
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2019 р. № 400/2840/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003
до відповідача:Комунального підприємства "ЖИТЛОВО - ЕКСПУАТАЦІЙНЕ ОБ`ЄДНАННЯ", вул. Паркова, буд. 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55000
про:застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління Держпраці у Миколаївській області, звернулося до суду з позовом (з урахуванням змінених позовних вимог) до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- експлуатацію талі ручної: серії № 1053 вантажопідіймальністю 1т. 2015 р.в., зав. № 1S1117;
- роботи з ремонту та технічного обслуговування вантажопідіймальних механізмів, а саме: талі ручної: серії № 1053 вантажопідіймальністю 1т. 2015 р.в., зав. № 1S1117;
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що під час перевірки виробничих об`єктів виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що унеможливлює експлуатацію обладнання та виконання робіт, оскільки створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідач надав відзив, проси відмовити у задоволенні позову, оскільки 31.07.2019 на вимогу Припису відповідачем укладено договір № 15/19 з ПП «ДДП» для проведння експертних обстежень, технічних оглядів, вантажопідіймальних механізмів. об`єктів котлонагляду, металевих конструкцій. ПП «ДДП» має дозвіл № 183.1830 на виконання робіт підвищеної небезпеки. Також на виконання Припису директором КП ЖЕО видано наказ № Н-273 від 25.092019, яким головному інженеру КП ЖЕО заборонено використання, наказано провести опломбування талі ручної серії № 1053, вантажопідіймальністю 1т, 2015 р.в.
Представник позивача 22.10.2019 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якій додатково повідомив, що відповідачем не усунуто порушення, зазначені у змінених позовних вимогах.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
У період з 03.07.2019 по 08.07.2019 проведено планову перевірку на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками перевірки складено акт від 08.07.2019 № 900, яким зафіксовано, зокрема, порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей: роботодавцем допущена експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки без відповідних дозвільних документів, а саме:
- відсутній дозвіл на ремонт, технічне обслуговування та есплуатацію вантажопідіймальних механізмів, а саме: таль ручна: серія № 1053, вантажопідіймальністю – 1т, 2015 р.в., зав. № 1S1117, чим порушено п. 2 додатку 2 Порядку № 1107 (яким передбачено, що на монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки повинен бути відповідний дозвіл територіального органу Держпраці), а також відсутній дозвіл на їх експлуатацію, що є порушенням п. 2 дод. 2 та п. 11 дод. 3 Порядку № 1107 (відповідно до якого відповідач повинен отримати дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки: вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, ескалатори, пасажирські конвеєри, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, підйомники та колиски для підіймання працівників).
Крім того, відповідачем не надано інформацію (паспорт) вантажопідіймальних механізмів, а саме: таль ручна: серія № 1053, вантажопідіймальністю – 1т, 2015 р.в.; зав. № 1S1117 про проведення періодичних технічних оглядів із записом в паспорт про результати цього огляду, що є порушенням п. 33 гл. 3 розділу VІ НПАОП 0.00-1.80-18
При вирішення питання про застосування заходів реагування суд виходив із такого.
На всіх працюючих та на відповідача поширюється дія Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі – Закон № 2694-XII), оскільки останній є юридичною особою, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці; забезпечити належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (частина 1 статті 13, частина 3 статті 21 Закону № 2694-XII).
Відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року N 2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За змістом пункту 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. за N 1107, дозвіл видається Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно ст. 39 Закону України “Про охорону праці” № 2694 від 14.10.1992, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Наданий відповідачем Договір № 15/19 від 31.07.2019 на виконання робіт (послуг), укладений з ПП «ДДП» (який має дозвіл Державної служби України з питань праці № 183.18.30 строком дії з 15.05.2018 року по 15.05.2023 року) свідчить про часткове усунення відповідачем порушення, зафіксованого в Акті перевірки від 08.07.2019 року – порушення вимог п. 2 додатку 2 Порядку 1107, оскільки дозвіл № 183.18.30 ПП «ДДП» надано на виконання робіт підвищеної небезпеки: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки: вантажопідіймальні крани і машини, підйомники, проте не на експлуатацію вказаного устаткування.
Наказ директора КП ЖЕО № Н-273 від 25.092019, яким головному інженеру КП ЖЕО заборонено використання, наказано провести опломбування талі ручної серії № 1053, вантажопідіймальністю 1т, 2015 р.в. не свідчить про усунення відповідачем порушення п. 2 додатку 2 Порядку № 1107, яким передбачено, що відповідач повинен отримати дозвіл управління Держпраці на експлуатацію талі ручної серії № 1053, вантажопідіймальністю 1т, 2015 р.в.
Відповідач відповідного дозволу суду не надав.
Тому до зазначеного порушення слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Тому позов слід задовольнити частково.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 39787411) до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» (вул. Паркова, 5, м. Южноукраїнськ, миколаївська область, 55001, ідентифікаційний код 31537375) задовольнити частково.
2. Застосувати до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об`єднання» (вул. Паркова, 5, м. Южноукраїнськ, миколаївська область, 55001, ідентифікаційний код 31537375) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- експлуатацію талі ручної: серії № 1053 вантажопідіймальністю 1т. 2015 р.в., зав. № 1S1117.
3. В решті позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко