
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 грудня 2019 року № 826/17225/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»до третя особаДержавної служби України з безпеки на транспорті Державне агентство автомобільних доріг Українипровизнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державного агентства автомобільних доріг України, в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви від 06.11.2018):
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з безпеки на транспорті щодо не направлення Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету за формою, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, щодо повернення збору за проїзд великовагових і великогабаритних засобів по автошляхах загального користування у розмірі 46 327,99 грн.;
- зобов`язати Державну службу України з безпеки на транспорті сформувати та направити Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету за формою, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, щодо повернення збору за проїзд великовагових і великогабаритних засобів по автошляхах загального користування у розмірі 46 327,99 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що звернувшись до Державної служби України з безпеки на транспорті із заявою про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, не надав Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» відповідного подання, а також іншим чином не відреагував на подану товариством заяву.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), залучено до участі у справі третю особу, встановлено особам, які беруть участь у справі, строк для надання відзиву, відповіді на відзив, заперечення, а також пояснення щодо позову для третьої особи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.11.2019, з огляду на виявлені судом після відкриття провадження у справі недоліки позовної заяви, які є підставою для залишення її без руху, Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» встановлено строк для їх усунення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.12.2019 продовжено розгляд справи №826/17225/18 у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Водночас, відповідач не скористався наданим йому правом на подання до суду відзиву, а також не повідомив суд про причини неможливості його подання, з огляду на що, суд звертає увагу на положення ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Крім того, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» подано до Державної служби України з безпеки на транспорті заяву про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету від 03.08.2018 №01/01/11/06/03/01-02/1/1326, в якому просив надати подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету за формою, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, у розмірі 46 328,65 грн. для направлення до відповідного органу казначейства з метою повернення надміру зарахованих коштів до Державного бюджету.
Вказана заява, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії чеку про направлення поштового відправлення, направлена на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті 03.018.2018.
Разом з тим, за твердженням представника позивача, що не заперечувалось відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, під час судового розгляду даної справи, відповіді, а також жодного реагування на дану заяву Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» отримано не було.
На підставі викладеного, вважаючи порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, суд звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов`язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій (ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України).
На виконання вказаних законодавчих положень наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (надалі - Порядок №787, тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Згідно з п. 3 Порядку №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв`язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
У силу п. 5 Порядку №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що підставою для повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів є подання органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, яке, у свою чергу, разом із заявою подається до відповідного органу Казначейства.
Водночас, за твердженням представника позивача, що не заперечувалось відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, під час судового розгляду даної справи, Державною службою України з безпеки на транспорті не сформовано відповідного подання, яке б надало позивачу право на повернення помилково чи надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, а також, як зазначає суд, не повідомлено про причини неможливості формування такого подання.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин даної справи, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльність Державної служби України з безпеки на транспорті щодо не розгляду заяви Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету від 03.08.2018 №01/01/11/06/03/01-02/1/1326 та, як наслідок, вказує про необхідність зобов`язання Державної служби України з безпеки на транспорті повторно розглянути розгляду заяву Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету від 03.08.2018 №01/01/11/06/03/01-02/1/1326, як належний спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, обраний виходячи з положень п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 05.11.2018 №810, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 3 524,00 грн. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріалами справи не підтверджено.
Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державного агентства автомобільних доріг України (код ЄДРПОУ 37641918, адреса: 03150, м. Київ, вул. Фізкультури, 9), задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з безпеки на транспорті щодо не розгляду заяви Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету від 03.08.2018 №01/01/11/06/03/01-02/1/1326.
Зобов`язати Державну службу України з безпеки на транспорті повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі структурної одинці Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету від 03.08.2018 №01/01/11/06/03/01-02/1/1326.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390, адреса: 04053, м. Київ, провулок Несторівський, 3-5) документально підтверджені понесені ним судові витрати у розмірі 3 524,00 грн. (трьох тисяч п`ятисот двадцяти чотирьох грн. 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, адреса: 03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок