
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.11.19 р. Справа № 917/844/19
За позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар", с. Давидівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37010, код ЄДРПОУ 33166730
до Давидівської сільської ради, вул. Київська 13, с. Давидівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37010, код ЄДРПОУ 21049571
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Гядт Агро", вул. Тімірязєва, 1, с. Тополеве, Гребінківський район, Полтавська область, 37400, код ЄДРПОУ 34689831
2. Приватне підприємство "ЗемІнвест", вул. Європейська, 2, офіс 311, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 37497616
про зобов`язання підписати протокол, визнати протиправним та скасувати рішення сільської ради та зобов`язати укласти договір оренди земельної ділянки.
Суддя Погрібна С.В.
Секретар судового засідання Коваленко О.С.
Представники:
від позивача: Магда В.А., посвідчення адвоката № 2532 від 17.01.2019 р.
від відповідача: Букорос В.А., довіреність № 02-31/278 від 26.06.2019 р., Ступнік С.В. посвідчення адвоката № 353 від 17.04.2019 р.
від третьої особи 1, 2: не з`явились.
Обставини справи. Товариство з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар" звернулося з позовом до Давидівської сільської ради з позовними вимогами:
1) визнати протиправним та скасувати рішення аукціонної комісії Давидівської сільської ради (код ЄДРПОУ - 21049571), щодо визнання земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011 такими, що не відбулися;
2) визнати протиправним та скасувати рішення голови Давидівської сільської ради (код ЄДРПОУ - 21049571) про відмову від підписання протоколу земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності від 19.09.2018 р. № 1;
3) зобов`язати голову Давидівської сільської ради (код ЄДРПОУ - 21049571) Мельниченка Михайла Володимировича укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Давидівський дар» (код ЄДРПОУ - 21049571) договір оренди стосовно земельної ділянки площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, яка знаходиться на території Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
Ухвалою суду від 30.05.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
На виконання вимог ухвали від 30.05.2019 р. Давидівською сільською радою 19.06.2019 р. до суду подано відзив на позов. У відзиві відповідач зазначає, що земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011 визнані такими що не відбулися у зв`язку з порушенням п. 35 Порядку проведення земельних торгів.
25.06.2019 р. Приватним підприємством "ЗемІнвест" подано пояснення по справі (вх. № 6551).
27.06.201 р. від позивача надійшла відповідь ( вх. №№ 6624, 6625, 6675) на відзив в якому зазначено, що порядок проведення земельних аукціонів від 27.02.2008 р. втратив чинність, тому посилання на нього відповідачем є безпідставним.
Крім того, 27.06.2019 р. позивачем подано заяву на уточнення позовних вимог (вх. №№ 6626, 6627), у зв`язку зі зміною предмету позову. Заява мотивована тим, що під час підготовки відповіді на відзив на позовну заяву позивач виявив неточності у сформованих позовних вимогах та просить суд змінити лише предмет позову без зміни його підстав.
Відповідно до частини 3 статті 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. Частиною 5 статті 46 ГПК України встановлено, що у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.
Враховуючи наведені вище норми судом повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар" заяву на уточнення позовних вимог.
При підготовці справи до розгляду судом встановлено, що організатором аукціону було Приватне підприємство "ЗемІнвест", участь в земельних торгах крім Товариства з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар" брало також Товариство з обмеженою відповідальністю "Гядт Агро".
27.06.2019 р. представники сторін подали клопотання про продовження строку розгляду справи.
Ухвалою суду від 27.06.2019 р. продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, оголошено перерву в судовому засіданні до 25.07.2019 р., залучено до участі в розгляді справи як третіх осіб, на стороні позивача які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Приватне підприємство "ЗемІнвест" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Гядт Агро", повернуто позивачу заяву на уточнення позовних вимог.
15.07.2019 р. від позивача надійшла заява (вх. № 7249) про залучення до матеріалів справи доказів направлення на адресу третіх осіб копій позовної заяви з додатками; заява (вх. № 7250) про уточнення позовних вимог у зв`язку зі зміною предмету позову, а саме:
- встановити неправомірність дій Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21049571) через створений нею внутрішній орган (аукціонну комісію), які полягають у безпідставному та такому, що суперечить закону втручанню в організацію та проведення Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗемІнвест» земельних торгів із продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 3,5649 га, кадастровий номер 5323882200:00:021:0011;
- визнати протиправним та скасувати рішення Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21049571) від 19.09.2018 року № 81, яким земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності визнано такими, що не відбулися;
- зобов`язати Давидівську сільську раду Пирятинскього району Полтавської області (СДРПОУ 21049571) укласти з товариством з обмеженою відповідальністю «Давидівський дар» (ЄДРПОУ 33166730) договір оренди земельної ділянки площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, як із переможцем земельних торгів 19.09.2018 року.
19.07.2019 р. за вх. №7553 та 25.07.2019 р. за вх. № 7766 від ПП "ЗемІнвест" надійшли пояснення, щодо предмету спору.
Давидівською сільською радою Пирятинскього району Полтавської області подано заперечення на відповідь на відзив (вх. № 7733 від 24.07.2019 р.).
Позивачем 25.07.2019 р. за вх. № 7779 надано суду повідомлення про надсилання до суду заяви про уточнення позовних вимог, до вказаного повідомлення залучено клопотання про витребування доказів, а саме: рішення Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області про проведення земельних торгів щодо земельних ділянок, у т.ч. земельної ділянки площею 3,5649 га із кадастровим № 5323882200:00:021:0011, яка виставлялась на земельні торги від 19.09.2018 р. (протокол № 1).
Ухвалою суду від 25.07.2019 р. відкладено розгляд справи на 13.08.2019 р. та зобов`язано відповідача надати суду копію та оригінал для огляду в судовому засіданні, рішення Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 19.09.2018 р. про проведення земельних торгів щодо земельних ділянок, у т.ч. земельної ділянки площею 3, 5649 га із кадастровим №5323882200:00:021:0011 (протокол №1).
19.07.2019р. за вх. №7553 та 25.07.2019р. за вх. №7766 від ПП "ЗемІнвест" надійшли пояснення, щодо предмету спору.
26.07.2019 р. від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог у зв`язку з частковою зміною предмету позову та клопотання про витребування доказу - рішення Давидівської сільскої ради про проведення земельних торгів щодо земельних ділянок (вх. № 7813).
Відповідно до змісту заяви про уточнення позовних вимог позивач просить суд:
1) зобов`язати Давидівську сільську раду Пирятинського району Полтавської області (ЄДРІІОУ 21049571) підписати протокол віл 19.09.2018 року № 1 земельних торгів у формі аукціону з пролажу права па земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011;
2) визнати протиправним та скасувати рішення Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21049571) від 19.09.2018 року № 81, яким земельні торти у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності кадастровий помер 5323882200:00:021:0011 визнано такими, що не відбулися;
3) зобов`язати Давидівську сільську раду Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ21049571) укласти з товариством з обмеженою відповідальністю «Давидівський дар» (ЄДРІІОУ 33166730) договір оренди земельної ділянки площею 3.5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, як із переможцем земельних торгів 19.09.2018 року .
Враховуючи подання позивачем заяви про зміну предмету позову до закінчення підготовчого провадження та відповідність її вимогам статті 46 ГПК України, суд подану заяву прийняв та задовольнив.
Подане позивачем клопотання про витребування рішення Давидівської сільської ради суд задовольнив.
29.07.2019р. до суду від відповідача надійшли пояснення третьої особи ТОВ "Гядт Агро" (вх. № 7861). В поясненнях просить суд розглянути справу за відсутності їх представника, проти вимог не заперечує. В судовому засіданні представники сторін ознайомилися зі змістом поданих пояснень.
07.08.2019 р. Приватним підприємством "ЗемІнвест" подано пояснення по справі (вх. № 8291).
Від відповідача 12.08.2019 р. надійшов відзив на уточнену позовну заяву (вх. № 8455). Суд поданий відзив прийняв та залучив до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 13.08.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті на 12.09.2019 р.11.09.2019 р. відповідачем подано повідомлено про звернення до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з заявою щодо вчинення антиконкурентних дій учасниками земельних торгів (вх. № 9619).
12.09.2019 р. розгляд справи відкладено на 01.10.2019 р.
В судовому засіданні 12.09.2019 р. представником позивача викладено зміст позовних вимог, представником відповідача викладено зміст заперечень.
Судове засідання, призначене на 01.10.2019 р. на 13:30 год., не відбулося у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному.
Наступну дату судового засідання по суті призначено на 19.11.2019 р.
Приватним підприємством "ЗемІнвест" подано заяву про розгляд справи за відсутності його представника (вх. № 10147 від 23.09.2019 р. та вх. № 11863 від 31.10.2019 р.).
В судовому засіданні 19.11.2019 р. судом з`ясовано обставини та досліджено докази.
Представникам сторін надано заключне слово, які підтримали свою позицію викладену письмово та озвучено в судових засіданнях.
Судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, суд розглядає спір за наявними матеріалами.
Встановивши всі обставини справи та дослідивши надані документальні докази, суд встановив, рішенням Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області від 23.07.2018 р. за № 62 виставлено на земельні торги у формі аукціону (аукціон) лот № 1 - право оренди у розмірі річної орендної плати на земельну ділянку комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5649 га (рілля) кадастровий номер 5323882200:00:021:0011, розташовану за межами населених пунктів на території Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
Пунктом 2 вказаного рішення затверджено стартовий розмір річної орендної плати, крок торгів, розмір гарантійного внеску та інші умови користування земельною ділянкою, а саме:
2.1. стартова річна орендна плата становить: 13 253 гри. 62 коп., без ПДВ, (11 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки);
2.2. крок торгів: 66 грн. 27 коп. (0,5% від стартового розміру річної орендної плати);
2.3. гарантійний внесок: 662 грн. 68 коп. (5% від стартового розміру річної орендної плати);
2.4. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 120 487 грн. 43 коп.
2.5. Зобов`язати переможця земельних торгів:
- протягом трьох банківських днів з дня проведення торгів та укладення договору оренди землі провести оплату придбаного лота;
- забезпечити використання земельної ділянки згідно її цільового призначення;
- сплатити виконавцю торгів вартість послуг з підготовки та проведення земельних торгів;
- за власні кошти здійснити державну реєстрацію права користування земельною ділянкою (а.с. 68).
На підставі вказаного рішення 23 липня 2018 р. між Давидівською сільською радою Пирятинського району Полтавської області підписано Договір № 50-18т про проведення земельних торгів, відповідно до якого Замовник, як Організатор доручає, а Виконавець зобов`язується надати послуги по проведенню земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади Давидівської сільської ради, на земельних торгах у формі аукціону згідно затвердженої документації із землеустрою на земельну ділянку, а саме:
Лот №1. Право оренди у розмірі річної орендної плати сільськогосподарського призначення комунальної власності для сільськогосподарського виробництва площею 3,5649 га (рілля), кадастровий номер 5323882200:00:021:0011, розташовану за межами населених пунктів на території Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
Стартовий розмір річної орендної плати: 13 253 грн. 62 коп., без ПДВ. (11% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).
Крок торгів: 66 грн. 27 коп. (0,5% від стартової плати за користування земельною ділянкою).
Гарантійний внесок: 662 грн. 68 коп. (5% від стартового розміру річної плати за користування: земельною ділянкою).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 120 487 грн. 43 коп.
Строк оренди - 7 років (а.с. 66).
23.08.2019 р. між ТОВ «Давидівський Дар» та Приватним підприємством «ЗемІнвест» укладено договір № 68-18 про умови участі у земельних торгах (а.с. 9).
07.09.2019 р. ТОВ «Давидівський Дар» (код ЄДРПОУ 33166730) та ТОВ «Гядт Агро» (код СДРПОУ 37497616) подано заяви про участь у земельних торгах (а.с. 76, 82).
19 вересня 2018 р. приватним підприємством «ЗемІнвест» в особі ліцитатора (ведучий аукціону) ОСОБА_1 , проведено земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності Давидівської сільської ради площею 3,5649 га (рілля), з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, розташовану за межами населених пунктів на території Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
У земельних торгах прийняли участь два сільськогосподарських підприємства, а саме: ТОВ «Давидівський Дар» (код ЄДРПОУ 33166730) та ТОВ «Гядт Агро» (код СДРПОУ 37497616), які відповідно до частини сьомої статті 137 ЗКУ подали всі необхідні документи, сплатили реєстраційний та гарантійний внески, зареєстровані виконавцем в якості учасників земельних торгів.
Форма заяви про участь у земельних торгах та інших документів, необхідних для проведення земельних торгів затверджено наказом Мінагрополітики від 25.09.2012 р. № 580 «Про затвердження форми документів, необхідних для проведення земельних торгів».
