Рішення № 86064511, 03.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2019
Номер справи
560/3188/19
Номер документу
86064511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3188/19

РІШЕННЯ

іменем України

03 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження №853687 від 30.07.2019 року про перерахунок пенсії та зобов`язання здійснити обчислення та виплату пенсії за віком із визначенням середньомісячного фактичного заробітку відповідно до ст. 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно p ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.03.2019 року з врахуванням проведених виплат.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області був проведений перерахунок пенсії за двоскладовою формулою, з чим позивач не погоджується, вважаючи, що двоскладова формула до нього застосовуватись не повинна. Позивач вважає, що його пенсія повинна бути перерахована з врахуванням ч. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону України № 796-12, однак в редакції, чинній станом на момент призначення йому пенсії.

Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку став меншим ніж той, що позивач отримував раніше, відповідач продовжив її виплату у раніше встановленому розмірі, у зв`язку з чим позивач звертається до суду.

15 жовтня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, витребувані матеріали пенсійної справи позивача.

У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказується на незгоду з позовними вимогами. Відповідач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року у справі №560/649/19, з урахуванням змін, внесених постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду 04 липня 2019 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.03.2019 року, з врахуванням ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за двоскладовою формулою)

Оскільки розмір пенсії виявився меншим (1799,39 грн.), ніж той, що позивач отримує (5287,21 грн.), пенсію позивачу продовжили виплачувати у раніше обрахованому розмірі. Вважає рішення відповідача правомірним, просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду відмовлено у клопотанні про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Дослідивши обставини у справі, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (1 категорія) та отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІІ групи від захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (посвідчення серії НОМЕР_1 від 19 лютого 2007 року)

20.02.2019 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із збільшенням її розміру на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №508/Б-8 від 05.03.2019 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

04 липня 2019 року Сьомий апеляційний адміністративний суд змінив резолютивну частину рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року, виклавши її в наступній редакції: "Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення обчислення та виплати ОСОБА_1 основної пенсії у відповідності до статей 56, 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.03.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням раніше проведених виплат".

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії позивача за "двоскладовою формулою". Оскільки розмір пенсії згідно з проведеним перерахунком став меншим, ніж той, що позивач отримував до цього, виплату пенсії продовжено у раніше встановленому розмірі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у діючій редакції право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І-ї категорії, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії, шляхом її збільшення на 1% заробітку за кожен рік.

Аналогічна правова позиція висловлена неодноразово Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (справа № К/9901/684/17), від 05.09.2018 року (справа № 565/1062/17), від 10.10.2018 року (справа № 679/952/17)

Зміст частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме "призначення пенсії", а не інших випадків.

Одночасно, таке обмеження пов`язане з призначенням особі пенсії саме на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Суд звертає увагу на те, що пенсія ОСОБА_1 була призначена до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 11.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без обов`язкової умови призначення пенсії на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, у Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017 року відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності цими змінами.

Відтак, зазначені зміни стосуються лише тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення таких змін. А оскільки пенсія позивачу не призначалась вперше, а підлягала перерахунку, на нього не поширюється вказана умова.

Зазначені висновки суду відповідач повинен врахувати під час перерахунку пенсії позивачу.

Крім того, суд звертає увагу також на те, що аналогічних висновків дійшов і Сьомий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 04.07.2019 року у справі №560/649/19 за участі тих самих сторін.

Вказаним рішенням зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.03.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у відповідності до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, рішенням суду підтверджене за позивачем право на перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до 11.10.2017 року.

Зважаючи на це, відповідач безпідставно застосував під час перерахунку так звану "двоскладову формулу" для обчислення пенсії, яка до позивача відношення не мала, оскільки пенсія йому не призначалась, а перераховувалась, чим неправомірно звузив право позивача на соціальний захист, встановлений законом, і реалізація якого попередньо вже була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили. Крім того, позивачу потрібно зарахувати увесь наявний у нього понаднормативний стаж.

Зважаючи на це, спірне розпорядження відповідача № 853687 від 30.07.2019 року про перерахунок пенсії з урахуванням "двоскладової формули" є протиправним і підлягає скасуванню, а позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 853687 від 30.07.2019 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2019 року пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, згідно з вимогами ч. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок