Рішення № 86030510, 02.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
826/10352/18
Номер документу
86030510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 грудня 2019 року № 826/10352/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Інститут транспорту нафти» доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Інститут транспорту нафти» з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.03.2018 №0000084208, №0000094208, №0013631409, №0013771401 та №0013701406.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 11 липня 2016 року через неправомірні втручання приватного нотаріуса ОСОБА_1 в діяльність юридичної особи ПАТ «Інститут транспорту нафти» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено реєстраційну дію №10741070029015739 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані із змінами в установчих документах» стосовно Публічного акціонерного товариства «Інститут транспорту нафти» (код ЄДРПОУ 00148429), а саме: зареєстровано зміну керівника юридичної особи (генерального директора - ОСОБА_5) та зміну складу підписантів ( ОСОБА_2 , ОСОБА_6) на генерального директора - ОСОБА_3 Наказом Міністерства юстиції України від 23.08.2016 №2557/5 скарга ПАТ «Інститут транспорту нафти» на вищезазначену реєстраційну дію була задоволена, а реєстраційна дія щодо зміни керівника товариства була визнана незаконною та скасована. 23.11.2016 на виконання зазначеного наказу, державним реєстратором були внесені зміни до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині зміни ОСОБА_3 на чинного та повноважного генерального директора - ОСОБА_5. Отже, за твердженням представника позивача, поки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань невстановлена особа, а саме: ОСОБА_3, значилась як керівник ПАТ «Інститут транспорту нафти», позивач з незалежним від його дій причинам не міг поновити сертифікат ЕЦП, розблокувати систему електронного документообігу «М.Е.Dос» для подальшої реєстрації податкових покладних, що унеможливило реєстрацію податкових накладних в межах встановленого граничного терміну їх реєстрації.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.

03.08.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказуючи про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючим органом з огляду на виявлені порушення вимог податкового законодавства з боку ПАТ «Інститут транспорту нафти» під час проведеної перевірки.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ «Інститут транспорту нафти» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 по 30.09.2017, валютного законодавства за період з 01.01.2014 по 30.06.2017, сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 30.09.2017, за результатами чого складено акт від 14.02.2018 №68/26-15-14-01-01/00148429.

У висновках до вказаного акту зазначено про наступні порушення, допущені ПАТ «Інститут транспорту нафти»:

п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (редакція до 01.01.2017 року) зареєстровано податкові накладні в ЄРПН з порушенням граничних строків реєстрації на загальну суму ПДВ 1 559 631,00 грн.;

п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з змінами та доповненнями);

пп.пп. 168.1.1, 168.1.2 та 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), внаслідок чого підприємством несвоєчасно сплачено (перераховано) до відповідного бюджету утримані суми податку на доходи фізичних осіб за серпень, вересень, жовтень 2016 року, січень 2017 року у сумі 951 501,17 грн.;

пп.пп. 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168, пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, пп. 1.6. п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України (зі змінами та доповненнями), внаслідок чого підприємством несвоєчасно сплачено (перераховано) утримані суми військового збору до бюджету за вересень 2016 року у сумі 25 493,11грн.;

ст.1 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями, а саме: надходження коштів за контрактом від 30.09.2013 №3761-АН, укладеного з 000 «Нефтестройинжиниринг», Республіка Білорусь на загальну суму 3101,87 дол. США, (екв. 69069,23 грн.); за контрактом 19.09.12 №US 486/2012 з компанією «АО» КАЗТрансОйл» (Казахстан) на загальну суму 133717,60 дол. США, (екв. 1481450,23 грн.);

п. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (зі змінами та доповненнями), п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасне подання декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, станом на 01.01.2015.

На підставі викладеного, Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено податкові повідомлення-рішення від 21.03.2018, а саме:

№0000084208, яким ПАТ «Інститут транспорту нафти» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 95 150,11 грн.;

№0000094208, яким ПАТ «Інститут транспорту нафти» збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору у розмірі 2 549,31 грн.;

№0013631409, яким до ПАТ «Інститут транспорту нафти» за порушення п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 1,00 грн.;

№0013771401, яким, з огляду на встановлення порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних (1) за затримку реєстрації на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 431 755,90 грн. застосовано до ПАТ «Інститут транспорту нафти» застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 43 175,60 грн., (2) за затримку реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1 056 066,42 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 211 213,29 грн., (3) за затримку реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 71 808,09 грн. застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 21 542,42 грн. Загальна сума штрафу становить 275 931,31 грн.

