Рішення № 86077798, 03.12.2019, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
03.12.2019
Номер справи
128/1966/19
Номер документу
86077798
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 128/1966/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

03 грудня 2019 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

судді Ганкіної І.А.,

за участю секретаря Жигарової Д.О.,

без участі сторін по справі,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно перерахованої суми житлової субсидії внаслідок свідомого подання громадянином документів із недостовірними відомостями,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до суду з вищевказаним позовом, який обґрунтовує тим, що 21.12.2016 року ОСОБА_1 звернувсь до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Відповідно до вимог п. 13 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_1 був повідомлений про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується її особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Керуючись абз. 10 п. 14 Положення управлінням призначалась субсидія ОСОБА_1 на наступні періоди. Таким чином відповідач отримував субсидію від управління в період з грудня 2016 року по квітень 2017 року.

Відповідно до абз. 7 п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В п.п. 5 п. 5 Положення зазначено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

В ході проведення управлінням верифікації та моніторингу достовірної інформації поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидії було виявлено те, що ОСОБА_1 здійснив 16.05.2016 року купівлю транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу на суму 140 000 тис. грн. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не повідомив управління про здійснення ним купівлі транспортного засобу на суму, що перевищує 50 тис. грн., він надмірно отримав 4652,53 грн. житлової субсидії, що підтверджується розрахунком суми надмірно нарахованої субсидії від 29.03.2018 року, копія якого додається. ОСОБА_1 не мав права на отримання житлової субсидії протягом 12 місяців після здійснення будь-ким із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховувалась плата за житлово-комунальні послуги купівлі транспортного засобу та зобов`язувався повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або плати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), що підтверджується його підписом під зазначеним у заяві про призначення житлової субсидії від 21 грудня 21.12.2016 року.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не повідомив управління про придбання автотранспортного засобу від 16 травня 2016 року, відповідно до п.п. 5 п. 5 Положення, останній не мав права на призначення субсидії з грудня 2016 по квітень 2017 року, добровільно відмовляється повернути зайво нараховану та виплачену грошову допомогу, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - Блошенкіна М.П. в судове засідання не з`явився, попередньо надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов підтримує, змін та доповнень не має, просить його задоволити, в разі неявки відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, згідно ч.11 ст.1 28 ЦПК України, шляхом оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

Згідно п.п.1, 2, 3, 4 ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов; відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації підлягає до задоволення.

Такого висновку суд дійшов з наступного.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997 року № 1050 - дана редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу, зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ) визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до абз. 1 п. З Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

21 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувсь до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Відповідно до вимог п. 13 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 16).

ОСОБА_1 був повідомлений про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується його особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Керуючись абз. 10 п. 14 Положення управлінням призначалась субсидія ОСОБА_1 на наступні періоди. Таким чином відповідач отримував субсидію від управління в період з грудня 2016 року по квітень 2017 року.

Відповідно до абз. 7 п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В п.п. 5 п. 5 Положення зазначено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

В ході проведення управлінням верифікації та моніторингу достовірної інформації поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидії було виявлено те, що ОСОБА_1 здійснив 16.05.2016 року купівлю транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу, сумою 140 000 тис. грн, що підтверджується листом Регіонального сервісного центру в м. Києві від 16.02.2018 року (а.с.11).

Відповідно до розрахунку заборгованості суми надмірно нарахованої субсидії гр. ОСОБА_1 від 29.03.2018 року, заборгованість складає 4 652, 53 грн (а.с.10).

Відповідно до абзацу 8 пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до абзацу третього пункту 20 Положення (в редакції на момент подання відповідачем заяви та декларації) надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно абзацу восьмого, дев`ятого пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу Мінпраці, Мінфіну, Мінюсту України «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» №39/283/90/5 від 29.12.1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31.12.1997 року за №634/2438 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Згідно п.2 Наказу в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Враховуючи викладене, та те, що відповідач в заяві про призначення субсидії від 21.12.2016 року вказав недостовірні дані про доходи та майновий стан, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 4 652,53 грн. за виплачену надміру субсидію.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі зазначеного та керуючись На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 264, 265, 268, 273 - 274, 280 - 283 ЦПК України, суд ,-

в и р і ш и в:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок 35414064516956, МФО 802015, код ЄДРПОУ 03191928, банк: УДКС у Вінницькому районі Вінницької області, призначення платежу: переплачена сума за використану субсидію; прізвище ім`я та по-батькові) кошти в сумі 4 652,53 грн., як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, які в подальшому будуть перераховані до державного бюджету.

Судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ І.А. Ганкіна