
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2019 р. Справа № 400/2286/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Фермерського господарства «Брейн-Гул», вул. Погранична, 242-В, м. Миколаїв, 54003 до відповідачів:1. Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001 2. Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034про:визнання протиправним та скасування розпорядження від 17.04.2019 р. № 156-р, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «Брейн-Гул» (далі - позивач, ФГ «Брейн-Гул») звернулось до суду з адміністративним позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1, Миколаївська ОДА) та Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - відповідач 2, ГУ Держгеокадастру), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації № 156-р від 17.05.2019 року;
- визнати незаконними дії Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області щодо видалення відомостей про вид угідь - рілля - земельних ділянок з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360, які були внесені за заявою ОСОБА_1 після проведення інвентаризації;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Миколаївській області внести до Державного земельного кадастру відомості згідно технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, які перебувають у користуванні на умовах оренди громадянина України ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в межах території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360, розробленої ФОП ОСОБА_2 .
Ухвалою від 26.07.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 20.09.2019 року суд ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 20.09.2019 року суд закрив підготовче провадження у справі та перейшов до розгляду справи по суті.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на підставі розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» приватним підприємцем землевпорядником ОСОБА_2 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360. Технічну документацію погоджено висновком відділу у Баштанському районі ГУ Держгеокадастру від 21.02.2019 року № 33/134-19, яким також внесено зміни до Державного земельного кадастру (ДЗК) та визначено вид угідь: рілля (раніше - угіддя з багаторічними насадженнями).
Розпорядженням Миколаївської ОДА від 17.05.2019 року № 156-р розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р скасовано. В подальшому, ГУ Держгеокадастру видалено з Державного земельного кадастру зміни, внесені проведеною інвентаризацією земельних ділянок зміни та відновлено вид угідь зазначених ділянок з рілля на угіддя з багаторічними насадженнями.
Як вказує позивач, розпорядження Баштанської РДА є актом індивідуальної дії, отже застосовується одноразово та вичерпує свою дію після реалізації. Більш того, після виконання вказаного розпорядження, виникли правовідносини: позивачем було розроблено технічну документацію, проведено дії щодо зміни виду угідь у відомостях ДЗК. Скасуванням розпорядження та внесенням змін до ДЗК відповідачами було порушено права позивача.
Миколаївська ОДА надала відзив, в якому в задоволенні вимог позивача просила відмовити. В своєму відзиві відповідач 1 вказує на те, що розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р прийнято з порушенням норм діючого законодавства, оскільки земельні ділянки, щодо яких видано розпорядження та надано дозвіл на розроблення технічної інвентаризації, перебували у користуванні громадянина ОСОБА_1 , на підставі договорів оренди землі, укладених ним з ГУ Держгеокадастру. Отже, повноваженнями приймати рішення про інвентаризацію таких земельних ділянок було наділено саме ГУ Держгеокадастру. Крім того, відповідно до положень ст. 33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голова ОДА наділений повноваженнями скасовувати розпорядження голови районної держадміністрації, які суперечать чинному законодавству.
ГУ Держгеокадастру також надало відзив на адміністративний позов та просило суд відмовити позивачу в задоволенні його вимог. Заперечуючи проти позову відповідач 2 вказав, що у зв`язку із відсутністю у Баштанської РДА владних управлінських функцій щодо земель державної власності сільськогосподарського призначення, розпорядження від 21.12.2018 року № 518-р не може вважатись актом індивідуальної дії. При прийняті Баштанською РДА вказано розпорядження не додержано вимог, встановлених ч. 1 та 2 ст. 203 Цивільного кодексу України, що є підставою недійсності правочину. Беручи до уваги правові наслідки недійсності правочину, державним кадастровим реєстратором відділу у Баштанському районі ГУ Держгеокадастру щодо внесення змін до ДЗК є правомірними.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне:
Відповідно до договорів оренди землі від 20.10 2017 року, укладених між ОСОБА_1 (орендар) та ГУ Держгеокадастру (орендодавець) орендар прийняв у строкове платне користування земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності: по договору № 80/57-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 4820683400:01:000:0358, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області; по договору № 81/57-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 4820683400:01:000:0360, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області; по договору № 82/57-17 - земельну з кадастровим номером 820683400:01:000:0357, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області; по договору № 84/57-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 4820683400:01:000:0359, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області; по договору № 85/57-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 4820683400:01:000:0355, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області; по договору № 86/57-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 480683400:01:000:0368, розташовану на території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області.
Рішенням Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області ради від 21.12.2018 року № 518-р «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення з урахуванням державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок, які перебувають в його користуванні на умовах оренди загальною площею 101,9325 га з кадастровими номерами 4820683400:01:000:0358; 4820683400:01:000:0360; 4820683400:01:000:0357; 4820683400:01:000:0359; 4820683400:01:000:0355; 480683400:01:000:0368 в межах території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області.
На підставі клопотання ГУ Держгеокадастру з питань дотримання земельного законодавства від 17.04.2019 року № 106ДК/0018/ВК/06/01/-19, де зазначено, що розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р суперечить вимогам ст. 17, 122 Земельного кодексу України та ст. 57 Закону України «Про землеустрій», Миколаївською ОДА було прийнято розпорядження від 17.05.2019 року № 156-р «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р».
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішенням було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Встановлення невідповідності діяльності суб`єкта владних повноважень вказаним критеріям для оцінювання рішення, (дій) є достатньою підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав та інтересів позивача.
У спорах про оскарження акта індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, який стосується прав та обов`язків особи, суд при вирішенні справи має надати повну та об`єктивну правову оцінку такому акту.
