
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3375/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про зобов`язання Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції на підставі поданих ОСОБА_1 документів надати йому статус учасника бойових дій та видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що в червні-липні 2014 року він пройшов учбові навчання на базі батальйону "Шахтар" в м. Дніпропетровськ та 15.07.2014 йому було видано посвідчення співробітника батальйону серії УДН №040. Зазначає, що за наказом міністра внутрішніх справ України 31.07.2014 у складі батальйону "Шахтар" позивач вибув до м. Маріуполь, де з 01.08.2014 у складі вказаного батальйону приймав участь у бойових діях у зоні проведення антитерористичної операції. У вересні-жовтні батальйон "Шахтар" було розформовано та у листопаді 2014 року на його базі створено батальйон "Торнадо". Позивач вказує, що у подальшому він був включений до складу співробітників батальйону "Торнадо", про що отримав відповідне посвідчення УДН №0019. У складі вказаного батальйону ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях в м. Привол`є до червня 2015 року, доки батальйон не перевели до місця дислокації у м. Боярка. Саме там позивач закінчив службу як доброволець. За викладених обставин, позивач вважає, що оскільки у нього є документи, що підтверджують факт його участі в бойових діях у добровольчих батальйонах "Шахтар" та "Торнадо", він має право на отримання статусу учасника бойових дій. В результаті кількох звернень ОСОБА_1 з письмовими заявами до відповідача для отримання статусу учасника бойових дій жодної відповіді з даного питання від останнього він так і не отримав. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 11.09.2019 позов ОСОБА_1 залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: - позовної заяви та її копій відповідно до кількості учасників справи, оформленої відповідно до частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням відносно відповідача ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти; - заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом з доказами поважності причин пропуску позивачем такого строку або належних документальних доказів на підтвердження факту дотримання останнім строку звернення до суду.
Копію ухвали суду від 11.09.2019 ОСОБА_1 отримав 17.09.2019.
27.09.2019, тобто з дотриманням визначеного судом десятиденного строку, позивач направив до суду два примірники уточненої позовної заяви та заяву про поновлення строків звернення до суду, чим фактично виконав вимоги ухвали суду від 11.09.2019.
Вказані документи отримані судом 30.09.2019.
Ухвалою суду від 02.10.2019 причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду з позовними вимогами до Державної служби України у справах Ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції про зобов`язання вчинити певні дії визнано поважними. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовними вимогами до Державної служби України у справах Ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції про зобов`язання вчинити певні дії. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/3375/19 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах Ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції про зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справу вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
21.10.2019 від Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України до суду надійшов відзив на позов (а.с. 44-50), в якому останнє заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Зазначає, що Міністерство є правонаступником Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції, яку ліквідовано. Вказує, що позивач лише один раз звертався до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції із заявою про надання статусу учасника бойових дій (вх.№В-212 від 26.02.2018). Розглянувши вказану заяву ОСОБА_1 служба надала останньому листом від 13.03.2018 №11297/02/05.1-18 аргументовану відповідь, яка полягає у тому, що ні служба, ні міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворена при службі (далі - міжвідомча комісія) не наділені повноваженнями розглядати питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій. Також ОСОБА_1 було роз`яснено порядок отримання статусу учасника бойових дій та необхідність звернення останнього з необхідним переліком документів для отримання такого статусу до відомчої комісії МВС, так як міжвідомча комісія має право розглядати лише документи щодо осіб, які надіслані комісіями при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, у підпорядкуванні яких особи брали участь в антитерористичній операції, у разі наявності у поданих документах спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції правом на надання відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 не скористалася, хоча згідно відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань служба, як юридична особа, ще не припинена та лише перебуває в стані припинення з 14.12.2018.
У відповіді на відзив, що надійшла до суду 28.10.2019, позивач підтвердив ту обставину, що спецпідрозділ МВС "Торнадо" та батальйон спеціального призначення ГУМВС в Дніпропетровській області "Шахтар" знаходилися в структурі МВС, що зазначено в його посвідченнях співробітника вказаних батальйонів. Разом з тим, вказував, що саме відповідач має вирішувати питання про надання йому статусу учасника бойових дій (а.с. 57).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Згідно з наявними у матеріалах справи посвідченнями від 15.07.2011 УДН №040 та від 22.11.2014 УДН №0019 ОСОБА_1 рахувався співробітником батальйону спецпризначення "Шахтар" ГУМВС України в Дніпропетровській області та батальйону "Торнадо" спеціального призначення МВС України (а.с. 15, 52).
26.02.2018 на адресу Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції за вх.№Б212 надійшла заява ОСОБА_1 , в якій останній просив встановити йому статус учасника бойових дій у зв`язку з виконанням ним бойових завдань на території антитерористичної операції в складі батальйону спецпризначення "Шахтар" ГУМВС України в Дніпропетровській області та батальйону "Торнадо" спеціального призначення МВС України (а.с. 51). При цьому, в якості додатків до вказаної заяви позивач долучив копії посвідчень від 15.07.2011 УДН №040 та від 22.11.2014 УДН №0019.
Доказів надходження до служби інших звернень ОСОБА_1 з питання встановлення йому статус учасника бойових дій матеріали справи не містять.
