Рішення № 86097104, 04.12.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
240/11924/19
Номер документу
86097104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/11924/19

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Скорик С.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 .,

представника відповідача Чернега В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Коростенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Волківської Ольги Павлівни від 23 вересня 2019 року про закінчення виконавчого провадження №57009818.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 року по справі №806/2004/18 зобов`язано Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 березня 2018 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ в частині збільшення пенсії за кожний рік стажу понад 15 років для жінок, але не вище 75% заробітку.

На виконання вказаного вище рішення суду 03.08.2018 видано виконавчий лист № 806/2004/18, на підставі якого відкрито ВП №57009818. В свою чергу, державним виконавцем з наданої інформації Малинським відділом з питань призначення та перерахунків пенсій Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області встановлено, що вищевказане рішення суду виконано та після виконання рішення суду по справі №806/2004/18 розмір пенсії зменшився. В подальшому, 23.09.2019 державним виконавцем постановою закінчено виконавче провадження, у зв`язку з виконанням судового рішення. Однак, державним виконавцем при винесенні оскаржуваної постанови не враховано той факт, що після виконання рішення суду розмір її пенсії мав збільшитись, тобто рішення суду не було виконано, а тому відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2019 року поновлено позивачу строк звернення до суду з вказаним позовом та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання та викликом (повідомленням) учасників справи у порядку, визначеному статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на 04 грудня 2019 року о 12:30.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що державним виконавцем було вжито заходи щодо перевірки виконання боржником судового рішення та за наявності інформації про повне виконання судового рішення обґрунтовано винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 року по справі № 806/2004/18 зобов`язано Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 березня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ в частині збільшення пенсії за кожний рік стажу понад 15 років для жінок, але не вище 75% заробітку.

03 серпня 2018 року на виконання вказаного рішення суду видано виконавчий лист №2545/2018, на підставі якого державним виконавцем 16.08.2018 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №57009818.

Державним виконавцем 13.03.2019 направлено запит разом із копією постанови про відкриття виконавчого провадження до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України з метою отримання інформації про виконання рішення суду.

Листом №1849/03.2 від 18.03.2019 Малинський відділ з питань призначення та перерахунку пенсій Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомив державного виконавця, що вищезазначене рішення суду виконано. Після виконання даного судового рішення розмір пенсії зменшився.

В подальшому, державним виконавцем 29.07.2019 направлено повторно запит №8.24-26/32306 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з приводу надання інформації про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , оскільки вищезазначений виконавчий документ передбачає збільшення розміру пенсії, а згідно отриманої відповіді вбачається, що після перерахунку розмір пенсії був зменшений.

27.08.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №525/08 повідомило державного виконавця, що судове рішення виконано в повному обсязі.

У зв`язку з вищевикладеним, державним виконавцем 23.09.2019 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, у зв`язку з фактичним виконанням рішення, яка направлена стягувачу рекомендованим листом.

Вважаючи постанову про закінчення виконавчого провадження протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до частини 5 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У відповідності з частиною першою статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з ч.2 ст.39 Закону №1404-VIII постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.

Як зазначалось, згідно виконавчого листа боржника було зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу (стягувачу) з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині збільшення пенсії за кожний рік стажу понад 15 років для жінок, але не вище 75% заробітку. Тобто перерахунок вже наявної пенсії у бік її збільшення.

Водночас, у результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився із 3916,38 грн до 1373 грн.

Як пояснила позивач, наразі вона отримує пенсію у розмірі 2000грн, що підтверджується інформацією з ІКІС ПФУ.

Суд звертає увагу, що правильність проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення не є предметом спору у даній справі.

Згідно із частиною 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Суд звертає увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Отже, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (боржника) на виконання вказаного судового рішення порушувалися її права, свободи чи інтереси, то вона повинна була звертатися до суду в порядку ст.383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення).

У даній справі суд перевіряє правильність дій державного виконавця.

При цьому суд враховує, що порядок проведення перерахунку пенсії визначений Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що після виконання судового рішення пенсія позивача не могла бути меншою, ніж призначена раніше. Зазначена обставина мала бути врахована державним виконавцем під час перевірки виконання судового рішення боржником.

Як зазначалось, державний виконавець також звертав увагу як боржника так і вищестоящого органу Пенсійного фонду щодо розбіжностей у виконавчому документі та фактично проведеним перерахунком. Проте, дані розбіжності не було усунуто боржником.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що вказані обставини не можуть свідчити про фактичне виконання боржником в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, а тому у державного виконавця були відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат провадиться судом згідно зі ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Коростенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 23 вересня 2019 року про закінчення виконавчого провадження №57009818.

Стягнути з Коростенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (вул. Сосновського, 28-г, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501. ЄДРПОУ: 34855429) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення за правилами, встановленими статтями 287, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст складено та проголошено 04.12.2019

Суддя Л.А.Шуляк