№0013701406, яким до ПАТ «Інститут транспорту нафти» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 3 983,64 грн.

Скориставшись правом на адміністративне (досудове) оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, ПАТ «Інститут транспорту нафти» подало до Державної фіскальної служби України відповідну скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення про результати розгляду скарги від 29.05.2018 №18621/6/99-99-11-03-01-25, яким вказані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення від 21.03.2018 №0000084208, №0000094208, №0013631409, №0013771401 та №0013701406 протиправним та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Щодо податкових повідомлень-рішень від 21.03.2018 №0000084208 та №0000094208.

Так, в акті зазначено, що перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб за серпень 2016 встановлено несвоєчасну сплату до бюджету утриманих сум податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати у сумі 79 959,88 грн., термін сплати до 30.09.2016, фактично сплачено 03.10.2016; за вересень 2016 встановлено з несвоєчасну сплату до бюджету утриманих сум податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати у сумі 306 489,45 грн., термін сплати до 31.10.2016, фактично сплачено 04.11.2016; за жовтень 2016 встановлено несвоєчасну сплату до бюджету утриманих сум податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати у сумі 302 003,45 грн., термін сплати до 30.11.2016, фактично сплачено 01.12.2016; за січень 2017 встановлено несвоєчасну сплату до бюджету утриманих сум податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати у сумі 263 048,39 грн., термін сплати до 28.02.2017, фактично сплачено 01.03.2017.

Крім того, перевіркою повноти сплати військового збору встановлено несвоєчасну сплату (перерахування) військового збору до бюджету за вересень 2016 у сумі 25 493,11 грн. Термін сплати до 31.10.2016, фактично сплачено 04.11.2016.

Згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

При цьому, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України).

Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України).

Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.03.2018 №0013631409.

Зі змісту акту вбачається, що розрахунки зі споживачами за надані послуги (оренда) з серпня 2015 року по червень 2016 року проводились у готівковій формі, які проведені у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею квитанцій, а саме: згідно з касовою книгою підприємства та прибуткових касових ордерів до неї, у період із серпня 2015 року по червень 2016 року сума розрахункових операцій за здавання в оренду нерухомого майна складає 102 811,99 грн.: 2016 рік - 78 412,43 грн., 2017 рік - 24 399,56 грн. Таким чином, перевіркою встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункових операцій у період із серпня 2015 року по червень 2016 року за надані послуги на суму 102 811,99 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій.

Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

За порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання, у розмірі 1 гривні у разі вчинення такого порушення вперше (п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).

Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.03.2018 №0013771401.

Так, перевіряючим виявлено порушення позивачем реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних у період з жовтня 2016 року по грудень 2016 року, а зареєстрованих у період з грудня 2016 року по січень 2017 року.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У силу п. 201.10 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом

Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів (п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України).

Відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування (п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України).

Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.03.2018 №0013701406.

Перевіркою встановлено, що між ПАТ «Інститут транспорту нафти» та ООО «Нефтестройинжиниринг», Республіка Білорусь, укладено експортний контракт від 30.09.2013 №3761-АН з надання проектно-вишукувальних робіт. Згідно з актом виконаних робіт, надано послуг нерезиденту на суму 3101,87 дол. США (екв.48911,84 грн.), граничний термін отримання виручки в іноземній валюті - наведено в додатку №1 до довідки перевірки. Валютна виручка від ООО «Нефтестройинжиниринг», Республіка Білорусь, надійшла на поточний валютний рахунок ПАТ «Інститут транспорту нафти» у сумі 3101,87 дол. США, (екв. 69069,23 грн.) з порушенням строків розрахунків, визначених ст. 1 Закону України від 23.09.1994 №185/94ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями. Висновок Міністерства економічного розвитку та торгівлі України на продовження термінів розрахунків за експортним контрактом від 30.09.2013 №3761-АН з компанією «Нефтестройинжиниринг», Республіка Білорусь, до перевірки не надано. Документу уповноваженого органу країни, що підтверджує виникнення форс-мажорних обставин по вищезазначеному контракту, до перевірки не надано.

Також, перевіркою встановлено, що між ПАТ «Інститут транспорту нафти» та компанією АО «КАЗТрансОйл» (Казахстан), укладено експортний контракт від 19.09.12 №US 486/2012 з надання робіт по розробці будівельного проекта. Валютна виручка від АО «КАЗТрансОил» (Казахстан) надійшла на поточний валютний рахунок ПАТ «Інститут транспорту нафти» в сумі 133717,60 дол. США (екв.1481450,23 грн.) з порушенням строків розрахунків, визначених ст. 1 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями. Висновок Міністерства економічного розвитку та торгівлі України на продовження термінів розрахунків за експортним контрактом від 19.09.12 №US 486/2012 з компанією АО «КАЗТрансОйл» (Казахстан) до перевірки не надано. Документ уповноваженого органу країни, що підтверджує виникнення форс-мажорних обставин по вищезазначеному контракту, до перевірки не надано.

Згідно з розрахунком пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності за результатами перевірки ПАТ «Інститут транспорту нафти» (додаток 4) (а.с. 58 том 1), період прострочення за контрактом від 19.09.12 №US 486/2012 з АО «КАЗТрансОйл» (Казахстан) становить з 31.03.2014 по 31.03.2014, а також у період з 01.04.2014 по 04.04.2014, а період прострочення за контрактом від 30.09.2013 №3761-АН з ООО «Нефтестройинжиниринг» (Республіка Білорусь) - з 06.04.2015 по 24.04.2015.

Актом перевірки на додаток встановлено несвоєчасне подання декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.01.2015, строк подання - до 09.02.2015, подано 10.06.2015, чим порушено п. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» зі змінами та доповненнями, а також п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями.

Приписами ч. 1 ст. 1 Закону України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.

Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті (ч. 5 ст. 1 Закону України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»).

Порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»).

Строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»).

У силу ч.ч. 6 та 7 ст. 6 Закону України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.

Крім того, валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов`язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України (п. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

У свою чергу, в обґрунтування заявлених позовних вимог, представником позивача вказано, що порушення вказаних строків сплати податкових зобов`язань, надходження виручки від експортної операції, подання декларації, реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних сталось внаслідок вчиненої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мединською Н.В. протиправної реєстраційної дії від 11.07.2016 №10741070029015739 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані із змінами в установчих документах» стосовно ПАТ «Інститут транспорту нафти», а саме: зареєстровано зміну керівника юридичної особи (генерального директора - ОСОБА_5) та зміну складу підписантів ( ОСОБА_2 , ОСОБА_6) на генерального директора - ОСОБА_3, яка скасована наказом Міністерства юстиції України від 23.08.2016 №2557/5 за скаргою ПАТ «Інститут транспорту нафти».

Таким чином, вказані обставини, які, за твердженням представника позивача, перешкоджали своєчасності сплати ПАТ «Інститут транспорту нафти» податкових зобов`язань, своєчасності надходження виручки від експортної операції, своєчасності подання декларації та реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, мали місце у період з 11.07.2016 (вчинення реєстраційної дії №10741070029015739) по 23.08.2016 (винесення Міністерством юстиції України відповідного наказу).

У той же час, зі змісту акту вбачається, що виявлені порушення мали місце у зовсім інший період, а саме: 30.09.2016 (щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати за серпень 2016), 31.10.2016 (щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати за вересень 2016), 30.11.2016 (щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати за жовтень 2016), 28.02.2017 (щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати за січень 2017), 31.10.2016 (щодо сплати військового збору за вересень 2016), у період з серпня 2015 року по червень 2016 року (щодо застосування реєстраторів розрахункових розрахункових операцій), у період з жовтня 2016 року по грудень 2016 року (щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних), у період з 31.03.2014 по 31.03.2014, у період з 01.04.2014 по 04.04.2014, а також у період з 06.04.2015 по 24.04.2015 (щодо порушення строків здійснення розрахунків в іноземній валюті), 09.02.2015 (щодо строків подання декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами).

Крім того, у матеріалах справи відсутні будь-які документальні підтвердження того, що позивачем вчинялись дії, спрямовані на недопущення вказаних порушень, які у подальшому були виявлені контролюючим органом під час здійснення відповідної перевірки (зокрема, але не виключно, вчинялись спроби реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних та декларації у відведені для цього строки, спроби подання розрахункових документів до банківських установ з метою своєчасної сплати податкових зобов`язань тощо). Також, суд звертає увагу, що матеріалами справи не підтверджено повідомлення позивачем контролюючого органу про наявні перешкоди у діяльності останнього.

Відтак, виходячи із заявлених предмету та підстав позову, суд виходить з того, що Головним управлінням ДФС у м. Києві правомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, оскільки іншого з наведених представником позивача обставин та наданих суду доказів не вбачається.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Інститут транспорту нафти» (код ЄДРПОУ 00148429, адреса: 04050, м. Київ, вул. Артема, 60) до Головного управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок