Ухвала суду № 86084688, 10.09.2019, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
521/10847/19
Номер документу
86084688
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 521/10847/19

Провадження № 2/405/858/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2019 року Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Іванова Л.А., при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою Міністерства оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, пр-т Повітрфлотський, буд. 6), Військової академії м. Одеса (місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 10) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі Міністерство оборони України, Військова академія м. Одеса звернулися до Малиновського районного суду м. Одеси в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, з позовом до відповідача ОСОБА_1 , в якому просили стягнути з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України, в особі Військової академії м. Одеса витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі у розмірі 25 482 грн. 87 коп.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 08.07.2019 року зазначену цивільну справу передано на розгляд за територіальною юрисдикцією до Ленінського районного суду міста Кіровограда, на підставі п. 1. ч. 1 ст. 31 ЦПК України.

Дослідивши вказану позовну заяву та додані до неї матеріали в порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що у відкритті провадження у справі за даним позовом слід відмовити, з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Положеннями ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Поряд з цим, положеннями статті 19 КАС України визначено категорії справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів у публічно-правових спорах (предметна юрисдикція), фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому, вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Таким чином, у порядку адміністративного судочинства захисту підлягають права та охоронювані законом інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин, які є складовою частиною правових відносин, що виникають у суспільстві.

Юрисдикція - це передбачена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, при цьому, головними критеріями судової спеціалізації визнається предмет спірних правовідносин і властива для його розгляду процедура, так як, процесуальними кодексами України встановлено неоднакову процедуру судового провадження щодо різних правовідносин.

З огляду на вищевказане та враховуючи зміст заявлених позивачами позовних вимог судом відзначається, що на спір, з приводу вирішення якого позивачі звернулися до суду поширюється юрисдикція адміністративних судів, виходячи з наступного.

Зокрема, із змісту позову та доданих до нього документів встановлено, що на підставі наказу начальника Військової академії від 20.07.2017 року № 351, наказу начальника Військової академії від 11.08.2017 року № 406 та на підставі наказу начальника Військової академії від 11.08.2017 року № 48-РС ОСОБА_1 зараховано з 11.08.2017 року на перший курс навчання Військової академії (м.Одеса), з яким 11 серпня 2017 року укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, на строк до присвоєння первинного військового звання лейтенант, з 11 серпня 2017 року призначено на посаду «Курсант».

Наказом начальника Військової академії від 28.08.2017 року № 183 відповідача ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта першого курсу навчання та з 28 серпня 2017 року зараховано на всі види забезпечення за курсантськими нормами.

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до командування Військової академії з рапортом про його відрахування з числа курсантів Військової академії через небажання продовжувати навчання.

Наказом начальника Військової академії від 10.11.2017 року № 65-РС, згідно рапорту та на підставі протоколу Вченої ради Військової академії № 3 від 31.10.2017 року у відповідності до пункту 3.2 Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 24.12.1997 року № 490 старшого солдата ОСОБА_1 відраховано з числа курсантів «через небажання продовжувати навчання».

При цьому, виходячи з довідки-розрахунку від 10.11.2017 року № 1/55/1135, складеної Військовою академією (м. Одеса) загальний розмір витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 у Військовій академії (м. Одеса) становить 25 482 грн. 87 коп., які позивачі просили стягнути з ОСОБА_1 на свою користь.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у редакції, чинній на час зарахування відповідача ОСОБА_1 на посаду курсанта, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною другою статті 4 КАС України у зазначеній редакції, визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Частиною третьою статті 6 КАС України у зазначеній редакції передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України у зазначеній редакції, публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

За змістом статті 25 Закону № 2232-XII курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу відшкодовують Міноборони та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, установлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.

Пунктом 1 Порядку відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року № 964 цей порядок визначає, в тому числі, механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжити навчання.

Пунктом 7 вказаного Порядку також передбачено, що у разі відмови курсанта добровільно відшкодувати витрати, стягнення їх сум здійснюються у судовому порядку.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , перебуваючи на публічній службі, під час навчання в Військової академії м.Одеса був відрахований. Розмір відшкодування витрат пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 у Військовій академії склав грошову суму в розмірі 25 482 грн. 87 коп.

Таким чином, предметом спору у справі є відшкодування витрат, пов`язаних із утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства оборони України особи, яка відмовилась від подальшого навчання у ньому.

Водночас слід зазначити, що у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС у редакції Закону № 2147-VIII, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, висловленій в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі №804/285/16, яка є обов`язковою для всіх судів.

За таких обставин спори щодо відшкодування вартості навчання особою, яка перебуває або перебувала на посадах, віднесених до державної або публічної служби, за позовом суб`єкта владних повноважень підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, оскільки пов`язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи, що позовна заява Міністерства оборони України, Військової академії м. Одеса про відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням у вищому навчальному закладах не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, на підставі чого приходжу до висновку, що у відкритті провадження по цивільній справі за даним позовом слід відмовити.

При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Крім того, відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.

Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики (ч.3 ст.7 Закону).

Таким чином, сплачений позивачем Військовою академією м.Одеса судовий збір в розмірі 1 921 грн. 00 коп. за платіжним дорученням №823 від 29 травня 2019 року, підлягає поверненню.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ст. ст. 258, 260, 261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, ст.7 Закону України «Про судовий збір», -

У Х В А Л И В:

Відмовити Міністерству оборони України, Військовій академії м. Одеса у відкритті провадження у цивільній справі за позовом Міністерства оборони України, Військової академії м. Одеса до ОСОБА_1 про відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі.

Повернути позивачу Військовій академії м.Одеса судовий збір в розмірі 1 921 грн. 00 коп., сплачений за платіжним дорученням №823 від 29 травня 2019 року.

Надіслати Міністерству оборони України, Військовій академії м. Одеса ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі з доданими до неї позовними матеріалами.

Копію позовної заяви залишити у справі.

Роз`яснити Міністерству оборони України, Військовій академії м. Одеса, що розгляд справи за їх (позивачів) позовом до ОСОБА_1 про відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду, або в разі пропуску строку на апеляційне оскарження з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова