Рішення № 86061767, 21.11.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2019
Номер справи
400/2102/19
Номер документу
86061767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2019 р. № 400/2102/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправним та скасування висновку від 22.05.2019 р. № 15-1023, зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся з позовом до Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради ( далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування висновку №15-1023 від 22.05.2019 року щодо відмови в наданні дозволу на відведення для оренди земельної ділянки по АДРЕСА_2 для будівництва обєкта громадського призначення ( кабінету лікарів).

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішення відповідача є незаконним, та прийняте не на підставі, не в спосіб, що визначено законодавством України, оскільки не містить вичерпних підстав через які можливо відмовити в наданні такого дозволу.

Відповідач надав суду заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, зважаючи на те, що рішення прийнято в межах норм чинного законодавства.

Ухвалою від 17.09.2019 року провадження по справі відкрито та призначено до слухання за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.11.2019 року замінено відповідача по справі, а саме з Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради - на Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради.

Відповідно до ст.263 КАС України , суд здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд -

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2019 року позивач звернувся з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 519 кв.м., по АДРЕСА_2, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ( кабінету лікарів).

За результатами розгляду звернення позивача, йому було надано відповідь від 03.05.2019 року № 15-813, в якій повідомлено, що зазначена земельна ділянка відноситься до зони мішаної багатоквартирної забудови та громадської забудови (Ж-4) видами використання якої не передбачено розміщення нової садибної житлової забудови, та відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку, зі зміною цільового призначення земельної ділянки під садибну житлову забудову, неможливе, згідно з чинним законодавством України.

При наданні відповіді відповідач керувався п.4 ст.24 ЗУ « Про регулювання містобудівної діяльності», зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території забороняється.

З відповіді наданої відповідачем, позивачу стало відомо, що зазначена земельна ділянка відноситься до зони мішаної багатоквартирної забудови, та громадської забудови (Ж-4) і змінити її цільове призначення не можливо.

14.05.2019 року позивач звернувся з заявою про надання рішення Миколаївської міської ради про надання земельної ділянки в оренду для будівництва не житлового приміщення (кабінету лікарів).

22.05.2019 року відповідачем надана відповідь, про те що оформлення правових документів на землекористування територій вільних від забудови здійснюється на умовах аукціону шляхом проведення земельних торгів згідно з чинним законодавством, враховуючи, що на зазначеній земельній ділянці ( згідно топоплану) розташовані фундаменти, матеріали проектно-вишукувальних робіт, дозвільні документи на будівництво, правові документи на нерухомість за адресою: вул.Логовенка,9а відсутні, відведення земельної ділянки поблизу домоволодіння по АДРЕСА_2 для будівництва об`єкта громадського призначення не можливо згідно діючого законодавства.

Позивач вважаючи даний висновок безпідставним та не обґрунтованим, та таким що прийнятим не в спосіб та не в межах встановлених законодавством України, звернувся до суду за захистом порушених прав та інтересів.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, та вважає, що під час розгляду звернень позивача, керувався нормами чинного законодавства, та жодним чином не порушував його прав та законних інтересів.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19)

Правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України (далі - ЗК України), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Статтею 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; та інше.

Стаття 38 ЗК України встановлює, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Відповідно до ст.39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Пунктом 2 ч.1 ст.1 ЗУ « Про містобудівну діяльність» встановлено, що генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Земельним кодексом України, а саме ч.1. ст.116 встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч.1 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частина 3 ст.123 ЗК України, закріплює, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стосовно відповіді від 03.05.2019 року № 15-813 на заяву позивача від 16.04.2019 року, суд акцентує увагу на тому, що позивач в своїй заяві просить надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва, а не просить змінити цільове призначення земельної ділянки.

Відповідно до довідки з публічної кадастрової карти земельна ділянка має кадастровий номер 4810136900:01:012:0032, тип власності: Комунальна власність, цільове призначення: 02.01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) Площа: 0.0519 га.

Не знаходить ні логічного пояснення, ні законного обґрунтування підстава відмови відповідача, в наданні рішення Миколаївської міської ради про надання земельної ділянки в оренду для будівництва, в якій зазначено, що на земельній ділянці розташовані фундаменти, матеріали проектно-вишукувальних робіт, дозвільні документи на нерухомість за адресою АДРЕСА_2 , відсутні.

Першочерговою дією, яка передує будівництву є отримання дозволу на оренду земельною ділянкою на якій планується будівництво, а вже потім здійснення проектно-вишукувальних робіт, отримання дозвільних документів для будівництва громадської забудови, тому на момент звернення позивача з відповідною заявою у нього не було, та не могло бути ні матеріалів проектно-вишукувальних робіт, ні жодних дозвільних документів на нерухомість.

Ознайомившись з Пояснювальною запискою до Плану зонування території (зонінг) м.Миколаїв, до житлової зони Ж-4 відноситься зона мішаної житлової забудови середньої поверховості та громадської забудови, зокрема, це зона до переважних видів використання якої віднесено поліклініки, центри народної медицини, кабінети лікарів, що займаються практикою, тому суд дійшов висновку, що звернення позивача відповідало Плану зонування території м.Миколаєва, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради від 17.05.2018 року № 36/13.

Отже, на думку суду, відповідач по суті взагалі не розглянув заяву позивача щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,519 га за адресою вул.Логовенко 9а, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, адже помилково дійшов висновку, що позивач звернувся із заявою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки. А посилання відповідача на наявність фундаменту на спірній земельній ділянці не може бути підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки законодавець встановив виключну підставу відмови в ч.3 ст. 123 Земельного кодексу України, а саме: підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши всі фактичні дані, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та підлягають поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02498754) задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати висновок Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02498754) №15-1023 від 22.05.2019 року щодо відмови у наданні дозволу на відведення для оренди земельної ділянки по вул. Логовенко, 9-а для будівництва об`єкта громадського призначення (кабінету лікарів).

3.Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02498754) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) щодо надання дозволу на відведення для оренди земельної ділянки по АДРЕСА_2 для будівництва обєкта громадського призначення (кабінету лікарів)

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 02498754) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) сплачений 11.07.2019 року №квитанції 0.0.1405108285.1.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя В. С. Брагар