
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2019 р. № 520/10915/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради зробити нарахування субсидій на оплату комунальних витрат по утриманню житлового приміщення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо не нарахування позивачу субсидії є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 12.11.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
27.11.2019 Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачем отримано лист Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 01.10.2019 №Л-1-777/0/309-19-02-39, з якого вбачається, що на звернення позивач відповідачем відмовлено йому у призначенні субсидії з жовтня 2018 року, відповідно до п. 6.5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, у зв`язку із отримання інформації про прострочену понад два місяця заборгованість з оплати комунальних послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доході громадян (340,00 грн.) та відсутністю жодних їх сплати з боку позивача на протязі декілька років про що було позивача повідомлено відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій. Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Відповідно абз. 1 п. 2 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно абз. 1 п. 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно абз. 1 п. 4 Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 5 пункту 6 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Згідно абз. 2 підпункту 6 п. 6 Положення, у випадку наявність простроченої понад два місяці заборгованості, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання: заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Згідно п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Зазначені відомості структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Для одержання відомостей про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг структурні підрозділи з питання соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
30.10.2018 позивач подав до відповідача заяву за встановленою формою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та декларацію.
За результатами розгляду заяви позивача від 30.10.2018 відповідачем прийнято рішення від 01.04.2019, яким позивачу не призначено субсидію з 1 жовтня 2018 року в зв`язку з наявністю боргу по оплаті житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 6 Положення, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (тобто, перевищує 340 грн.).
Наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у загальній сумі, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії підтверджується наступними доказами.
Згідно листа КП «Хапрківводоканал» від 08.11.2019 №01-01-23/6389-19 та зведених карток абонента заборгованість позивача станом на 01.10.2018 складає 9801,03 грн. (за послуги з постачання холодної води - 6532,76 грн., за послуги з водовідведення - 3390,82 грн.), у тому числі за 2018 рік: за січень: вода 64,03 грн., каналізація 51,24 грн., за лютий: вода 64,03 грн., каналізація 51,24 грн., за березень: вода 64,03 грн., каналізація 51,24 грн., за квітень: вода 64,03 грн., каналізація 49,69 грн., за травень: вода 74,77 грн., каналізація 56,37 грн., за червень: вода 75,51 грн., каналізація 56,72 грн., за липень: вода 75,51 грн., каналізація 56,16 грн., за серпень: вода 75,51 грн., каналізація 44,00 грн., за вересень: вода 75,51 грн., каналізація 39,58 грн.
Заборгованість позивача за послуги з постачання холодної води та водовідведення станом на 01.10.2018 у розмірі 9801,03 грн. складається з 6437,01 грн. - заборгованість, яка виникла до 01.01.2016, 1032,94 грн. - заборгованість за 2016 рік, 1241,91 грн. - заборгованість за 2017 рік, 1089,17 грн. - заборгованість за січень - вересень 2018 року.
Таким чином, позивач має за послуги з постачання холодної води та водовідведення як заборгованість минулих років, так і заборгованість за 2018 рік, у тому числі 263,90 грн. - прострочена на два місяці (151,02 грн. - вода за червень, липень 2018 року), (112,88 грн. - каналізація за червень-липень 2018 року).
Згідно листа КП «Харківські теплові мережі» від 28.10.2019 №165-Н/41 та відомості нарахувань та оплати за послуги з теплопостачання заборгованість позивача за послуги з теплопостачання станом на 01.10.2018 складає 38566,73 грн., у тому числі за 2018 рік: за січень: опалення 1809,40 грн., гаряча вода 198,10 грн., за лютий: опалення 2031,54 грн., гаряча вода 190,85 грн., за березень: опалення 2056,75 грн., гаряча вода 219,87 грн., за квітень: опалення 1109,21 грн., гаряча вода 198,10 грн., за травень: опалення - послуга не надавалася, гаряча вода 219,87 грн., за червень: опалення - послуга не надавалася, гаряча вода 219,87 грн., за липень: опалення - послуга не надавалася, гаряча вода 212,61 грн., за серпень: опалення - послуга не надавалася, гаряча вода 52,99 грн.
Заборгованість позивача за послуги з теплопостачання станом на 01.10.2018 у розмірі 38566,73 грн. складається з 17702,75 грн. - заборгованість, яка виникла до 01.01.2016, 4107,55 грн. - заборгованість за 2016 рік, 8237,27 грн. - заборгованість за 2017 рік, 8519,16 грн. - заборгованість за січень - вересень 2018 року.
Таким чином, за послуги з теплопостачання позивач має як заборгованість минулих років, так і заборгованість прострочену на два місяці 432,48 грн. (гаряча вода за червень, липень 2018 р.).
Згідно листа КП «Жилкомсервіс» від 30.10.2019 №19506/2/07-05 та довідок про нарахування та оплату житлово-комунальних послуг заборгованість позивача за послугу з утримання будинку станом на 01.10.2018 складає 12157,58 грн., у тому числі: 10330,28 грн. - заборгованість, яка виникла до 01.01.2018, 1827,31 грн. - заборгованість за січень - вересень 2018 року.
Таким чином, позивач має заборгованість за послуги з утримання будинку як за минули роки, так і заборгованість за 2018 рік, прострочену на два місяці.
Згідно листа КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» від 24.10.2019 №2890, розрахунку заборгованості та довідки про нарахування за послугу заборгованість позивача за послугу з вивозу побутових відходів станом на 01.10.2018 складає 728,51 грн., у тому числі 624,65 грн. - заборгованість, яка виникла до 01.01.2018, 103,86 грн. - заборгованість за січень-вересень 2018 року.
Таким чином, позивач має за послуги з вивозу побутових відходів як заборгованість минулих років, так і заборгованість за 2018 рік, яка прострочену понад два місяці.
Загальна сума заборгованості позивача за житлово-комунальні послуги складає 61253,85 грн., у тому числі заборгованість, яка виникла до 2018 року: 49714,35 грн. та заборгованість за 2018 рік: 11539,5 грн.
Суд звертає увагу, що на протязі декілька років з боку позивача відсутні взагалі жодні оплати заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Як зазначено у позовній заяві, позивач обґрунтовує незаконність рішення відповідача про не призначення субсидії на період з 01.10.2018 тим, що факт наявності заборгованості та розміру заборгованості не підтверджений документом, маючим незаперечну силу, яким є рішення судової інстанції про наявність заборгованості по комунальним послугам.
Це твердження позивача спростовується нормами п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Зазначені відомості структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Жодним нормативно-правовим документом України не передбачено, що наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги повинно бути встановлено рішенням суду.
Таким чином, інформація (вищезазначені листи, розрахунки, довідки), одержані відповідачем від підприємств, які надають житлово-комунальні послуги, є належними та допустимими доказами наявності у позивача заборгованості за ці послуги.
Суд зазначає, що твердження позивача про відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги, є помилковою. Так, відповідачем надано до суду подану позивачем до Управління квитанцію АТ «Мегабанк» з зазначенням у неї боргів, які з жовтня 2018 року зросли. Жодних проплат за цей період позивачем надано не було.
Також, суд зазначає, що позивач не звертався до підприємств, що надають житлово-комунальні послуги щодо укладення договору про реструктуризацію заборгованості та не оскаржив заборгованість у судовому порядку.
Жодного рішення суду, яке б підтверджувало відсутність у ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги, не існує.
Окрім того, вимога позивача в частині призначення житлової субсидії по 30.09.2019 - не підлягає задоволенню на тій підставі, що відповідно до п. 15 Положення житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Тобто, заява про призначення субсидії від 30.10.2018 була подана для призначення субсидії на період опалювального сезону - з 1 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.
Отже, приймаючи рішення про відмову у наданні позивачу субсидії з 01.10.2018 відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ст. 19 Конституцією України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та керувалося п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (тобто, перевищує 340 грн.).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166, ЄДРПОУ 03196593) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов