Рішення № 86076932, 22.11.2019, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
208/5180/17
Номер документу
86076932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 208/5180/17

№ провадження 2-а/208/19/19

РІШЕННЯ

Іменем України

22 листопада 2019 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:

Головуючого, судді - Івченко Т.П.,

Секретар судового засідання - Корнієнко К.Є.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Кам`янське Дніпропетровської області в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правонаступника Кам`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області «про визнання дій неправомірними та зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах», -

встановив:

В 2017 році позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правонаступника Кам`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови їй, ОСОБА_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неправомірними та зобов`язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909, період роботи позивача з 01.04.2012 року по 01.09.2016 рік на посаді практичного психолога в КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради».

В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначила, що наприкінці 2016 року звернулась до Дніпродзержинського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугою років.

Рішенням засідання комісії по розгляду звернень громадян Дніпродзержинського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області від 26.12.2016р. позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», через відсутність 25 років 6 місяців спеціального стажу роботи.

Крім того, спірним рішенням зазначено, що період роботи позивача з 01.04.2012 по 01.09.2016р. на посаді практичного психолога не зараховано до спеціального стажу роботи, оскільки посада не передбачена переліком посад затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909.

Позивач вважає, що відповідач ухвалив неправомірне рішення, у зв`язку з тим, що посада практичного психолога входить до Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 (зі змінами і доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1436) робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а період роботи позивача з 01.04.2012 по 01.09.2016р. на посаді практичного психолога має бути зарахований до спеціального стажу роботи.

Просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.04.2012р. по 01.09.2016р. на посаді практичного психолога КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» до спеціального стажу роботи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подав відзив на позовну заяву в якій зазначено, що принципи, засади і механізми функціювання системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (зі змінами та доповненнями внесеними постановою від 15.02.2018 № 2-1 '"Про затвердження Змін до постанови правління Пенсійного фонду України), передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України, між іншим, є: призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій.

Пунктом «е» ч. 1 ст. 55 Закону України № 1788 - XII, передбачені окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років, а саме працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2.4. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від ЗО липня 2015 року № 13-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, далі - Порядок № 22-1, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії.

Згідно з Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (постанова Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909, заклад та посада практичного психолога не входить до цього переліку.

Згідно ст. 48 КЗпП України та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 працювала у КЗ «Кам`янський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради", який не відноситься до загальноосвітніх навчальних закладів, документів на спростування вищезазначеного до Головного управління Курлукова Т.П. не надавала.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач, як громадянка України, жодним чином не обмежена у праві на пенсійне забезпечення в Україні. Однак, ОСОБА_1 при зверненні до органів, що призначають та виплачують пенсію, повинен наряду з іншими громадянами України дотримуватися приписів діючого законодавства щодо подання необхідних документів для призначення пенсії.

З огляду на положення Конституції України та КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

У зв`язку з цим суд не може підміняти собою компетентний орган (Пенсійний фонд України) в питанні розрахунку стажу для виплати пенсії та самостійно обчислювати такий стаж, оскільки зазначене є втручанням в діяльність органу державної влади, до компетенції якого ці повноваження безпосередньо відносяться. Суд може перевірити наявність у особи підстав для призначення певного виду пенсії.

Враховуючи вищезазначене, підстав для зарахування ОСОБА_1 спірних періодів роботи з 01.04.2012 по 01.09.2016 на посаді практичного психолога у КЗ "Кам`янський дитячий протитуберкульозний санаторій" Дніпропетровської обласної ради" (зараховані до загального стажу роботи) до спеціального педагогічного стажу роботи Головне управління немає, а відповідно вимоги позивача щодо зарахування до спеціального педагогічного стажу роботи вищезазначених періодів є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників регулюється Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби для здійснення відповідних видатків.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. В задоволені позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 надала суду заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в судове засідання не з`явився.

Перевіривши матеріали справи, дослідив докази надані сторонами, суд приходить до наступного.

ОСОБА_1 у період з 01.04.2012р. по 01.09.2016р. працювала на посаді практичного психолога КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» на умовах повного робочого дня.

Наприкінці 2016 року звернулась до Дніпродзержинського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії за вислугою років.

Рішенням засідання комісії по розгляду звернень громадян Дніпродзержинського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області від 26.12.2016р. позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», через відсутність 25 років 6 місяців спеціального стажу роботи.

Крім того, спірним рішенням зазначено, що період роботи позивача з 01.04.2012 по 01.09.2016р. на посаді практичного психолога не зараховано до спеціального стажу роботи, оскільки посада не передбачена переліком посад затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909.

Позивач вважає, що відповідач ухвалив неправомірне рішення, у зв`язку з тим, що посада практичного психолога входить до Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 (зі змінами і доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1436) робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а період роботи позивача з 01.04.2012 по 01.09.2016р. на посаді практичного психолога має бути зарахований до спеціального стажу роботи.

Із матеріалів справи вбачається, що причиною виникнення даного спору стало безпідставне незарахування до спеціального стажу роботи позивача на посаді практичного психолога КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» в період з 01.04.2012р. по 01.09.2016р., внаслідок чого відповідачем було штучно знижено більше ніж на 4 роки спеціальний стаж роботи позивача, що і стало підставою для відмови у призначені йому пенсії.Таким чином, відповідач протиправно не враховує до спеціального педагогічного стажу позивачки період її роботи на посаді практичного психолога КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» з 01.04.2012р. по 01.09.2016р., терміном 4 роки 5 місяців 5 днів, які зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, тобто - 8 років 10 місяців 10 днів. ОСОБА_2 , працюючи з 1995 року на різних педагогічних посадах в різних закладах освіти має спеціальний педагогічний стаж в розмірі: 17 років 11 місяців 25 днів + 8 років 10 місяців 10 днів = 26 років 10 місяців 5 днів, чого цілком достатньо для нарахування їй пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за наявністю 25 років 6 місяців спеціального стажу роботи.

Так, пунктом "е" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати:

з 01.04.2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 01.04.2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 01.04.2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 до досягнення віку, встановленого абзацом другим постановляючої частини, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального захисту які в період до 1 січня 2016р. мали вислугу років на відповідних посадах не менше від тривалості, передбаченої абзацами другим і третім постановляючої частини. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2000р. № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада «практичний психолог» є педагогічною.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909, яким передбачене зарахування часу роботи практичних психологів у загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.

Крім того, позивач в спірний період працювала на посаді практичного психолога не просто в КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» ДОР», а в Неповній загальноосвітній школі при КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» І-ІІ ступенів. Згідно Положення про неповну загальноосвітню школу І-ІІ ступенів при КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» ДОР», неповна загальноосвітня школа при КЗ «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» І-ІІ ступенів - це самостійна структурна одиниця закладу охорони здоров`я, що забезпечує потреби громадян у загальній неповній середній освіті.

При цьому, згідно Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 (зі змінами і доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1436), на який посилалася комісія по розгляду звернень громадян Дніпродзержинського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області серед інших педагогічних працівників практичні психологи загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл мають право на пенсію за вислугу років. Більш того, згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, упатолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у психіатричних закладах охорони здоров`я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України кожному гарантовано право на соціальний захист, в тому числі на пенсійне забезпечення.

За приписами ст.64. Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.

Таким чином, держава гарантує право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам, які працюють на роботах, пов`язаних із негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів. При цьому, основними правовими принципами запровадженої системи пільгового пенсійного забезпечення є пріоритет інтересів працівника та забезпечення захисної і компенсаційної функції для працівників, умови праці яких негативно впливають на їх здоров`я.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки якому гарантовані нею права були б не теоретичними і ілюзорними, а практичними і ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України», п.59 рішення у справ «Мельниченко проти України», п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України»).

Таким чином, лише відсутність підтвердження обставин не перебування на посаді не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу. Однак Відповідачем не спростовано факту підтвердження умов праці позивача в спірний період.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав стверджувати про порушення прав позивача у спірних правовідносинах.

Керуючись ст. 8, 21, 46, 58, 64 Конституції України, рішеннями Європейського суду з прав людини у справах: «Ковач проти України», «Мельниченко проти України», «Чуйкіна проти України», ст. 94, 122, 162, 163 КАС України, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 3, п. 4.2, п. 4.6, п. 10 11 Порядку застосування Списків № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «про визнання дій неправомірними та зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах» - задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період роботи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.04.2012 року по 01.09.2016 року на посаді практичного психолога Комунального Закладу «Дніпродзержинський дитячий протитуберкульозний санаторій» Дніпропетровської обласної ради» до спеціального стажу роботи.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Івченко Т. П.