Рішення № 86052805, 03.12.2019, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.12.2019
Номер справи
644/5431/19
Номер документу
86052805
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/5431/19

Провадження № 2/644/1879/19

03.12.2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2019 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова у складі:

Головуючого судді Бугери О.В.,

За участю секретаря судового засідання Ступницького К.В.,

За участю представника позивача ОСОБА_1 ,

Відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_2 про відшкодування збитків,

ВСТАНОВИВ:

Представником позивача 05.07.2019 року подано відповідний позов. Позивач просив стягнути з відповідача збитки у вигляді необлікованого об`єму природного газу у розмірі 48029,53 гривні. Також, стягнути з відповідача понесені судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 1921 гривні.

В обґрунтування позову зазначено, що 19.02.2019 року представниками АТ "Харківміськгаз" за адресою м.Харків вулиця Мохнацька, 22, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, а саме відсутність проходження газу через лічильник, про складений акт про порушення №02.1/96/19, скріплений підписами обох сторін. 21.02.2019 року лічильник було демонтовано та опломбовано для проведення експертизи, про що складено протокол №4153. 26.02.2019 року в сервісному центрі з ремонтів і повірки газових лічильників АТ "Харківміськгаз" було проведено експертизу лічильника та було виявлено, що на вісі відлікових колес встановлено пружину, не передбачену конструкцією лічильника, у відліковому барабані останньої декади встановлено предмет, не передбачений конструкцією лічильника, механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення відлікових барабанів зсередини, під дією магнітного поля облік газу не ведеться, зроблено висновок про наявність прихованого втручання в газовий лічильник. 26.02.2019 року ДП "Укрметртестстандарт" видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме лічильника газу заводський номер №0239583. Відповідно до вимог п.1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем проведено розрахунок збитків у вигляді вартості необлікованого об`єму природного газу за період з 19.02.2018 року по 18.02.2019 року, тобто за 12 місяців, на суму 48029,53 гривні.

Відповідачем було подано до суду відзив на позов, в якому він просив в задоволенні позову відмовити та в обґрунтування зазначив, що дійсно 19.02.2019 року було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме відсутність проходження газу через лічильник, будинок було відключено від газопостачання, він надав дозвіл на зняття лічильника, підписав відповідний акт. Але в даному акті відсутні дані про пошкодження пломб. Під час оформлення акту проводилась фотофіксація, але фото не було додано до позову, що на думку відповідача є порушенням. Лічильник було демонтовано, покладено в окремий пакет та опломбовано, передано на проведення експертизи. В протоколі №4153 також відсутні дані про пошкодження пломби. 26.02.2019 року він був присутній особисто під час проведення експертизи, під час якої проводилась відеозйомка, але в акті про проведення експертизи посилання на здійснення відеозапису відсутнє, саме під час проведення експертизи було підтверджено, що пломба на даному пристрої порушена не була, що підтверджує, що він не втручався в роботу лічильника. Експерт виявивши наявність стороннього предмету дав вказівку змінити в акті відомості про справність пломби та вказав, що не можливо встановити автентичність пломби заводу виробника на відліковому пристрої. Тому він і не погодився підписати акт. Вважав, що це є порушенням порядку проведення експертизи. Акт №362Е було складено з порушенням. Дії експертів є незаконними, а тому відповідний акт не може прийматись як доказ. Також зазначав, що 23.08.2018 року працівниками позивача проводилось пломбування/розпломбування лічильника, будь-яких порушень не було виявлено. Він звертався до голови правління позивача щодо огляду відеозапису, визнання акту недійсним, скасування санкцій на оплату заборгованості, але йому було відмовлено. Не погоджувався із проведеним розрахунком, враховуючи проведення пломбування 23.08.2018 року, якщо навіть припустити наявність його вини у втручанні, розрахунок збитків повинен бути проведений з 23.08.2018 року по 18.02.2019 року, що буде складати суму близько 30000 гривень. Також зазначав, що згідно додатку 15 до Кодексу (пункт 3 глави 4 розділу ІХ граничні об`єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу якщо споживач використовував в неопалювальний період опалювальні прилади граничний обсяг споживання має становити 30% від граничного обсягу в опалювальний період. В літній період він не використовував будь-які опалювальні прилади, тому граничній обсяг споживання повинен становити 0 відсотків, а не 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період. Тому розмір збитків значно збільшений.

