
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
02 грудня 2019 року м. Чернігів справа № 927/976/19
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області (15600, м. Мена Чернігівської області, вул. Чернігівський шлях, 9) в інтересах держави в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області 15200, м. Сновськ Чернігівської області, вул. Банкова, 5До Фермерського господарства «Підлісне – 7» 17033, с. Підлісне Козелецького району Чернігівської області, вул. Леніна, 12про стягнення 132 442 грн. 40 коп.
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області до Фермерського господарства «Підлісне – 7» про стягнення 132 442,40 грн. заборгованості по орендній платі згідно договору оренди землі від 01.09.2016р., укладеного між Щорською районною державною адміністрацією та відповідачем.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної сплати орендної плати.
Звертаючись до суду з даною позовною заявою, заступник керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області посилається на виявлення факту спричинення збитків інтересам держави внаслідок користування земельними ділянками без сплати орендної плати згідно договору.
Даний позов поданий прокурором в порядку ст. 53 Господарського процесуального кодексу України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» з метою захисту економічних інтересів держави через недоотримання місцевим бюджетом відповідних коштів з орендної плати за землю у зв`язку з систематичною несплатою відповідачем орендних платежів за користування земельними ділянками з 30.05.2018р. по 01.07.2019р. згідно договору оренди землі.
Представництво інтересів держави в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області обумовлено тим, що у період з червня по листопад 2019 року Менська місцева прокуратура зверталась до органу місцевого самоврядування з ініціативними листами щодо вчинення дій, спрямованих на відшкодування господарством заборгованості по орендній платі. В свою чергу, Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області кожного разу повідомляла про відсутність наміру вживати жодних заходів по захисту порушених інтересів держави, спрямованих на стягнення заборгованості з орендної плати в судовому порядку. Як наслідок – бюджетом Сновської об`єднаної територіальної громади недоотримано 132 442,40 грн. платежів з орендної плати, які могли бути використані на розвиток громади та покращення її інфраструктури.
При цьому, прокурор посилається на листи Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області від 08.05.2019р. № 09-06/955, від 15.10.2019р. № 04-06/2197, від 29.10.2019р. № 04-06/2324 та від 20.11.2019р. № 04-06/2538, зі змісту яких вбачається, що орган місцевого самоврядування будь-яких заходів, у т.ч. представницького характеру, вживати не буде, оскільки відповідний договір був укладений Щорською районною державною адміністрацією; крім того, на ведення позовної роботи та відповідно сплату судового збору відсутні грошові кошти; також, у зв`язку із зайнятістю відповідних фахівців позов міська рада подавати не буде, оскільки, на її думку, цим має займатися прокуратура, якій чинним законодавством України надані відповідні повноваження. Додатково орган місцевого самоврядування повідомив про те, що за інформацією Менського управління ГУ ДФС у Чернігівській області грошові кошти господарством не сплачуються, для досудового врегулювання спору представники господарства не звертались.
Листом від 07.06.2019р. № 01-22/1231 Сновська районна державна адміністрація Чернігівської області, як сторона договору оренди землі, укладеного з відповідачем 01.09.2016р., повідомила Щорський відділ Менської місцевої прокуратури про те, що нею будь-які заходи, у т.ч. представницького характеру, вживатись не будуть, оскільки на сьогоднішній день кошти, які мають стягуватися, повинні надходити на рахунок Сновської ОТГ у зв`язку з переходом з 01.01.2019р. повноважень по розпорядженню відповідною категорією земель до міської ради, на території якої розташовані відповідні земельні ділянки; таким чином, на думку Сновської районної державної адміністрації Чернігівської області, у неї відсутні законодавчі підстави для звернення до суду з метою вирішення спірного питання.
Отже, дана позовна заява подається з метою захисту інтересів держави в особі Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області як органу місцевого самоврядування, який згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представляє Сновську об`єднану територіальну громаду, що є отримувачем орендної плати за земельні ділянки, орендовані відповідачем.
Статтею 1311 Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Відповідно до ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб.
У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Розглянувши позовну заяву заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області, суд підтверджує наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Позовна заява заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області подана з додержанням вимог, викладених у ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України; підстави для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Звертаючись з даним позовом прокурор просить, зокрема повідомити сторони, Менську місцеву прокуратуру та прокуратуру Чернігівської області про час та місце розгляду справи, тобто фактично просить здійснювати розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Відповідно до п. 1 ч. 5, ч. 7 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019р. встановлений в розмірі 1 921,00 грн.
Оскільки ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, дана справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.
У відповідності з ч. 5, 6 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь – якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї документів, враховуючи характер спірних правовідносин та предмет доказування, а також подання прокурором відповідного клопотання, суд, з метою повного та всебічного встановлення обставин справи, вважає за доцільне розгляд справи провести в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість відкриття провадження у даній справі.
Згідно ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
За змістом ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі – центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Статтею 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль – система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019р. № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», зокрема утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.
Відповідно до Переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019р. № 537), як юридичну особу публічного права утворено Головне управління ДПС у Чернігівській області.
Кабінет Міністрів України розпорядженням від 21.08.2019р. № 682-р «Питання Державної податкової служби» погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно наказів Державної податкової служби України від 28.08.2019р. № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» та Головного управління ДПС у Чернігівській області від 29.08.2019р. № 8 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Чернігівській області» з 29.08.2019р. розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Чернігівській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Чернігівській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ГУ ДПС.
Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї документів, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Головне управління ДПС у Чернігівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, оскільки прийняте за результатами вирішення даного спору судове рішення може вплинути на його права та обов`язки щодо відповідача під час виконання ним своїх повноважень щодо здійснення податкового контролю щодо повноти і своєчасності сплати орендної плати.
Керуючись ст. 12, 50, 121, 176, 234, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження.
3. Залучити Головне управління ДПС у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 11; код 43143966) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
4. Призначити справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 26 грудня 2019 року на 10:00 у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 20, зал судових засідань № 305.
5. Встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали. У разі подання відзиву на позов його зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
6. Встановити процесуальні строки: для подання прокурором та позивачем відповіді на відзив – протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення – протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. У разі подання відповіді на відзив та заперечення їх зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 166, 167 Господарського процесуального кодексу України.
7. Встановити процесуальний строк для подання третьою особою письмових пояснень щодо позову – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали. У разі подання пояснень їх зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165, 168 Господарського процесуального кодексу України.
8. Роз`яснити прокурору, сторонам та третій особі, що подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення та письмових пояснень щодо позову є правом учасників справи.
9. Викликати для участі в судовому засіданні Заступника керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області та представника Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області в якості позивача. Повідомити прокурора та позивача, що у разі їх неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ними про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від них надійде заява про розгляд справи за їх відсутності і їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
10. Викликати для участі в судовому засіданні представника Фермерського господарства «Підлісне – 7» в якості відповідача. Повідомити відповідача, що його неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду справи.
11. Викликати для участі в судовому засіданні представника Головного управління ДПС у Чернігівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача. Повідомити третю особу, що її неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду позовної заяви.
12. Копії цієї ухвали надіслати заступнику керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області, сторонам, третій особі та прокуратурі Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9).
13. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.С. Сидоренко