
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2780/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (далі – НКРЕКП, позивач) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» (далі – ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА», відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 170000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу у розмірі 85000,00 грн, накладеного постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №658 «Про накладення штрафу ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» за порушення ліцензійних умов з виробництва електричної енергії». Вказану постанову відповідач отримав 10.05.2019 року. У визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк відповідач штраф не сплатив, внаслідок чого останньому нараховано пеню у розмірі 85000,00 грн. Позивач просить стягнути з ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» суму штрафу та пені в загальному розмірі 170000,00 грн в примусовому порядку.
Ухвалою судді від 30.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-1а).
Відповідач правом на подання до суду відзиву на адміністративний позов не скористався, при цьому подав клопотання про розстрочення виконання даного рішення у справі на шість місяців з дня набрання рішенням законної сили зі щомісячною сплатою з 1 по 5 місяць по 29000,00 грн, 6 місяць – 25000,00 грн (а.с.29-30).
04.11.2019 представником позивача надано пояснення, в яких вказує, що письмову заяву від 21.10.2019 з проханням розстрочити виконання рішення слід розцінювати як таку, що подана на виконання вимог статті 189 КАС України.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» зареєстроване як юридична особа 17.09.1992 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-8).
Постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №658 установлено, що ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» порушено Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 08.02.1996 №3 (далі - Умови та Правила з виробництва електричної енергії), та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №309 (далі - Ліцензійні умови з виробництва електричної енергії), а саме:
підпункт 3.1.1 пункту 3.1 Умов та Правил з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата надавати НКРЕКП фінансову звітність, передбачену Мінфіном та Держстатом України, і додаткову звітність, визначену НКРЕКП в установленому порядку;
підпункт 3.6.1 пункту 3.6 Умов та Правил з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата діяти згідно з законодавством України та нормативно-технічними документами, а саме: пунктами 4.1, 4.3, 4.4 Інструкції щодо заповнення форми звітності №1-НКРЕ (місячна) «Звіт про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної та теплової енергії», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012 № 1257, у частині заповнення даних графи 1 рядків 17, 19, 20 згідно з показами приладів обліку за звітний місяць, графи 2 рядків 17, 19, 20 згідно з показами приладів обліку за період з початку року та пунктом 3.14 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ-енерговиробництво (квартальна) «Звіт про ліцензовану діяльність суб`єктів господарювання з виробництва електричної та теплової енергії», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012 №1257, у частині заповнення даних у рядках 005 - 185 графи 3 згідно з фактичними даними з виробництва електричної енергії за період з початку року;
пункт 2.2 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата здійснювати господарську діяльність з виробництва електричної енергії відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють діяльність в електроенергетиці, а саме: пунктів 4.1, 4.3, 4.4 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 1-НКРЕ (місячна) «Звіт про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної та теплової енергії», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012 №1257, у частині заповнення даних графи 1 рядків 17, 19, 20 згідно з показами приладів обліку за звітний місяць, графи 2 рядків 17, 19, 20 згідно з показами приладів обліку за період з початку року та пунктом 3.14 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ-енерговиробництво (квартальна) «Звіт про ліцензовану діяльність суб`єктів господарювання з виробництва електричної та теплової енергії», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012 №1257, у частині заповнення даних у рядках 005 - 185 графи 3 згідно з фактичними даними з виробництва електричної енергії за період з початку року,
підпункт 2 пункту 2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін;
підпункт 5 пункту 2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме пунктом 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №309 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії» щодо обов`язку ліцензіата привести свою господарську діяльність у відповідність до вимог цієї постанови та подати до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», протягом трьох місяців з дня офіційного опублікування цієї постанови;
підпункт 7 пункту 2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата сплачувати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються рішенням НКРЕКП;
підпункт 9 пункту 2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП.
Зазначеною постановою накладено на ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» штраф у розмірі 85000,00 грн та роз`яснено відповідачу про необхідність сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (а.с.9-12).
Постанову НКРЕКП від 26.04.2019 №658 ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» отримало 10.05.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»)
Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 12 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
З матеріалів справи слідує, що визначена постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №658 сума штрафу відповідачем сплачена не була, доказів на підтвердження вказаної обставини ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» суду не подано.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, пеня станом на 09.09.2019 складає 117300,00 грн, яка розрахована наступним чином:
1,5 відсотка суми штрафу - 1275 грн (1,5% х 85 000,00 грн / 100%);
90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 26.04.2019 №658 отримана відповідачем 10.05.2019 (з 10.06.2019 по 09.09.2019);
1275 грн х 92 днів = 117300,00 грн.
Водночас враховуючи норму статті 22 вище згаданого Закону, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, сума пені становить 85000,00 грн.
Беручи до уваги те, що відповідачем штраф в добровільному порядку не сплачено, доказів оскарження постанови про застосування штрафної санкції суду не надано, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій разом із пенею підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду, то суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
Згідно із частиною четвертою статті 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Так, на підтвердження наявності обставин, що є підставами для розстрочення виконання судового рішення, ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» зазначає, що товариство є власником та орендарем ряду земельних ділянок, а тому відповідно до вимог Податкового кодексу України щомісячно сплачує значні за розміром суми земельного податку та орендної плати. Грошові надходження від господарської діяльності товариства не покривають суму поточних витрат зі сплати земельного податку, орендної плати, інших обов`язкових податків та зборів.
Згідно даних фінансового звіту ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» за 1 півріччя 2019 року чистий прибуток підприємства становить - (мінус) 104,1 тис грн, тобто результатом господарської діяльності товариства є збиток на вказану суму (а.с.33-34).
Поточні кредиторська заборгованість відповідача за товари, роботи, послуги становить 4984,6 тис грн, інші поточні зобов`язання товариства - 301034,6 тис грн.
Згідно з довідкою ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» за вих. № 02-5/8-4/438 від 21 жовтня 2019 року залишок грошових коштів на банківському рахунку відповідача становить 122414,78 грн (а.с.36).
Враховуючи наведене, відповідач вказує, що повне виконання судового рішення внаслідок стягнення з ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» фінансових санкцій у розмірі 170000,00 грн одним платежем може призвести до неможливості виконання інших зобов`язань та/або продовження господарської діяльності.
Разом з тим, суд вважає, що наведені відповідачем обставини не є такими, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому суд враховує, що ТзОВ «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» самостійно не виконало обов`язок щодо сплати штрафу згідно з постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №658, що в свою чергу призвело до нарахування пені та збільшення вдвічі суми, що стягується за рішенням суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розстрочення виконання судового рішення, з огляду на що у клопотанні відповідача слід відмовити.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 33513052) 170000,00 (сто сімдесят тисяч) гривень фінансових санкцій в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАВОД «ГАЛИЧИНА» про розстрочення виконання судового рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій