
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження по справі
02 грудня 2019 р. Справа № 520/12830/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Старосєльцева О.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову Головного управління статистики у Харківській області (далі за текстом - заявник) до Близнюківської селищної ради про:1) зобов`язання відповідача - Близнюківської селищної ради, скасувати Рішення Близнюківської селищної ради №121-V від 09.08.2006р.; 2) скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно 1/4 будівлі (180,64 кв.м.) за адресою: смт. Близнюки, вул. Свободи (Радянська), 26,-
встановив:
Вирішуючи питання про наявність перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі, суддя виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Термін "суб`єкт владних повноважень", відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Разом з тим участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб`єкта владних повноважень є публічно-правовим.
Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язковість суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу, зокрема, цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом", у розумінні ч. 1 ст. 6 Конвенції.
У постанові Великої палати Верховного Суду від 19.06.2019р. по справі №814/1754/16 (провадження №11-947апп18) прямо указано на необхідність з`ясування у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Згідно з правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019р. по справі №826/5806/17 (провадження №11-290апп19) зазначено, що якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
У силу правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 року по справі №344/10480/16-а (провадження № 11-140апп19) під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З наданих до позовної заяви додатків, судом встановлено, що позивачем оскаржується рішення Близнюківської селищної ради №121-V від 09.08.2006р про прийняття в комунальну власність територіальної громади селища Близнюки приміщення за адресою вул. Радянська 26, на підставі якого оформлено право комунальної власності, видано свідоцтво про право власності, у зв`язку з чим 27.01.2011 року здійснено запис в Державному реєстрі права власності на нерухоме майно - 1/4 будівлі (180,64 кв.м.) за адресою: смт . Близнюки, вул. Свободи (Радянська), 26.
Однак, як стверджує позивач, вказана будівля 03.10.1968 року була виділена для Близнюківської машино-лічильної станції та належить до сфери управління Державної служби статистики України та перебуває на балансі Головного управління статистики у Харківській області.
За таких обставин суддя доходить до переконання про те, що ініційований заявником спір стосується не неправомірності дій суб`єкта владних повноважень - селищної ради з приводу винесення рішення, а стосується скасування права власності щодо прийняття в комунальну власність нерухомого майна селищною радою.
Отже, в даному конкретному випадку, спір склався між органом державної влади та органом місцевого самоврядування з приводу вирішення питання щодо правомірності набуття права власності на нежитлові приміщення, що не може трактуватись як публічно-правовий спір, оскільки за своєю суттю є спором про право власності на нерухоме майно. Позивач та відповідач у даному спорі не здійснюють владні управлінські функції як суб`єкти владних повноважень.
Вказане узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду наведені в Постанові від 27 листопада 2018 року по справі справа № 820/3534/17, в якій вказано: "Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на об`єкт нерухомого майна, то спір стосується права цивільного і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору."
Пунктом 1 ч.1 ст.170 КАС України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі встановленого, суд приходить до висновків, що заявлені позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки за юридичною природою пов`язані з визначенням речових прав на об`єкт нерухомого майна, отже підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження по справі.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4, 12, 160, 161, 170, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ухвалив:
1.Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Роз`яснити, що даний спір підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства.
3. Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання.
Роз`яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.
Суддя О.В. Старосєльцева