
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/2694/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ткаченко О.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Публічного акціонерного товариства «Блок Агросвіт» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
У С Т А Н О В И В:
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Блок Агросвіт», в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 07.08.2014 № 5971.
Позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачу видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 07.08.2014 № 5971 та укладено угоду про умови користування надрами від 02.07.2016 № 5971. За результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин відповідачем встановлено ряд порушень, які у визначений відповідним приписом строк відповідачем не усунуті, що згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра є підставою для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 позовна заява залишена без руху. У встановлений строк вимоги ухвали виконані.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому зазначив, що порушення вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин не усунуті ним з поважних причин. Вказував, що на виконання припису позивача усунув частину порушень, що також визнається самим позивачем, решта порушень є похідними від попередніх, які не виконуються не з вини відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено наступне.
07.08.2014 ПАТ «Блок Агросвіт» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 5971 на видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної в Парафіївському родовищі Ічнянського району Чернігівської області зі строком дії до 07.08.2034 (а.с.10).
02.07.2016 до зазначеного спеціального дозволу укладено Угоду № т5971 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.
Пунктом 5.3. цієї Угоди передбачено, що при виконанні робіт відповідно до умов цієї Угоди Надрокористувач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати охорону надр та довкілля в межах ділянки надр, наданої в користування, а також забезпечувати приведення порушених земель у стан, придатний для використання, відповідно до Програми робіт; проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами; використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою тощо.
Програмою робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища, що є додатком до Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, передбачено види робіт та строки їх проведення, зокрема, п`ятий етап - початок видобування з III кварталу 2016 року, шостий етап - вихід на проектну потужність кар`єру з III кварталу 2018 року (а.с.13 на звороті).
Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2017 № 523, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України па 2018 рік, до якого включено відповідача (а.с.14).
Наказом Державної служби геології та надр України від 12.07.2018 № 243, Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у серпні 2018 року. В зв`язку з чим, відповідачу направлено письмове повідомлення про проведення планової перевірки, яке відповідачем отримано 25.07.2018 (а.с.15, 16).
За результатами перевірки складено акт перевірки від 21.08.2018 № 43/5971, яким встановлено наступні порушення:
- проект розробки та рекультивації Парафіївського родовища суглинків у Ічнянському районі Чернігівської області не погоджено Державною службою геології та надр України;
- не надані плани розвитку гірничих робіт на попередній 2017 та поточний 2018 роки, погоджені в установленому порядку;
- не надано акт про надання гірничого відводу;
- не наданий акт про передачу розвіданого Парафіївського родовища суглинку для промислового освоєння;
- не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами - видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної не здійснюється;
- невиконання особливих умов спеціального дозволу від 07.08.2014 № 5971, а саме: п.1. Виконання умов: - Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (екологічна картка від 09.12.2013 № 1/8) - не дотримується Програма робіт з розробки Парафіївського родовища суглинків. Держгірпромнагляду України - лист від 06.03.2014 № 1809/0/3.1-12/6/14 - не отримано Акт про надання гірничого відводу, не погоджені щорічні плани розвитку гірничих робіт;
- не виконується Угода про умови користування надрами від 02.07.2016 № 5971 в частині: стаття 5 пункт 5.3 При виконанні робіт відповідно до умов цієї Угоди Надрокористувач зобов`язаний: - проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт (види робіт передбачені пунктами 2, 4 - 5 Програми робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища (додаток 2 до Угоди про умови користування надрами від 02.07.2016 № 5971) з термінами виконання II кв. 2016 р. - III кв. 2018 р. підприємством не виконані); - використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано (видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної не здійснюється); - невиконання Програми робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища (додаток 2 до Угоди про умови користування надрами від 02.07.2016 № 5971), а саме: п. 2 - не отримано акт надання гірничого відводу (строк проведення робіт II кв. 2016р.); п. 4, п. 5 - Парафіївське родовище суглинків не підготовлено до розробки, видобування не розпочато (строки проведення робіт ІІ кв. - ІІІ кв. 2016 р.).
21.08.2018 Державною службою геології та надр України видано припис № 43/5971, яким надано строк до 21.09.2018 на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
У зв`язку з ненаданням матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо виконання припису від 21.08.2018 №43/5971, відповідачем розглянуто питання щодо зупинення дії дозволу, про що свідчить наказ від 26.11.2018 № 443 (а.с.28).
За результатами розгляду, Держгеонадрами прийнято рішення зупинити дію вищезазначеного дозволу та надати надрокористувачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що відповідача повідомлено шляхом направлення на його юридичну адресу листа від 04.12.2018 № 24340/03/14-18 (а.с.29).
Відповідач листом від 17.09.2018 № 85 повідомляв позивача про усунення частини порушень у сфері надрокористування та надано пояснення щодо неможливості виконання решти порушень не з вини відповідача. Так, відповідач зазначив, що основною причиною неотримання акта про надання гірничого відводу є відсутність згоди одного із власників земельного паю (земельної ділянки) на надання гірничого відводу (а.с.30-31).
Оскільки, на думку позивача, доказів усунення порушень відповідачем надано не було, такий звернувся до суду з даним позовом про анулювання дозволу від 07.08.2014 № 5971 на підставі статті 26 Кодексу України про надра.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 4 Кодексу України про надра встановлено, що надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними.
Статтею 13 Кодексу України про надра передбачено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Користувачами надр на умовах угод про розподіл продукції можуть бути громадяни України, іноземці, особи без громадянства, юридичні особи України або інших держав, об`єднання юридичних осіб, створені в Україні чи за межами України (інвестори), що відповідають вимогам законодавства України. Об`єднання юридичних осіб, що не є юридичною особою, може бути користувачем надр відповідно до угоди про розподіл продукції за умови, що учасники такого об`єднання несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Частиною 2 статті 16 Кодексу України про надра визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають наступні обов`язки: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
За змістом частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Частиною 2 статті 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Відповідно до частин 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615), регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі також - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Пунктом 10 Порядку № 615 встановлено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення до суду позивачем із даною позовною заявою стало неусунення відповідачем частини порушень законодавства у сфері надрокористування, виявлених в ході проведення контролюючим органом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.
Однак, суд не погоджується з позицією позивача з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 26 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 59 (далі - Положення №59), надання гірничого відводу оформлюється актом.
Відповідно до пункту 12 Положення № 59 гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об`єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимог пункту 18 цього Положення.
Пунктом 21 Положення № 59 закріплено, що гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, надаються Держпраці.
Відповідно до пункту 22 Положення 59 гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радами народних депутатів.
Згідно з пунктом 23 Положення № 59 визначено, що для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин залежно від виду родовища корисних копалин подає заявку місцевому органу державного гірничого нагляду або Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській чи Севастопольській міській Раді народних депутатів.
На виконання передбаченого Програмою робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища другого етапу робіт - підготовка матеріалів для отримання акта надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку відповідач подав клопотання та документи щодо надання гірничого відводу на розробку Парафіївського родовища суглинків до Чернігівської обласної ради, та отримав відповідь профільної комісії Чернігівської обласної ради: постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природних ресурсів від 29.12.2014р. №04-07/1709, в якій одним із зауважень якраз і було надання документу про згоду землевласника або землекористувача з рішенням про надання гірничого відводу.
Крім того, екологічною карткою №04-03/2727 від 04.09.2013, виданої Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області, також умовою користування кар`єром передбачено забезпечення дотримання прав власників та землекористувачів земельних ділянок згідно статей 90, 95 Земельного кодексу України.
Згідно кадастрового плану зазначеної вище земельної ділянки Парафіївське родовище суглинків частково розташовується фактично на трьох земельних ділянках, що перебувають у приватній власності: 7421755700:05:000:0710, загальною площею 3,4058 га, належить гр. ОСОБА_1 ; 7421755700:05:000:0842, загальною площею 3,3539 га, належить гр. ОСОБА_2 (спадкодавець - ОСОБА_3 ); та 7421755700:05:000:0750, загальною площею 3,3539 га, належить ОСОБА_4 .
Згоду на надання гірничого відводу від громадян - власників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідач отримав після отримання спеціального дозволу на користування надрами № 5971, а саме: згоду ОСОБА_3 зареєстровано в реєстрі за №08 19.01.2015, згоду ОСОБА_4 - за №12 19.01.2015.
На виконання передбаченого Програмою робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища третього етапу робіт - підготовка матеріалів на отримання земельної ділянки для потреб, пов`язаних з користування надрами в установленому порядку відповідач звертався до відділу Держземагенства в Ічнянському району Чернігівської області та до відділу Держгеокадастру в Ічнянському районі Чернігівській області щодо статусу земельної ділянки для розробки Парафіївського родовища суглинків та отримав відповіді від 13.01.2015 №27-28-0.2-31/2-15 та від 28.03.2016 №27-28-99.1- 1039/2-16, що на 01.01.2016 земельна ділянка під кар`єром частково знаходилась у складі земель запасу Парафіївської селищної ради орієнтовною площею 3,9 га (державна власність), решта (без зазначення площі) - у приватній власності громадян власників земельних часток (паїв): ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7
21.03.2016 Відповідач уклав договір оренди землі з Чернігівською обласною адміністрацією (розпорядником землі) на земельну ділянку площею 3,9000 га, кадастровий номер 7421755700:05:000:1040, з цільовим призначенням: землі промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов`язані з користування надрами, номер запису про інше речове право: 13933752, зі строком оренди 10 років до 25.03.2036р., що засвідчує намір Відповідача на реальне прагнення користування надрами.
Але, станом на день розгляду справи, єдиною перешкодою отримання акта надання гірничого відводу та початку видобування є відсутність згоди громадян - власників земельної ділянки ОСОБА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 7421755700:05:000:0710, загальною площею 3,4058 га та ОСОБА_2 (спадкодавець - ОСОБА_3 ) 7421755700:05:000:0842, загальною площею 3,3539 га на надання гірничого відводу.
Суд звертає увагу, що як Угодою про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 02.07.2016 № 5971, так і екологічною карткою від 04.09.2013 № 04-03/2727, передбачено обов`язок Надрокористувача дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами, дотримання вимог чинного законодавства України з питань раціонального використання надр тощо.
Тобто, приступити до видобування копалин, до останнього етапу Програми робіт з видобування суглинків Парафіївського родовища, відповідач може лише після виконання попередніх етапів Програми, виконання яких в свою чергу залежить від єдиного фактору - отримання згоди у землевласників на отримання гірничого відводу, без порушень чинного законодавства (видобування корисних копалин без дозвільних документів), яке Відповідач неухильно дотримується.
Враховуючи наведене вище, суд зазначає, що вказане положення не містить імперативної вимоги щодо залучення до складу міжвідомчої комісії представників органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду.
Також, суд вважає, що порушення, зафіксовані у складеному за результатами вищевказаної перевірки акті, з урахуванням вищевикладених обставин не можуть бути самостійною та достатньою підставою для припинення права користування надрами.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Згідно з частиною 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Належних і достатніх доказів, які б спростували доводи відповідача, позивач суду не надав.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Публічного акціонерного товариства «Блок Агросвіт» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 02 грудня 2019 року.
Суддя О.Є. Ткаченко