За результатами земельних тортів переможцем визначено ТОВ «Давидівський ДАР», яким було запропоновано найвищу плату за користування земельною ділянкою, а саме 14 512,75 грн. при стартовій ціні лота 13 253,62 грн.
В ході торгів ціна зросла на 1 259,13 грн., про що було складено протокол № 1, який підписаний представником переможця земельних торгів та ліцитатором (а.с. 12-13).
Організатором земельних торгів Давидівською сільською радою, в особі сільського голови Мельниченка Михайла Володимировича, протокол підписано не було, з огляду на те, що обидва учасника «уособлюються в одній особі», також з переможцем не було укладено договір оренди землі.
У значеному протоколі вказано: «В той же час повідомляємо, що ТОВ «Давидівський дар» (код ЄДРПОУ 33166730) та ТОВ «ГЯДТ АГРО» (код ЄДРПОУ 34689831) є спорідненими господарюючими суб`єктами, тобто уособлюються в одній особі. В зв`язку з цим на аукціоні відсутня будь-яка конкуренція. Висновок комісії: визнати земельні торги такими, що не відбулися; рекомендовано не підписувати договір аренди. Прохання провести повторний аукціон» (а.с. 13).
19 вересня 2018 року рішенням тридцять першої сесії сьомого скликання № 81 Давидівська сільська рада визначила земельні торги такими що не відбулися (а.с. 69).
Позивач в обґрунтування позовних вимог вказує, що порядок проведення земельних торгів у формі аукціону в Україні регулюються главою 21 Земельного кодексу України.
Згідно ч. 4 статті 138 Земельного кодексу України встановлено, що земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:
а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів);
б) якщо жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;
в) відмови переможця від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.
Рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів у день їх проведення.
Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, також у випадку, зазначеному в ч. 29 статті 137 Земельного кодексу України.
Стаття 129 Земельного кодексу України врегульовує особливості продажу земельних ділянок державної або комунальної власності іноземним державам, іноземним юридичним особам. ТОВ «Давидівський дар» не є іноземною юридичною особою, а навпаки є суб`єктом господарювання створеним відповідно до законодавства України.
Управління Товариством та прийняття управлінських рішень, у тому числі, щодо участі в аукціонах відноситься до компетенції керівників підприємства. На момент проведення аукціону керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Давидівський дар» (код ЄДРПОУ - 33166730) була ОСОБА_2 , а Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЯДТ Агро» (код ЄДРПОУ - 34689831) - ОСОБА_3 , тобто різні особи, у зв`язку з чим вище вказані юридичні особи не є і не можуть бути спорідненими.
Жодних повідомлень від виконавця організатору про те, що існують підстави для визнання аукціону таким що не відбувся не надходило, а навпаки виконавцем підписано протокол земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності від 19.09.2018 р. № 1 та запропоновано посадовим особам організатора підписати протокол.
Позивачем у встановлені законодавством строки сплачені усі необхідні платежі передбачені чинними нормативно-правовими актами, які він повинен сплатити як переможець земельних торгів.
Відповідно до частин 1, 3 статті 135 Земельного Кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Після проведення торгів та визначення їх переможця голова Давидівської сільської ради, ОСОБА_4 на підставі рішення аукціонної комісії, відмовився підписувати Протокол та договір оренди землі про що зазначив на зворотній стороні протоколу, чим прямо порушив вимоги частини 24 статті 137 Земельного кодексу України.
Отже, на думку позивача, посадові особи Давидівської сільської ради перевищили свої повноваження та прийняли рішення, яке не передбачене чинним законодавством.
На підставі зазначеного позивач стверджує, що відповідачем були порушені права ТОВ «Давидівський дар», як учасника земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності, що виявилося в неможливості укласти відповідний договір оренди землі площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, яка знаходиться на території Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.
Відповідач же стверджує наступне.
На час проведення спірних торгів відповідну процедуру визначав «Порядок проведення земельних аукціонів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. № 90.
Відповідно до п. 35 вказаного «Порядку...» «Аукціон визнається таким, що не відбувся, у разі: відсутності учасників або наявності на торгах лише одного учасника; коли жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову; несплати, в установлений строк переможцем належної суми за придбаний лот».
Логічна та семантична конструкція правового та економічного поняття «аукціон», з огляду, зокрема, і на наведені норми, передбачає наявність реального конкурентного середовища незалежних один від одного учасників, що дає змоги досягти найвищого фінансового ефекту для продавця (орендодавця).
