
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.12.2019 Справа №607/24506/19
02 грудня 2019 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Черніцької І.М.
при секретарі судового засідання Бойко І.І.
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Александрова В.В.,
представника відповідача Кондрат Л.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Тернопільській області про скасування постанови серії ЕАК №1583177 від 03.10.2019 року про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч. 2 ст. 122 КУпАП та закриття провадження у справі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що 03.10.2019 року інспектором поліції була винесена постанова серії ЕАК №1583177 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Зокрема, йому ставиться у винну те, що 03.10.2019 року о 13 год. 09хв. в м.Тернополі по проспекту Ст.Бандери, 44, він керуючи транспортним засобом проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив вимоги п.8.7.3 е ПДР.
З даною постановою не згідний, оскільки викладені у постанові дані не відповідають дійсним обставинам справи та не підтвердженні будь-якими доказами. Вказав, що 03.10.2019 року близько 13 год. проїжджав перехрестя по проспекту Ст.Бандери - вул.Клінічна в м.Тернополі зі сторони центру на зелений сигнал світлофора.
При цьому, автомобіль поліцейських рухався по зустрічній смузі зі сторони «Збаразького кільця». Світлофори на даному перехресті доріг не працюють у синхронному режимі, а саме зі сторони центру зелений сигнал горить 32 секунди, а з сторони «Збаразького кільця» - 22 секунди. Відтак, поліцейським здалось, що він нібито порушив правила дорожнього руху та здійснив переїзд перехрестя на червоний сигнал світлофора.
Посилаючись на наведене та те, що будь-яких правил дорожнього руху не порушував, просив задовольнити позов.
Відповідач подав відзив на позовну заяву. Вказав, що позов не визнає, вважає його необгрунтовним. Позивачем порушено вимоги п.8.7.3 е ПДР, яким заборонено рух на жовтий сигнал світлофора. Факт вчинення правопорушення позивачем підтверджується обставинами викладеними у постанові та відеоматеріалах, долученими позивачем.
У судовому засіданні позивач та його представника - адвокат Александров В.В. позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник Управління патрульної поліції в Тернопільській області Кондрат Л.Р. позов заперечила, з підстав викладених у відзиві.
Судом встановлено, що 03.10.2019 року поліцейським УПП в Тернопільській області винесена постанова серії ЕАК №1583177 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Із змісту оскаржуваної постанови вбачається, що 03.10.2019 року о13 год. 09 хв. в м.Тернополі по проспекту Ст.Бандери, 44, позивач керуючи транспортним засобом проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив вимоги п.8.7.3 е ПДР.
Як вбачаться із копії циклограми пофазного роз`їзду світлового об`єкта на перехресті вулиць «Ст.Бандери-Клінічна» в м.Тернополі, розташований світлофор не працює синхронно. Світлофори Т4 та Т5 працюють 32 хвилини, а світлофор Т6 - 22 хвилини.
Суд, розглянувши справу, заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ч. 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Положеннями ч. 2 ст. 122 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення, зокрема за проїзд на заборонний сигнал світлофора.
У відповідності до вимог п.8.7.3. е Правил дорожнього руху України, сигнали світлофора мають такі значення: червоний сигнал світлофора, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали, які забороняють рух.
Встановлено, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтвердили факт порушення позивачем вимог п.8.7.3. е ПДР, а саме проїзд на заборонений червоний сигнал світлофора.
Для спростування доводів позову і підтвердження вини позивача відповідач жодних належних і достовірних доказів визначених законом суду не надав.
Долучені до відзиву з реєстратора та відеоматеріали нагрудних камер працівників поліції, які дослідженні в судовому засіданні, не підтверджують обставин викладених в оскаржуваній постанові. Зокрема, з відеоматеріалів не встановлено та не підтверджено факт порушення правил дорожнього руху ОСОБА_1 03.10.2019 року о 13 год. 09 хв. в м.Тернополі по проспекту Ст.Бандери, 44.
Більше того, про наявність даних відеоматеріалів не зазначено в оскаржуваній постанові.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зобов`язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Сама по собі постанова у справі про притягнення до адміністративної відповідальності не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом", не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Таким чином, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні будь-які належні, достатні та достовірні докази, які б підтвердили факт порушення позивачем Правил дорожнього руху.
В силу вимог ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано суду будь-яких належним, достатніх та достовірних доказів за європейськими стандартами доказування «поза розумним сумнівом», які б підтверджували факти викладені у постанові та спростовували доводи позивача.
Відповідно до вимог п.3 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень та закрити провадження у справі.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, оцінюючи в сукупності наявні докази, з врахуванням встановленого КАС України обов`язку відповідача доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд прийшов до висновку про недоведеність вини позивача в скоєнні адміністративного правопорушення, а тому постанову про накладення адміністративного стягнення від 13.10.2019 року слід скасувати, а провадженні у справі закрити.
Керуючись ст.55 Конституції України, ст.247, ст.251, 258, ст.289, ч.1 ст.293 КУпАП, ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Тернопільській області (вул. Котляревського, 24 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 40108646) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режим від 03.10.2019 року задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №1583177 від 13.10.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Відповідач: Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Тернопільській області, вул. Котляревського, 24 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 40108646.
Повне рішення складено 02 грудня 2019 року.
ГоловуючаІ. М. Черніцька