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що акт про порушення №02.1/96/19 скріплений підписами двох сторін. При сумнівах щодо роботи ЗВТ АТ "Харківміськгаз" має законне право ініціювати проведення експертизи, що й мало місце в даному випадку, відповідно до п.1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Лічильник газу був демонтований, опломбований та скріплений підписами двох сторін. Саме сторона, яка ініціює проведення експертизи, визначає ким буде здійснюватись експертиза, комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, що затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, яка регулюється Законом України "Про судову експертизу". Склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб, порядок запрошення уповноважених представників від метрологічної організації та територіального органу Регулятора, визначається п.3 глави 10 розділу Х Кодексу. Порядок проведення експертизи в даному випадку визначається п.4, 5 глави 10 розділу Х Кодексу. Лічильник газу був доставлений на експертизу у пакеті, який був опломбований одноразовою пломбою. Упаковка лічильника відповідала вимогам Кодексу. Експертиза проведена у відповідності до глави 10 розділу Х Кодексу. Довідка ДП "Укрметртестстандарт" від 26.02.2019 року відповідачем не спростована та не оскаржена в судовому порядку. Нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості на суму 48029,53 гривні за період з 19.02.18 по 18.02.19 року проводилось відповідно до вимог п.1 глави 3 розділу ХІ Кодексу.

Відповідачем було подано заперечення на відповідь на відзив та зазначено, що в поданій відповіді на відзив позивач лише виклав хронологію подій, не надав доказів його втручання в роботу лічильника, до розбірки лічильника не було будь-яких сумнівів в цілісності та автентичності пломби, лише після ретельного огляду лічильника було прийнято рішення про руйнування пломби та відкриття корпусу лічильника. Під час проведення експертизи він не бачив представника заводу, пояснення якого б були доцільними. Залишав за собою право звернення до заводу виробника із запитом.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі, посилалась на доводи викладені у позові та відповіді на відзив. Зазначала, що наявність втручання в лічильник виявлена в ході проведеної експертизи, розрахунок проведений з урахуванням часу встановлення лічильника, а саме не більше 12 місяців.

Відповідач в судовому засіданні доводи відзиву, заперечень підтримав в повному обсязі та просив в задоволенні позову відмовити. Просив врахувати, що він не втручався в роботу лічильника, пломба не була порушена, наданий розрахунок проведений з порушенням, не враховано час останньої повірки лічильника, а також невикористання ним в літній період будь-яких опалювальних приладів. Суд, вислухавши доводи представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідач ОСОБА_2 є зареєстрованим за адресою АДРЕСА_1 , з 01.03.2017 року, про що свідчить копія його паспорту (а.с.14-15). Відповідно до наданої копії акту пуску газу на вказаному об`єкті 07.02.2011 року було встановлено газовий лічильник Візар G6. 23.08.2018 року проводилось перепломбування лічильника внаслідок корозії пломбировочного матеріалу, про що свідчить відповідний акт.

Відносини між суб`єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем, регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.

Кодексом газорозподільних систем визначені наступні поняття:

-несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

- приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем. Зокрема підпункт 3 п.1 цієї глави визначає, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до п. 1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Згідно з пунктом 3.1.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України N619 від 27.12.2005 р. (далі - Положення N619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу. Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу. Аналогічна норма закріплена в п.3.2.2 Положення N619 від 27.12.2005 р., у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи. У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації. Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу. Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Відповідно до акту №02.1/96/19 від 19.02.2019 року за адресою АДРЕСА_1 , встановлено порушення кодексу газорозподільний систем, позаштатну роботу ЗВТ, відсутність проходження газу через ЗВТ. Акт підписаний представниками АТ "Харківміськгаз" та ОСОБА_3 (а.с.7). 21.02.2019 року відповідно до протоколу №4153 було проведено демонтаж лічильника, запрошено ОСОБА_3 на 26.02.2019 року для участі в проведенні експертизи демонтованого лічильника газу (а.с.8). Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. За результатами експертизи складається акт, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою. Згідно ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка засобів вимірювальної техніки - встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик. Відповідно до п. 3, 21 ч.1 ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експертна повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, яка проводиться у разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації засобів вимірювальної техніки. Позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться до застосування. Відповідно до п.2 ч.5 ст.28 Закону, повірка здійснюється посадовими особами територіальних органів і метрологічних центрів - державними повірниками, атестованими у порядку, встановленому нормативно - правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Відповідно до акту №362 Е від 26.02.2019 року комісією ПАТ "Харківміськгаз" спільно з ДП "Укрметртестстандарт" в ході проведення експертизи лічильника, який був знятий відповідно до акту №4153 від 21.02.2019 року, було виявлено, що на вісі відлікових колес встановлено пружину, не передбачену конструкцією лічильника, у відліковому барабані останньої декади встановлено предмет, не передбачений конструкцією лічильника, механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення відлікових барабанів зсередини, під дією магнітного поля облік газу не ведеться, зроблено висновок про наявність прихованого втручання в газовий лічильник. Споживач ОСОБА_2 був присутній під час проведення експертизи, від підпису відмовився (а.с.9). Відповідно до довідки ДП "Укрметртестстандарт" про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-І-4/8020 ЦСБ 362Е від 26.02.2019 року лічильник газу мембранний Візар G6 виробника ДП "Жулінський машинобудівний завод "ВІЗАР" за результатами повірки визнаний непридатним (а.с.10). Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців. Враховуючи, що відповідно до акту №362 Е від 26.02.2019 року комісією зроблено висновок про наявність прихованого втручання в газовий лічильник, а безпосередньо сам лічильник був встановлений на вказаному об`єкті 07.02.2011 року, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається саме з дня встановлення лічильника газу, а не з моменту проведення пломбування лічильника, як на те посилається відповідач, оскільки порушень самої пломби виявлено не було. Протоколом від 15.03.2019 року комісією ПАТ "Харківміськгаз" на підставі акту про порушення від 19.02.2019 року №02.1/96/19 до споживача ОСОБА_2 АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 з приводу виявленого порушення несанкціонованого втручання в робочу лічильника газу, шляхом прихованих заходів, прийнято рішення про нарахування необлікованого об`єму природного газу в сумі 48029,53 гривні (а.с.11). Споживачу визначено строку в 5 днів з моменту отримання даного протоколу для сплати визначеної суми.

Відповідно до частини 1статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відповідно до акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ "Харківміськгаз" від 15.03.2019 року на підставі акту про порушення від 19.02.2019 року №02.1/96/19 розмір збитків визначений за період з 19.02.2018 року по 18.02.2019 року в розмірі 48029,53 гривні (а.с.12). З висновками комісії ознайомлений та отримав розрахунок, платіжний рахунок споживач ОСОБА_2 (а.с.13). В ході розгляду справи представником позивача надано розгорнутий розрахунок вартості об`єму природного газу.

Відповідно до статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Згідно частини 2 статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо відсутності його провини. В ході розгляду справи відповідач посилався на те, що саме він викликав працівників газового господарства, оскільки лічильник перестав працювати, пломби не були порушені, тому вважати, що саме він здійснив будь-яке втручання, неможливо. В даному випадку, факт втручання був встановлений в ході проведення експертизи. Відповідач не був обмежений у праві звернутись до позивача, отримати лічильник та звернутись за проведенням експертизи, з метою підтвердження своєї позиції. Не звертався із відповідним клопотанням відповідач в рамках даної справи.

Також, в ході розгляду справи відповідачем власного розрахунку вартості не облікованого газу не надавалось, відповідач посилався на те, що при розрахунку було невірно враховано не використання ним будь-яких опалювальних приладів в літній період. Але при цьому, порядок нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу проводиться в порядку передбаченому п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а позивач посилається на додаток 15 до Кодексу газорозподільних систем, розділ ІХ, яким визначаються правила комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі. В тому числі п.3 глави 4 розділу ІХ визначено, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу), фактичний об`єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 15 до цього Кодексу, тому доводи відповідача є необґрунтованими.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі 1921 гривня.

Керуючись ст.ст.16, 22 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 76, 95, 141, 264-268 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугвід 30.09.2015 року № 2494, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» суму збитків у вигляді вартості не облікового об`єму природного газу у розмірі 48029 (сорок вісім тисяч двадцять дев`ять) гривень 53 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Повний текст рішення виготовлений 03.12.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова. У зв`язку із оголошенням вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до вимог п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України: Позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», місце розташування вулиця Москалівська, 57/59, м.Харків, код ЄДРПОУ 03359552, представник за довіреністю адвокат Мар`їна Ірина Олегівна, ОСОБА_1 .

Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстрований АДРЕСА_2

Головуючий: суддя О.В.Бугера