Участь в торгах виключно пов`язаних осіб створює передумови для узгоджених маніпуляційних управлінських рішень та нівелює саму суть аукціону, створюючи правову ситуацію, по суті аналогічну наявності на торгах лише одного учасника.
Відповідно до п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України «пов`язані особи - це юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв для юридичних осіб:
- «одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов`язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків;
- одна і та сама юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожній такій юридичній особі у розмірі 20 і більше відсотків;
- одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) одноособових виконавчих органів кожної такої юридичної
особи;
- одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу колегіального виконавчого органу або наглядової ради кожної такої юридичної особи;
- принаймні 50 відсотків складу колегіального виконавчого органу та/або наглядової ради кожної такої юридичної особи складають одні і ті самі фізичні особи;
- одноособові виконавчі органи таких юридичних осіб призначені (обрані) за рішенням однієї і тієї самої особи (власника або уповноваженого ним органу);
- юридична особа має повноваження на призначення (обрання) одноособового виконавчого органу такої юридичної особи або на призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради».
Відповідач стверджує, що з документів, наданих позивачем до суду, однозначно вбачається наявність одного і того ж кінцевого бенефіціара обох юридичних осіб, що взяли участь в торгах, відтак, ці особи є пов`язаними.
За таких умов, конкурсна комісія організатора торгів прийшла до висновку, що аукціон носить ознаки такого, що не відбувся.
Третя особа Приватне підприємство "ЗемІнвест" вказує, що рішення Давидівської сільської ради про визнання земельних торгів такими, що не відбулися прийнято всупереч частини четвертої статті 138 ЗКУ, з посиланням па пункт а) відсутності учасників, або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів).
До того ж, рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів, а не організатором.
Так, відмовившись від підписання протоколу земельних торгів та укладення договору оренди землі з переможцем, який запропонував найвищий розмір річної орендної плати, організатор земельних торгів - Давидівська сільська рада та її сільський голова діяли всупереч та не в спосіб передбачений ЗКУ, який регламентує порядок проведення земельних торгів.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Загальні положення щодо проведення земельних торгів закріплені в главі 21 ЗК України.
Відповідно до статті 135 Земельного Кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
Продаж земельних ділянок, що перебувають у приватній власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) може здійснюватися на земельних торгах виключно з ініціативи власників земельної ділянки. У такому разі земельні торги регулюються положеннями цього Кодексу, якщо інше не передбачено законом чи договором з виконавцем земельних торгів.
Звернення стягнення на земельні ділянки або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.
Після опублікування оголошення про проведення земельних торгів виконавець може відмовитися від договору лише у випадках, якщо проведення земельних торгів стало неможливим з незалежних від нього причин.
Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця.
Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот.
Розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів.
Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису).
Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку.
Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, визначеного частиною третьою статті 138 цього Кодексу.
Сплачені суми гарантійних внесків (крім випадків, визначених частиною п`ятою статті 138 цього Кодексу) повертаються виконавцем земельних торгів усім учасникам земельних торгів, які не були визнані переможцями, протягом трьох банківських днів з дня проведення земельних торгів.
Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Стаття 137 ЗК України визначено, зокрема, наступне:
1. Організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.
2. Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві.
Із зазначених документації та матеріалів виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот.
3. Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.
При розміщенні оголошення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, воно має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот.
5. Розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень.
6. Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
7. Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім`я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім`я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
8. Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.
Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
9. У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов`язаний пред`явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).
Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером.
Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів.
Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.
10. Форми заяви про участь у торгах, довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів, книги реєстрації учасників торгів, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника торгів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
14. Земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення.
15. Лот виставляється на торги за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників.
19. У ході торгів учасники повідомляють про намір придбати лот за оголошеною ліцитатором ціною у два способи: підняттям таблички з номером, повернутим до ліцитатора, що засвідчує прийняття ціни, запропонованої ліцитатором (прийняття пропозиції ціни без голосу), або підняттям таблички з одночасним оголошенням своєї пропозиції стосовно ціни лота, яка має бути більшою, ніж названа ліцитатором ціна, щонайменше на один крок торгів і обов`язково кратною кроку торгів (пропозиція ціни з голосу).
20. Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів.
За наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об`єктом у день проведення торгів. За умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги.
21. Після закінчення торгів за кожним лотом ліцитатор має право оголосити перерву на 15 хвилин.
22. У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках.
Один примірник протоколу видається переможцю.
23. Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
24. Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті.
У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.
25. Укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки нотаріально посвідчується.
Для посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки нотаріусу подається протокол торгів з інформацією про земельну ділянку, відповідальність за достовірність якої покладається на організатора земельних торгів.
26. Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення торгів, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.
30. На торгах зобов`язаний бути присутній організатор земельних торгів або його представник, уповноважений укладати від імені організатора земельних торгів договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляються на земельні торги.
31. Ціна продажу земельної ділянки, плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах, а також сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавцем дотримано процедуру проведення торгів.
Статтею 138 ЗКУ визначено:
1. Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
2. Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.
3. Земельні торги до їх проведення скасовуються організатором земельних торгів у разі надходження до нього документів, які тягнуть за собою внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування.
Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення торгів.
У разі скасування торгів організатор земельних торгів у десятиденний строк після прийняття рішення про скасування торгів відшкодовує виконавцю земельних торгів фактично здійснені витрати на підготовку до їх проведення, але не більше максимальної суми винагороди, що встановлена частиною шостою статті 135 цього Кодексу, а виконавець земельних торгів повертає учасникам сплачені ними реєстраційні та гарантійні внески не пізніше п`яти банківських днів з дати скасування.
4. Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:
а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів);
б) якщо жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;
в) відмови переможця від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.
Рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів у день їх проведення.
Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, також у випадку, зазначеному в частині двадцять дев`ятій статті 137 цього Кодексу.
5. Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.
Рішення про анулювання торгів приймається організатором земельних торгів у п`ятиденний строк після виникнення підстави для анулювання.
У разі прийняття рішення про анулювання торгів гарантійні внески не повертаються:
а) всім учасникам, якщо жоден з них не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;
б) учаснику, який був відсторонений від участі в торгах ліцитатором за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
в) переможцю, який відмовився від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів;
г) переможцю у разі несплати ним в установлений строк належної суми за придбаний лот;
ґ) переможцю, який відмовився від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
6. У разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
Повторні торги проводяться у порядку, встановленому для проведення торгів. До участі у повторних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які не сплатили в установлений строк належної суми за придбаний лот чи відмовилися від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.
Якщо торги визнано такими, що не відбулися, з підстави наявності лише одного учасника і для участі у повторних торгах зареєстрований лише той самий учасник, він має право придбати земельну ділянку або набути право користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису) нею за стартовою ціною, визначеною відповідно до частини четвертої статті 136 цього Кодексу.
Рішенням тридцять першої сесії сьомого скликання № 81 від 19 вересня 2018 року Давидівська сільська рада визначила земельні торги такими що не відбулися (а.с. 69).
Підставою є зазначене в протоколі № 1, а саме: «В той же час повідомляємо, що ТОВ «Давидівський дар» (код ЄДРПОУ 33166730) та ТОВ «ГЯДТ АГРО» (код ЄДРПОУ 34689831) є спорідненими господарюючими суб`єктами, тобто уособлюються в одній особі. В зв`язку з цим на аукціоні відсутня будь-яка конкуренція. Висновок комісії: визнати земельні торги такими, що не відбулися; рекомендовано не підписувати договір оренди. Прохання провести повторний аукціон» (а.с. 13).
Відповідно до статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Поняття та ознаки пов`язаних осіб дає пп. 14.1.159 ПКУ:
пов`язані особи - юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв:
а) для юридичних осіб:
одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов`язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків;
одна і та сама юридична або фізична особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами у кожній такій юридичній особі у розмірі 20 і більше відсотків;
одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) одноособових виконавчих органів кожної такої юридичної особи;
одна і та сама юридична або фізична особа приймає рішення щодо призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу колегіального виконавчого органу або наглядової ради кожної такої юридичної особи;
принаймні 50 відсотків складу колегіального виконавчого органу та/або наглядової ради кожної такої юридичної особи складають одні і ті самі фізичні особи;
одноособові виконавчі органи таких юридичних осіб призначені (обрані) за рішенням однієї і тієї самої особи (власника або уповноваженого ним органу);
юридична особа має повноваження на призначення (обрання) одноособового виконавчого органу такої юридичної особи або на призначення (обрання) 50 і більше відсотків складу її колегіального виконавчого органу або наглядової ради;
кінцевим бенефіціарним власником (контролером) таких юридичних осіб є одна і та сама фізична особа;
повноваження одноособового виконавчого органу таких юридичних осіб здійснює одна і та сама особа;
сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою, стосовно іншої юридичної особи перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду). Положення цього абзацу не поширюються на суму кредитів (позик), залучених під державні гарантії;
З наданих суду витягів з ЄДР (а.с. 27-45) вбачається, що вказані юридичні особи мають різні ідентифікаційні коди, юридичні адреси, керівників тощо.
