду, а саме 20.12.2018.
Як вже зазначалось, відповідно до інтегрованої картки платника податків заборгованість ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на 20.12.2018 складає 591 529 грн 08 к.
Ураховуючи наявність у позивача станом на 20.12.2018 заборгованості по сплаті єдиного внеску та законодавчо встановленого порядку зарахування коштів, які надходять із сплати єдиного соціального внеску, дії відповідача по зарахуванню сплачуваних ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» у період з 21.12.2018 по 25.02.2019 сум поточних платежів з єдиного внеску в рахунок погашення недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення є правомірними.
При цьому, станом на 22.02.2019 (останній день зазначеного позивачем періоду) недоїмка складає 238 586 грн 04 к.
З огляду на вказане, твердження позивача про відсутність у нього заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску за період з 21.12.2018 по 25.02.2019, посилаючись на долучені до матеріалів справи копії відповідних платіжних доручень, не відповідає фактичним обставинам справи.
Тому судом не беруться до уваги помилкові твердження позивача щодо неправильності обрахунку штрафних санкцій та пені з включенням до загальної суми недоїмки суми 271 000 грн з огляду на виконання банком двох платіжних доручень від 18.01.2019 не у день подачі таких товариством до виконання, а лише 21.01.2019.
За наявності у ТОВ «Універсальна бурильна техніка» триваючої недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску, сплата позивачем 271 000 грн не призвела до повного її погашення, а була зарахована в рахунок погашення недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Приведені у розрахунку штрафних санкцій до оскарженого рішення відомості щодо порушених строків сплати задекларованих сум єдиного внеску та сум несвоєчасно сплаченого внеску відповідають даним зворотного боку облікової картки позивача, як платника названого збору.
Крім того, суд зазначає, що розрахунок пені та штрафної санкції податковим органом здійснено з додержанням вимог Інструкції № 449, що підтверджено даними інтегрованої картки платника податку ТОВ «Універсальна бурильна техніка». Зокрема, у колонці 4 розрахунку вказана кількість днів, за які несвоєчасно сплачено єдиний внесок, у колонці 6 - сума, на яку нарахована штрафна санкція.
Ураховуючи викладене, спірне рішення прийнято відповідачем на підставі та в межах повноважень, встановлених законом.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що ГУ ДФС у Львівській області вказані вимоги щодо обов`язку довести правомірність свого рішення виконало.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд дійшов переконання, що таке рішення прийняте відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТзОВ «Універсальна бурильна техніка» є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурильна техніка» (вул.Тураша, 20, м. Дрогобич, Дрогобицький район, Львівська область, 82100, код ЄДРПОУ 40978147) до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправним і скасування рішення, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 04 грудня 2019 року.
Суддя О.П. Хома