
Справа № 346/5317/18
Провадження № 2/346/373/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.
з участю секретаря Матушевської Г.Д. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в особі Територіального сервісного центру № 2643, третя особа: Коломийський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, про визнання права власності на рухоме майно, - ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, та мотивує свої вимоги тим, що він 30 липня 2014 року на аукціоні, який проводився Прикарпатською регіональною товарною біржею придбав автомобіль марки FAW модель СА 1041 НОМЕР_7 , рік виготовлення 2006 . Після повної оплати коштів за придбаний автомобіль, між ним позивачем ОСОБА_1 та Прикарпатською регіональною товарною біржею, відповідно до вимог частини 8 Постанови кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», яка була чинна станом на дату купівлі майна, було укладено Угоду купівлі-продажу майна на аукціоні. Вказує, що після укладення зазначеної угоди йому у власність переданий придбаний транспортний засіб, який і залишається в його користуванні в даний час. Однак, через необізнаність з юридичними питаннями він, позивач не звернувся для вирішення питання щодо перереєстрації придбаного транспортного засобу, оскільки вважав, що всі необхідні юридичні дії вже вчинив. У зв`язку з тим, що йому необхідно перереєструвати автомобіль у МРЕВ він , позивач подав відповідну заяву до МРЕВ з проханням провести реєстрацію транспортного засобу, придбаного на аукціоні. Зазначає, що отримав відмову у проведенні даної операції з тих причин, що у п.8 Постанови «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», на підставі якої здійснюється перереєстрація т/з, в переліку документів, на підставі яких здійснюється реєстрація транспортних засобів, наявна в нього угода купівлі-продажу майна на аукціоні відсутня.
Вказує, що у згадану вище Постанову на даний час внесено зміни і пункт 8, який був чинний на час придбання ним майна з аукціону змінено з «Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі … договорів та угод, укладених на товарних біржах» на «Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі … договорів укладених на товарних біржах», тобто, оскільки між Прикарпатською регіональною товарною біржею та ним, позивачем ОСОБА_1 укладено було саме Угоду, що на час її укладення, не суперечила нормам закону, а не Договір, як зазначено в чинному законодавстві, останній не може перереєструвати автомобіль на своє ім`я. Вказав, що більше 5 років користується спірним автомобілем.
Позивач в попередньому судовому засіданні підтримав мотиви та вимоги позову , просив суд визнати за ним право власності на автомобіль марки FAW модель СА 1041 НОМЕР_2 , рік випуску 2006, колір білий, шасі № НОМЕР_3 , тип ТЗ - Фургон-С, придбаний на аукціоні.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого РСЦ МВС не погоджується з доводами , що наведені в позові, оскільки останній згідно Положення про регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 №1408 (у редакції наказу МВС України від 19.05.2017 №410) підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та є територіальним органом з надання сервісних послуг МВС, також РСЦ МВС підпорядковується Головному сервісному центру МВС як головному органу в системі територіальних органів з надання сервісних послуг МВС і є юридичною особою публічного права, до складу якого входять територіальні сервісні центри МВС у межах області.
Вказує, що згідно Порядку у редакції від 17.01.2017 р., що діяв станом на 30.07.2014 р., державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводилась на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби (п. 8 Порядку). Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини)
Відповідно до приписів наведених в Порядку, позивач ОСОБА_1 , був зобов`язаний зареєструвати в органах Державтоінспекції МВС придбаний ним транспортний засіб протягом 10 діб та окрім угоди укладеної на товарній біржі на зареєстрованому у Департаменті Державтоінспекції бланку, також надати для реєстрації документ про відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху. Вказує, що такі обставини, свідчать про правомірність дій ТСЦ 2643 РСЦ МВС щодо відмови у проведенні реєстрації за позивачем автомобіля на підставі угоди купівлі-продажу майна на аукціоні.
Зазначає, що в даному випадку вбачаються ознаки негаторного позову, оскільки з правової природи заявлених вимог, позивач вимагає усунення перешкод у розпоряджанні автомобілем (перереєстрації).
В попередньому судовому засіданні представник відповідача підтримав поданий відзив на позов , зазначив,, що позов стосується усунення перешкод в користуванні майном та вважає, що даний спір є предметом розгляду адміністративного суду. Щодо визнання за позивачем права власності на вищевказаний транспортний засіб , не заперечив.
Представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в особі Територіального сервісного центру № 2643 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності .
Представник третьої особи: Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі , щодо задоволення заяви покладається на розсуд суду .
Вислухавши пояснення сторін, беручи до уваги заяви, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи громадянина України захищаються судом. Суть такого захисту полягає у тому, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
При цьому, ч. 1 ст. 12 ЦК передбачає, що особа вільно, на власний розсуд, обирає способи захисту цивільного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
П. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України передбачає, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України, власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
При таких обставинах, у відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно із ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно із ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Встановлено, що відповідно до протоколу № 1 продажу майна на аукціоні від 30 липня 2014 року, організатор аукціону Прикарпатська регіональна товарна біржа виставила майно на продаж: автомобіль марки FAW модель СА 1041К26L2R5, рік виготовлення 2006, колір білий, шасі № НОМЕР_3 , тип ТЗ - Фургон-С, робочий об`єм двигуна 3168 см 3, технічний паспорт НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 . Зазначено покупцем позивача ОСОБА_1 (а.с.7)
Між позивачем ОСОБА_1 та Прикарпатською регіональною товарною біржею, відповідно до вимог частини 8 Постанови кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», яка була чинна станом на дату купівлі майна, було укладено Угоду купівлі-продажу майна на аукціоні, реєстраційний № 3-6 від 30 липня 2014 року(а.с.9)
Як видно з відповіді на адвокатський запит № 83 від 08 жовтня 2018 року позивач ОСОБА_1 30 липня 2014 р. оплатив кошти за придбаний на аукціоні автомобіль марки FAW модель СА 1041К26L2R5(а.с.8)
З облікової картки № 44242300 від 10 липня 2014 року Коломийського ВРЕР УДАІ при УМВС України в Івано-Франківській області вищевказаний автомобіль знято з обліку згідно чинного законодавства (а.с.10)
Позивач звернувся до відповідача із заявою № 197739895 від 17серпня 2018 року про проведення операції «80- реєстрація ТЗ придбаного на аукціоні товар.біржі». Начальник Територіального сервісного центру 2643 надав позивачу відповідь вих. № 31/9/756 від 17 серпня 2018 року, в котрій відмовив в реєстрації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 р. № 1388(із змінами) про порядок державної реєстрації (перереєстрації) , зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» пункту 8. Документ, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу, а саме угода купівлі- продажу майна на аукціоні (Прикарпатська регіональна товарна біржа), відсутній у переліку вищезгаданої Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 р. № 1388(із змінами) (а.с.11 на звороті)
Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 р., яка була чинна станом на дату купівлі майна № 1388 визначено,що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб`єктом господарювання, діяльність якого пов`язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; а кт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; митна декларація (450-2012-) на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби.
На даний час у згадану вище Постанову внесено зміни, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках.
Згідно із ст. 22 ч.3 Конституції України, яка є нормою прямої дії, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, заперечення відповідача суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до п.8 вищезазначеної Постанови документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Позивач звертається до суду з вимогою про визнання права власності та не ставить питання про визнання незаконними дій відповідача, тому, суд вважає, що спір підлягає в порядку цивільного судочинства. Крім того, як зазначено вище згідно із пунктом 8 вищевказаної Постанови, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку копії судових рішень.
Таким чином, в результаті відмови в реєстрації автомобіля, не визнається і порушується право власності позивача, яке включає в себе володіння, користування та розпорядження автомобілем, яке слід поновити шляхом визнання за ним права власності.
На підставі наведеного та ст.ст. 16,316,317,319,321,392 ЦК України , керуючись ст. ст. 247 ч.2,268, 273, 354 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на автомобіль марки «FAW» модель СА 1041 НОМЕР_2 , рік випуску 2006, колір білий, шасі № НОМЕР_3 , тип ТЗ - Фургон-С.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_6 .
Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в особі Територіального сервісного центру № 2643 місцезнаходження м. Коломия вул. О.Довбуша, 11/1 , Івано-Франківської області, 78200
Коломийський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, місцезнаходження м. Коломия вул. Театральна, 15 , Івано-Франківської області, 78200, код. ЄДРПОУ 38367905
Суддя Беркещук Б. Б.