Порядком визначеним ЗК України щодо проведення земельних торгів не передбачена заборона на участь у торгах споріднених (афілійованих) підприємств, а рішення про визнання торгів такими що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів, а не організатором.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 3 статті 10 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з частиною 1 статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акт державного чи іншого органу управління повинен бути прийнятий в межах компетенції відповідного органу, не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних чи юридичних осіб, відповідати вимогам діючого законодавства і бути прийнятим у формі та в порядку, визначеному законом.
Згідно статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Як вже зазначалось, виконавець у триденний строк з моменту виникнення підстави для визнання аукціону таким, що не відбувся, повідомляє про це організатора. Рішення про визнання аукціону таким, що не відбувся, приймається організатором у триденний строк з дня надходження зазначеного повідомлення.
Матеріали справи не містять, жодних повідомлень від виконавця організатору про те, що існують підстави для визнання аукціону таким що не відбувся, а навпаки виконавцем підписано протокол земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності від 19.09.2018 р. № 1 та запропоновано посадовим особам організатора підписати протокол.
Підставами для визнання торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення торгів.
Всупереч статей 73, 74 ГПК України, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що в момент проведення торгів були порушення правил проведення торгів, які вплинули на результати торгів.
Також, в матеріалах справи відсутні докази звернення відповідача до суду з вимогами про визнання торгів недійсними.
Статтею 137 ЗК України визначено, що договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що оголосивши про проведення земельних торгів, після укладення договору із виконавцем після прийнятого відповідно до частини 135 ЗК України рішення, організатор - Давидівська сільська рада, не може втручатись у хід проведення торгів і впливати на його результати.
Посилання відповідача на «Порядок проведення земельних аукціонів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. № 90 є безпідставним, оскільки останній втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року № 609, а загальні положення щодо проведення земельних торгів закріплені в главі 21 ЗК України.
Положеннями щодо проведення земельних торгів, що закріплені в главі 21 ЗК України не передбачена заборона на участь у торгах споріднених (пов`язаних) підприємств.
Таким чином, у відповідача не було підстав для відмови у підписанні протоколу, договору купівлі-продажу та відповідно прийняття рішення про визнання торгів такими, що не відбулися.
Враховуючи вищевикладене вимоги позивача про зобов`язання відповідача підписати протокол віл 19.09.2018 року № 1, визнання протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.09.2018 року № 81, яким земельні торги у формі аукціону визнано такими, що не відбулися та зобов`язання укласти договір оренди земельної ділянки площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, з ТОВ«Давидівський ДАР» як із переможцем земельних торгів 19.09.2018 р., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до приписів статті 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 209, 210, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов`язати Давидівську сільську раду Пирятинського району Полтавської області (ЄДРІІОУ 21049571) підписати протокол від 19.09.2018 року № 1 земельних торгів у формі аукціону з пролажу права па земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Давидівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21049571) від 19.09.2018 року № 81, яким земельні торти у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності кадастровий помер 5323882200:00:021:0011 визнано такими, що не відбулися.
4. Зобов`язати Давидівську сільську раду Пирятинського району Полтавської області (ЄДРПОУ21049571) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар" (ЄДРІІОУ 33166730) договір оренди земельної ділянки площею 3,5649 га з кадастровим номером 5323882200:00:021:0011, як із переможцем земельних торгів 19.09.2018 року.
5. Стягнути з Давидівської сільської ради (вул. Київська 13, с. Давидівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37010, код ЄДРПОУ 21049571) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Давидівський дар" (с. Давидівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37010, код ЄДРПОУ 33166730) 5 763,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (через Господарський суд Полтавської області).
Повний текст рішення складено 02.12.2019 р., в зв`язку з перебуванням судді 29.11.2019 р. у відрядженні.
Суддя Погрібна С.В.