Ухвала суду № 86097315, 29.11.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
320/6524/19
Номер документу
86097315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

29 листопада 2019 року м. Київ № 320/6524/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся до суду з вимогами до Київського обласного військового комісаріату та ГУ ПФУ у Київській області про визнання дій комісаріату протиправними, які виявились у наданні ГУ ПФУ Київської області довідки про грошове забезпечення позивача та зобовязання надати до ГУ ПФУ Київської області довідку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на час звільнення, починаючи з 2018, а саме надбавки за особливі умови служби у розмірі 35% посадового окладу; надбавки за військову кваліфікацію (1 клас) у розмірі 8% посадового окладу та зобовязання ГУ ПФУ Київської області перерахувати позивачеві пенсію з урахуванням додаткових виплат, починаючи з 01.01.2018.

Пунктом 4 резолютивної частини позовної заяви ним заявлено клопотання про відстрочення від сплати судового збору з тих підстав, що предметом позову є захист соціальних прав заявника.

Крім того, у цій же позовній заяві заявлено клопотання про витребування у відповідача належним чином завіреної копії грошового атестату та первинного розрахунку пенсії.

Дослідивши вказані заяву та клопотання, суд приходить до висновку про необхідність відмови у їх задоволенні, ураховуючи таке:

відповідно до вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до вимог ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Вказані положення також містяться в ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір".

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір"). Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення наведених вище статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану. Таким чином, за обґрунтованим клопотанням сторони, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

Для прийняття рішення про відстрочення від сплати судового збору учасник справи у позовній заяві повинен навести обставини, які свідчать про його незадовільне (скрутне) матеріальне становище та надати суду відповідні докази.

Також суд зазначає, що у разі наявності такої підстави для звільнення від сплати збору як незадовільне матеріальне становище, у поданому клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про це з наданням підтверджуючих документів. За офіційними даними Держстату України незадовільний матеріальний стан наразі має 80% населення України, натомість відстрочення, розстрочення та звільнення від сплати судового збору є заходом виключного характеру, а відтак потребує доказового обґрунтування.

Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23.01.2015 р. № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру, а не звільнення від сплати

Суддя звертає увагу, що наведена позивачем обставина не є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Твердження заявника про те, що для надання йому відстрочки від сплати судового збору необхідно врахувати зміст прав, що підлягає захисту судом до уваги не приймається, позаяк 99 відсотків позовних заяв, в яких позивачами виступають фізичні особи, стосуються захисту їхніх соціальних прав, натомість Законом України "Про судовий збір" такі особи не віднесені до кола пільговиків.

Також у позовній заяві ОСОБА_1 просить витребувати у відповідача належним чином завірені копії грошового атестату та первинного розрахунку пенсії.

Вказане клопотання задоволенню не підлягає, ураховуючи, що витребування письмових доказів є правом, а не обов`язком суду.

Згідно ч.1 ст.77 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом, ч.3 ст.77 КАСУ.

На підставі ч.1-2 ст.80 КАСУ, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

У поданих матеріалах позовної заяви відсутні докази самостійного звернення до відповідача за одержанням вищевказаних документів в порядку Закону України "Про звернення громадян", а клопотання оформлено з порушенням строку та порядку його подання, у звязку з чим суд вважає за необхідне залишити його без задоволення.

Керуючись ст.ст. 77, 80 133, 161, 169, 171, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відстрочення від сплати судового збору, - відмовити.

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів,- відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Суддя Брагіна О.Є.