Рішення № 86097652, 20.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
1.380.2019.002489
Номер документу
86097652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002489

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом ОСОБА_1 , представник - ОСОБА_2до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, представник - Цимбор Н.Я.про про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у якому просила:

- Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.11.2018 року № 3529/514 «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , починаючи з 20.08.2018 року, пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 на підставі п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», врахувавши в стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи з 04.01.2011 року по 15.11.2011 року на посаді сестри медичної операційної кардіохірургічного відділення № 2 КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня» та період роботи з 16.11.2011 року по 20.08.2018 року у КЗ ЛОР «Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр» на посаді сестри медичної операційної відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 20.08.2018 року звернулася до відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду у Львівській області (за місцем свого проживання) із заявою, в якій просила призначити пенсію на пільгових умовах за списком №1, оскільки на її думку у неї наявний необхідний стаж роботи, в т.ч. в шкідливих умовах, і вона досягнула 46,5 - річного віку, що є підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Проте, відповідач 16.11.2018 року прийняв рішення 3529/514 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з посиланням на відсутність у позивача необхідного спеціального стажу роботи за списком №1.

Позивач вважає вказане рішення відповідача неправомірним, оскільки із записів трудової книжки та довідок про стаж роботи, що дає на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 вбачається, що позивач працювала:

- Навчання у Львівському технікумі промислової автоматики - 01.09.1986 року - 28.02.1990 року;

- Львівський завод біофізичних приладів - 02.07.1990 року - 28.11.1994 року;

- Львівська обласна клінічна лікарня - з 06.12.1994 року по 15.11.2011 року кардіохірургічного відділення № 2;

- Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр - з 16.11.2011 року по 20.08.2018 року.

Всього - 31 рік 8 міс. (станом на 20.08.2018 року).

Стаж за списком №1 (при роботі на повну ставку) станом на 20.08.2018 року склав 7 років 6 місяців 25 днів.

Відтак, позивачем було документально підтверджено наявність необхідного загального і спеціального стажу при зверненні за пенсією до відповідача.

Спеціальний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах складає 7 років 6 місяці 25 дні. В трудовій книжці позивачки наявні усі записи про його роботу у вищевказаний період.

Позивачкою надавалися відповідачу уточнюючі довідки, які підтверджують її роботу в шкідливих умовах за списком №1, а також відповідачу надавались і надсилався Висновок №2713 від 21.02.2011 року, Висновок №3021 від 27.04.2012 року, Висновок №3651 від 21.04.2015 року «Експертизи правильності застосування Списку №1 та якості проведення атестації робочих місць за умовами праці», а також інші документи, які підтверджують надані довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №510/С і №27.

Позивачка та її представник в судових засіданнях позовні вимоги підтримали надали суду додаткові докази та пояснення, просили позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечив з підстав, що як вбачається із записів трудової книжки позивач з 01.09.2009 по 03.01.2011 працювала на 0,75 ставки, а відтак, у цей період відсутня робота з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці протягом повного робочого дня. Зазначене підтверджується також наказами по Львівській обласній клінічній лікарні № 33-к від 23.02.2009 та № 3-к від 04.01.2011.

Підставою для видачі зазначеної довідки № 510/С стали накази про прийняття, переведення та звільнення з роботи, картка ф. Т-2, наявність додаткової відпустки тривалістю 11 календарних днів, посадова інструкція та положення про відділення.

Оскільки поданими документами не підтверджується зайнятість позивачки у рентгенівських відділеннях, а також у відділенні інтервенційної радіології, як це передбачено Списком № 1 затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 скеровано запит до Львівської обласної клінічної лікарні щодо наявності підстав для видачі уточнюючої довідки № 510/С.

У відповідь на скерований запит Львівською обласною клінічною лікарнею долучено наказ від 17.06.2008 № 148 «Про результат атестації робочих місць та затвердження професій і посад, робота на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення», згідно якого посада операційної сестри медичної у кардіохірургічному відділенні № 2 атестована як така, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1.

Разом з тим, згідно листа Львівської обласної клінічної лікарні № 3294/С від 24.09.2018 позивачка працювала саме в кардіохірургічному відділенні № 2, у структурі якого відсутній рентгенівський кабінет та/або рентгенохірургічний блок. Наказами про прийняття, переведення та звільнення з роботи підтверджується робота позивачки саме у кардіохірургічному відділенні.

Відтак, наявними документами не підтверджується зайнятість позивача у рентгенівських відділеннях, а також у відділенні інтервенційної радіології протягом періоду з 01.09.2009 року по 15.11.2011 року, як це передбачено Списком № 1.

Згідно записів трудової книжки позивачка з 16.11.2011 року працювала на посаді сестри медичної операційної відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентген операційною Львівського обласного клінічного лікувально-діагностичного кардіологічного центру.

За період роботи позивача у Львівському обласному клінічному лікувально-діагностичному кардіологічному центрі чинним є Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 27 від 30.07.2018 позивачка з 16.11.2011 по 30.07.2018 працювала повний робочий день у Львівському обласному клінічному лікувально-діагностичному кардіологічному центрі за професією сестри медичної операційної відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною, що передбачено розділом ХІХ «Охорона здоров`я» Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Підставою для видачі зазначеної довідки стали: наказ про прийняття № 112-к від 16.11.2017, накази про результат атестації робочих місць за умовами праці № 93 від 24.04.2012, № 85 від 01.04.2015, висновки Державної експертизи умов праці № 3021 від 27.04.2012, № 3651 від 21.04.2015, наявність щорічної додаткової відпустки тривалістю 11 календарних днів.

Згідно наказів № 93 від 24.04.2012, № 85 від 01.04.2015 «Про результат атестації робочих місць за умовами праці», посада сестри медичної операційної у відділенні електрофізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною атестована як така, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Разом з тим, розділом ХІХ «Охорона здоров`я» Списку № 1, передбачено, що правом на відповідну пенсію користуються, зокрема, молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень, а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології.

Так як поданими документами не підтверджується зайнятість позивача у рентгенівських відділеннях, а також у відділенні інтервенційної радіології відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 скеровано запит до Львівського обласного клінічного лікувально-діагностичного кардіологічного центру щодо обґрунтованості видачі уточнюючої довідки № 27 від 30.07.2018.

У відповідь на скерований запит Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр повідомив, що у структурі медичного закладу наявні рентген кабінети та відділення інтервенційної радіології, яке з 01.01.2018 перейменовано на відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії.

Окрім того, у листі № 563-А від 19.10.2018 зазначено, що сестра медична операційна відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентген операційною позивач у рентген кабінеті і відділенні інтервенційної радіології протягом визначеного періоду не працювала, а працювала у відділенні електрофізіологічних обстежень серця з рентгенопераційно.

Будь якої обгрунтованої інформації щодо відношення відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентгенопераційною до структурних підрозділів, які передбачені розділом ХІХ «Охорона здоров`я» Списку № 1 Львівським обласним клінічним лікувально-діагностичним кардіологічним центром не надано.

Отже, наявними документами не підтверджується зайнятість позивача у рентгенівських відділеннях, а також у відділенні інтервенційної радіології протягом періоду з 16.11.2011 по 30.07.2018.

На думку відповідача відсутні підстави для призначення позивачці пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 п. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечила, надала суду додаткові пояснення та докази, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 20.05.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою судді від 20.06.2019 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Протокольною ухвалою судді 09.10.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Судом встановлені наступні обставини:

20.08.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Галицького відділу обслуговування громадян м. Львова із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

16.11.2018 року Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 3529/514 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Як вбачається з записів трудової книжки НОМЕР_1 позивачка працювала:

- Навчання у Львівському технікумі промислової автоматики - 01.09.1986 року - 28.02.1990 року;

- Львівський завод біофізичних приладів - 02.07.1990 року - 28.11.1994 року

- Львівська обласна клінічна лікарня - з 06.12.1994 року по 15.11.2011 року кардіохірургічного відділення № 2;

- Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр - з 16.11.2011 року по 20.08.2018 року.

Згідно Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 510/С, зазначено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день у Львівській обласній клінічній лікарні і за період з 01.03.2009 року по 15.11.2011 року виконувала в сфері дії іонізуючого випромінювання річна доза не перевищувала 2 БЕР за професією, посадою молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів, а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології) рентгенохірургічний блок) сестра медична операційна кардіохірургічного відділення №2, середній медперсонал постійно зайнятий у рентгеноопераційних агіографічних кабінетах, що передбачено Списком 1.

Згідно Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.07.2018 року № 27, зазначено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день у Комунальному закладі Львівської обласної ради «Львівський обласній клінічній лікувально-діагностичний кардіологічний центр» і за період з 16.11.2011 року по 30.07.2018 року виконувала роботу в сфері дії іонізуючого випромінювання за професією сестри медичної операційної відділення електро-фізіологічних обстежень серця з рентгенопераційною (молодший спеціаліст з медичною освітою у ВЕФОС з рентгенопераційною).

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, на думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено у призначенні йому пенсій на пільгових умовах.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Надані позивачем копії: трудової книжки НОМЕР_1 ; уточнюючої довідки № 510/С, уточнюючої довідки №27; наказів «Про результати атестації робочих місць» від 17.06.2008року № 148, «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 04.02.2011 року №41, «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 24.04.2012 року №9; висновку №2713 від 21.02.2011 року, № 3021 «Про результати експертизи якості атестації робочих місць» від 27.04.2012 року та висновку № 3561 «Про результати експертизи якості атестації робочих місць» від 21.04.2015 року, судом враховуються, оскільки такі є підставою для призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2.

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно ч. 1 ст. 114 цього ж Закону передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч.2 ст. 114 цього ж Закону, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічні положення закріпленні пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі Закон №1788), згідно з яким на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 (далі Порядок проведення атестації), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону №1788 та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону №1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

За приписами ст. 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.12.2005 № 1451/11731, встановлено, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Не заслуговують за увагу доводи відповідача щодо відсутності інших документів, які підтверджували б пільговий характер роботи з огляду на таке:

Зазначаючи про не надання позивачем документів, про неможливість підтвердження первинними документами умов, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №1, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. Відсутність документів, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків N 1 і N 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Аналіз норм Закону «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку N 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці після 21 серпня 1992 року.

Така ж правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 20.12.2018 року у справі №673/765/16-а.

Судом не враховуються заперечення відповідача надані у відзиві про те, що позивачем не підтверджено документами зайнятість за посадою передбаченою Списком 1 у спірні періоди з 04.01.2011 року по 15.11.2011 року, та з 16.11.2011 по 20.08.2018 року, оскільки згідно представлених довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 510/С, та № 27 від 30.07.2018 року ОСОБА_1 у вказані періоди працювала повний робочий день. Суд вважає, що стаж роботи позивача у Львівській обласній клінічній лікарні, Комунальному закладі Львівської обласної ради «Львівський обласній клінічній лікувально-діагностичний кардіологічний центр» за професією, посадою молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів, а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології) рентгенохірургічний блок) сестра медична операційна кардіохірургічного відділення №2, середній медперсонал постійно зайнятий у рентгеноопераційних агіографічних кабінетах, та сестри медичної операційної відділення електро-фізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною (молодший спеціаліст з медичною освітою у ВЕФОС з рентгеноопераційною) є належним чином підтверджений відповідними записами в трудові книжці, та уточнюючими довідками, а поскільки основним документом для зарахування трудового стажу є трудова книжка то даний стаж також слід зарахувати як пільговий. Вказані період роботи має бути зарахований позивачу до пільгового стажу за Списком № 1.

Крім цього, судом встановлено, що вказані період роботи повністю підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, які позивачем були також подані до заяви про призначення пенсії, а саме: наказів «Про результати атестації робочих місць» від 17.06.2008року № 148, «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 04.02.2011 року №41, «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 24.04.2012 року №9; висновку №2713 від 21.02.2011 року, № 3021 «Про результати експертизи якості атестації робочих місць» від 27.04.2012 року та висновку № 3561 «Про результати експертизи якості атестації робочих місць» від 21.04.2015 року.

У постанові Верховного Суду у справі №687/975/17 від 21.02.2018 зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

Таким чином, судом враховуються аргументи позивача в частині щодо визнання протиправними та скасування рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.11.2018 року № 3529/514 «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позовна вимога щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати в стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи з 04.01.2011 року по 15.11.2011 року на посаді сестри медичної операційної кардіохірургічного відділення № 2 КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня» та період роботи з 16.11.2011 року по 20.08.2018 року у КЗ ЛОР «Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр» на посаді сестри медичної операційної відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною підлягає задоволенню оскільки, є похідною від першої позовної вимоги.

Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем в позовній заяві щодо зобов`язання відповідача призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 20.08.2018 року пенсію за віком на пільгових умовах по списку №1, оскільки суд не може зобов`язувати відповідача прийняти рішення про перерахунок позивачу пенсії, адже такі дії відносяться до дискреційних повноваження відповідача.

При цьому доцільно звернути увагу на Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, від так завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Отже, з огляду на викладене та положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній при вирішенні справи та ухваленні судового рішення не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача.

Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому зобов`язання відповідача прийняти рішення про перерахунок позивачу раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення на день прийняття зазначеного рішення, є формою втручання у повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Однак вказане не звільняє відповідача від повторного розгляду заяви позивача від 20.08.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з врахуванням вищевказаних встановлених судом обставин, відтак в цій частині позовні вимоги підлягають задоволення частково, а саме зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.08.2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії, задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.11.2018 року № 3529/514 «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головного управління Пенсійні фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового пенсійного стажу за Списком № 1 період роботи, з 04.01.2011 року по 15.11.2011 року на посаді сестри медичної операційної кардіохірургічного відділення № 2 КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня» та період роботи з 16.11.2011 року по 20.08.2018 року у КЗ ЛОР «Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр» на посаді сестри медичної операційної відділення електрофізіологічних обстежень серця з рентгеноопераційною, з дати звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) 1536,80 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 02.12.2019 року.

Суддя Гавдик З.В.