Отже, з урахуванням завдань адміністративного судочинства, суд вважає, що необхідним при вирішенні даної справи є перевірка дотримання відповідачем вимог чинного законодавства, яке регламентує порядок та підстави прийняття Розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 17.05.2019 року № 156-р «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р».
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено Законом України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року № 858-IV (далі - Закон України № 858).
Відповідно до ст. 35 Закону України № 858, інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Згідно зі ст. 57 Закону України № 858, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає, зокрема, рішення органу місцевого самоврядування, органу виконавчої влади про інвентаризацію земель (у разі проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення) (пп. в-1).
Порядок проведення інвентаризації земель затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року № 513 (далі - Порядок № 513; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 8 Порядку № 513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Згідно п. 10 Порядку № 513 розробниками технічної документації є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензію на виконання робіт із землеустрою відповідно до закону.
Відповідно до п. 9 Порядку № 513, замовниками технічної документації можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі.
Згідно з п. «в-1» ст. 57 Закону України № 858 згоду надає відповідний орган виконавчої влади (закон не зазначив, що це розпорядник землі згідно ст. 122 Земельного кодексу України).
При цьому, згідно п. 1 Порядку № 513 роботи проводиться за рішенням райдержадміністрації - за межами населених пунктів.
Таким чином, суд вважає, що відповідач 1 - Миколаївська ОДА - розпорядження від 17.05.2019 року № 156-р «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р» прийняв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати всі обставини, які передбачені нормою права, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити.
Щодо позовних вимог про визнання незаконними дій Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області щодо видалення відомостей про вид угідь - рілля - земельних ділянок з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360, які були внесені за заявою ОСОБА_1 після проведення інвентаризації, суд зазначає наступне:
Згідно ст. 1 статті 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року № 3613-VI (далі - Закон України № 3613) державний земельний кадастр (ДЗК) - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до ДЗК передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельної ділянки передбачено ст. 79-1 Закону України № 3613 і полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до ДЗК.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у ДЗК.
Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до ДЗК визначені ст. 21 Закону України № 3613.
Відомості про межі земельної ділянки вносяться до ДЗК, зокрема, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Як встановлено ст. 22 Закону України № 3613 документи, які є підставою для внесення відомостей до ДЗК мають відповідати законодавству.
Аналогічні положення містить п. 67 Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 (далі - Порядок № 1051).
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 9, ч. 5 ст. 24Закону України № 3613 та п. 73 Порядку № 1051, державний кадастровий реєстратор перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства.
Пунктом 2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376 передбачено, що технічна документація із землеустрою включає у тому числі копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» приватним підприємцем землевпорядником ОСОБА_2 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360.
Технічну документацію погоджено висновком відділу у Баштанському районі ГУ Держгеокадастру від 21.02.2019 року № 33/134-19, яким також внесено зміни до ДЗК та визначено вид угідь: рілля (раніше - угіддя з багаторічними насадженнями).
Кадастровим реєстратором відділу у Баштанському районі Головного кправління Держгеокарастру у Миколаївський області Бондарець В.В. на підставі розробленої ФОП ОСОБА_2 технічної документації інвентаризації земельних ділянок, які перебувають в користуванні на умовах оренди громадянина ОСОБА_1 внесено до Державного земельного кадастру відомості про вид угідь - рілля земельних ділянок за кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360.
Оскільки розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації від 17.05.2019 року № 156-р «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р» розпорядження Баштанської РДА від 21.12.2018 року № 518-р «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» було скасовано, Головним управлінням Держгеокадастру в Миколаївській області були здійсненні щодо видалення відомостей про вид угідь - рілля земельних ділянок за кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360.
З огляду на протиправність розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 17.05.2019 року № 156-р «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р» протиправними є й дії Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області щодо вилучення відомостей з Державного земельного кадастру про державну реєстрацію про вид угідь - рілля земельних ділянок за кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем надано докази сплати судового збору у сумі 6147,20 грн. При цьому, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір», з урахуванням звернення позивача з немайновими вимогами, судовий збір у даній справі складає 5763,00 грн., які й підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів у солідарному порядку. Решта судового збору, що становить переплату у розмірі 384,20 грн., буде повернуто позивачу з Державного бюджету відповідною ухвалою.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 78, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Фермерського господарства «Брейн-Гул» (вул. Погранична, 242-В, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 41753067) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 00022579) та Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39825404) - задовольнити.
2 Визнати протиправним та скасувати розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації № 156-р від 17.04.2019 року «Про скасування розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації від 21 грудня 2018 року № 518-р».
3. Визнати незаконними дії Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області щодо видалення відомостей про вид угідь - рілля - земельних ділянок з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360, які були внесені за заявою ОСОБА_1 після проведення інвентаризації.
4. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39825404) внести до Державного земельного кадастру відомості згідно технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, які перебувають у користуванні на умовах оренди громадянина України ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в межах території Мар`ївської сільської ради Баштанського району Миколаївської області з кадастровими номерами 4820683400:01:000:355, 4820683400:01:000:368, 4820683400:01:000:357, 4820683400:01:000:358, 4820683400:01:000:359, 4820683400:01:000:360, розробленої ФОП ОСОБА_2 .
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 00022579) на користь Фермерського господарства «Брейн-Гул» (вул. Погранична, 242-В, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 41753067) судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39825404) на користь Фермерського господарства «Брейн-Гул» (вул. Погранична, 242-В, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 41753067) судові витрати у розмірі 3842,00 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Дата складення повного судового рішення 02.12.2019 року.
Суддя О.В. Малих