Ухвала суду № 86097614, 03.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2019
Номер справи
813/3189/18
Номер документу
86097614
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

за виконанням судового рішення

03 грудня 2019 року № 813/3189/18

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач-1) та Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (ГУ ДКС України у Львівській області, відповідач-2) з вимогами про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди.

10.01.2019 суд прийняв рішення та адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив частково:

- визнав протиправним та скасував рішення Дрогобицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 24.10.2017 (О/Р № 114332) про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017;

- зобов`язав ГУ ПФУ у Львівській області відновити виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 01.10.2017 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати». Суд допустив до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Рішення суду набрало законної сили 20.03.2019, на примусове його виконання 14.05.2019 суд видав виконавчі листи.

19.07.2019 головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрив виконавче провадження №59589888 з виконання виконавчого листа №813/3189/18 від 14.05.2019.

До суду надійшла заява представника ОСОБА_2 Р.О ОСОБА_3 в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в якій представник позивачки просить суд зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №813/3189/18. Заява обґрунтована тим, що позивачка звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про виконання рішення суду, в подальшому для примусового виконання до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області; вказує, що рішення суду виконане лише в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць, щодо виплати пенсії за період з 01.11.2017 по 30.04.2019 рішення суду у справі №813/3189/18 залишається невиконаним. Представник зазначає, що ГУ ПФУ у Львівській області, з посиланням на норми постанови Кабінету Міністрів України №335 від 25.04.2018, повідомило, що пенсії за минулий місяць будуть виплачуватись на умовах окремого порядку, після затвердження такого.

Суд, вирішуючи питання щодо заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, керується такими мотивами:

Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (частина четверта статті 372 КАС України).

Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі – Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як зазначено в частині першій статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1) частини першої статті 26 Закону №1404-VIII).

Згідно з нормами частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Частиною восьмою статті 382 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Аналіз наведених положень закону дозволяє зробити такі висновки:

- примусове виконання рішення суду зобов`язального характеру здійснюється шляхом його звернення до примусового виконання відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»;

- судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі, яке набрало законної сили, може здійснюватися двома шляхами - в порядку статті 287, а також 382 КАС України;

- судовий в контроль в порядку статті 287 КАС України здійснюється за зверненням учасника виконавчого провадження, тобто у випадку, коли рішення суду виконується в примусовому;

- встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України віднесено до дискреційних повноважень суду.

Оцінюючи доводи представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд керується такими міркуваннями:

На виконання рішення суду від 10.01.2019 у справі №813/3189/18, що набрало законної сили, суд видав виконавчий лист. 19.07.2019 державний виконавець відкрив виконавче провадження №59589888 щодо примусового виконання цього рішення суду. Отже, виконання рішення суду від 10.01.2019 у справі №813/3189/18 здійснюється в примусовому порядку і державний виконавець володіє достатнім обсягом повноважень впливу на боржника з метою забезпечення його виконання. Так, статтею 63 Закону №1404-VIII передбачено накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин; у випадку, якщо накладення штрафу не призводить до виконання рішення суду зобов`язального характеру, державний виконавець скеровує матеріали для порушення кримінального провадження щодо боржника. Якщо стягувач вважає, що державний виконавець не здійснює належних дій щодо примусового виконання рішення суду, він вправі оскаржити дії/бездіяльність посадових осіб ДВС до суду в порядку 287 КАС України.

За таких обставин суд дійшов висновку про недоцільність паралельного застосування передбаченого статтею 382 КАС України заходу судового контролю за виконанням рішенням суду у справі №813/3189/18.

Керуючись ст.ст. 14, 248, 256, 295, 370, 372, 382, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

У Х В А Л И В:

Відмовити в задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 по справі №813/3189/18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п`ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали.

Суддя Москаль Р.М.