У матеріалах справи міститься лист Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції від 13.03.2018, за змістом якого служба розглянула заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій та дійшла висновків, що для визнання особи учасником бойових дій необхідно поєднання двох умов: 1) безпосередня участь особи в атитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; 2) включення добровольчого формування, у складі якого особа брала безпосередню участь в антитерористичній операції, до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів. Підставою для надання особам, які брали участь в антитерористичній операції, статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС. Таким чином, ОСОБА_1 необхідно звернутися з вищевказаним переліком документів до відомчої комісії Міністерства внутрішніх справ України за адресою: 01024, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10 (а.с. 53-54).
Позивач, посилаючись на ненадання відповідачем будь якої відповіді на його заяву про надання статусу учасника бойових дій, звернувся до суду з даним позовом про зобов`язання Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції на підставі поданих документів надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій та видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.
Надаючи правову оцінку вимогам ОСОБА_1 , суд враховує наступне.
Правовий статус ветеранів війни та учасників бойових дій визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктами 19, 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про надання статусу учасника бойових дій) визначено, що учасниками бойових дій визнаються: - військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; - особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
При цьому, суд зауважує, що згідно з приписами вказаних норм Порядок надання статусу учасника бойових дій вказаним особам визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі по тексту - Порядок №413).
Пунктом 2 Порядку №413 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про надання статусу учасника бойових дій) встановлено, що статус учасника бойових дій надається: - військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; - особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Відповідно до пункту 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення:
- витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
- для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;
- для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;
- для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження суб`єктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами;
- для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.
Водночас, згідно з пунктом 5 Порядку №413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:
- комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія);
- міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.
Положення про міжвідомчу комісію затверджується Мінсоцполітики. До складу міжвідомчої комісії включаються фахівці Міноборони, МВС, Мін`юсту, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральної прокуратури України, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС. Також можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.
За приписами пункту 6 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.
Пунктом 8 Порядку №413 визначено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Тобто, наведені положення Порядку передбачають певну процедуру отримання статусу учасника бойових дій, у тому числі за самостійним зверненням особи до комісії для реалізації свого права.
Поряд з цим, суд вважає за доцільне відмітити, що згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу І Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.2014 №867 (далі по тексту - Положення №867), Міжвідомча комісія приймає рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам (осіб), які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, в разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Підпунктами 1, 5 пункту 2 розділу ІІ Положення №867 визначено, що Міжвідомча комісія має право: розглядати документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, надіслані комісіями при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, щодо надання статусу учасника бойових дій; приймати рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам (осіб), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Пунктом 1 розділу ІІІ Положення №867 встановлено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій Міжвідомча комісія приймає на підставі документів, поданих комісіями, утвореними в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи (далі - комісії), у разі виявлення комісіями спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Відповідно до вимог абзацу 2 пункту 2 розділу VII Положення у разі надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Міжвідомчої комісії, визначених розділом II цього Положення, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції протягом п`яти робочих днів з дати їх отримання повертає документи заявнику з відповідними роз`ясненнями або надсилає їх за належністю.
З аналізу наведених правових норм слідує, що Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" утворена Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції, уповноважена розглядати питання щодо надання статусу учасника бойових дій особам за наявності двох умов: 1) такі документи надіслані комісіями при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах до складу якого було включене добровольче формування у складі якого особа приймала безпосередню участь в антитерористичній операції; 2) наявності спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Як слідує зі змісту посвідчень від 15.07.2011 УДН №040 та від 22.11.2014 УДН №0019, виданих на ім`я ОСОБА_1 , а також підтверджується останнім у відповіді на відзив спецпідрозділ МВС "Торнадо" та батальйон спеціального призначення ГУМВС в Дніпропетровській області "Шахтар" знаходилися в структурі саме Міністерства внутрішніх справ України (15, 52, 57).
Зважаючи на це, суд доходить висновку, що розгляд питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій має вирішуватись відомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореною тим відомством чи органом до складу якого було включене добровольче формування, у складі якого позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, а саме, відомчою комісією Міністерства внутрішніх справ України.
За викладених обставин, суд вважає, що відповідачем обґрунтовано у відповіді на заяву ОСОБА_1 від 13.03.2018 роз`яснено останньому про відсутність у міжвідомчої комісії повноважень розглядати документи, подані ним до служби з метою отримання статусу учасника бойових дій, та, як наслідок, про необхідність звернення позивача із заявою та документами про надання статусу учасника бойових дій саме до відомчої комісії Міністерства внутрішніх справ України за адресою: 01024, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10.
Таким чином, на переконання суду, дії відповідача щодо повернення заяви позивача щодо надання йому статусу учасника бойових дій та відповідно не надання йому статусу учасника бойових дій є правомірними та повністю узгоджуються з нормами чинного законодавства.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача видати посвідчення учасника бойових дій суд звертає увагу, що така вимога є похідною від факту набуття особою статусу учасника бойових дій, а тому у зв`язку з встановленням факту правомірності дій відповідача щодо повернення заяви позивача та не надання йому статусу учасника бойових дій, задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції (провулок Музейний, буд. 12, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 39396335) про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава