
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2019 року м. Київ №826/9262/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без врахування грошової допомоги при звільненні у розмірі 71775 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 9265,17 грн., заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку у розмірі 84 грн., доплати за роботу у нічний час в розмірі 956,40 грн., доплати за роботу у святкові дні у розмірі 461,86 грн., доплати за роботу у понад нормований час у розмірі 12634,08 грн., індексації у розмірі 3038,75 грн., допомоги за роботу в понад нормований час (ОГП) у розмірі 2503,69 грн., заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО у розмірі 1800 грн., які позивач отримував протягом останніх 24 місяці перед звільненням зі служби;
2) зобов`язати відповідача провести позивачу з 21.09.2017 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію: грошової допомоги при звільненні у розмірі 71775 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 9265,17 грн., заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку у розмірі 84 грн., доплати за роботу у нічний час в розмірі 956,40 грн., доплати за роботу у святкові дні у розмірі 461,86 грн., доплати за роботу у понад нормований час у розмірі 12634,08 грн., індексації у розмірі 3038,75 грн., допомоги за роботу в понад нормований час (ОГП) у розмірі 2503,69 грн., заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО у розмірі 1800 грн. з урахуванням раніше виплачених коштів;
3) зобов`язати відповідача в подальшому виплачувати позивачу пенсію з урахуванням грошової допомоги при звільненні у розмірі 71775 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 9265,17 грн., заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку у розмірі 84 грн., доплати за роботу у нічний час в розмірі 956,40 грн., доплати за роботу у святкові дні у розмірі 461,86 грн., доплати за роботу у понад нормований час у розмірі 12634,08 грн., індексації у розмірі 3038,75 грн., допомоги за роботу в понад нормований час (ОГП) у розмірі 2503,69 грн., заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО у розмірі 1800 грн. без обмеження кінцевої дати.
Підставами позову зазначено протиправність відмови відповідача у листі від 25.09.2017 №22657/03/М-1722/1 у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, доплати за роботу у нічний час, доплати за роботу у святкові дні, доплати за роботу у понад нормований час, індексації, допомоги за роботу в понад нормований час (ОГП), заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО. Вважає, що вказані додаткові види грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п. 10 постанови КМ України від 17.07.1992 №393 відносяться до складу грошового забезпечення осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюється пенсія. На підтвердження своїх доводів послався на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 №21-70а15.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в його задоволе-нні, посилаючись на те, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер. Також зазначив, що Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослуж-бовцям, оскільки постановою КМ України від 22.09.2010 №889 встановлено грошову винагороду, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахування розміру пенсії.
Розглянувши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що згідно з наказом Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві від 14.01.2016 №5 о/с майора поліції ОСОБА_2 (М-015543), інспектора батальйону поліції охорони №1 Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві у відповідності до ч. 2 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції через хворобу (а.с. 27).
Після звільнення позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та видано пенсійне посвідчення від 17.05.2016 серії НОМЕР_1 .
У справі наявна копія довідки про доходи від 14.07.2017 №24/22-, згідно з якою за період з червня 2014р. по листопад 2015р. йому нараховано 147373,71 грн. заробітної плати, з якої утримано 3252,94 грн. ЄСВ, 966,21 грн. військового збору, 17671,15 грн. ПДФО. Згідно з довідкою про доходи від 14.07.2017 №52/43/46-02 за період листопад 2015р. за січень 2016р. позивачу нараховано 101678,26 грн. заробітної плати, утримано 305,37 грн. ЄСВ, 1297 грн. військового збору, 15211,64 грн. ПДФО.
Згідно з доданою до позову роздруківкою особового рахунку за період з 01.01.2014 по 30.11.2015 позивачу нараховано серед іншого 9265,17 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, 8566,54 грн. надбавки за вислугу років, 16521,02 грн. надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 84 грн. заохочення за участь в боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, 1800 грн. заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, 956,40 грн. доплата у нічний час, 461,86 грн. доплата за роботу у святкові дні, 12634,08 грн. доплата за понаднормовий час, 3038,75 грн. індексація, 2503,69 грн. доплата за роботу в понаднормовий час (ОГП), 2989,92 грн. сума страхових внесків (неоподатк.) (а.с. 20-23).
З роздруківки особового рахунку за період з 01.01.2015 по 31.01.2016 позивачу нараховано серед іншого 71775 грн. грошової допомоги при звільненні (а.с. 24-25).
Водночас, як встановлено судом, до грошового атестату позивача від 15.01.2016 №9, копія якого наявна у справі (а.с. 17), включено: посадовий оклад - 2500 грн. на місяць, оклад за спеціальним званням - 2000 грн. на місяць, відсоткову надбавку за стаж служби в поліції у розмірі 45% - 2025 грн. на місяць, задоволений такими видами грошового забезпечення (до 14.01.2016): посадовий оклад - 1129,03 грн., оклад за спеціальним званням - 903,23 грн., 45% надбавки за вислугу років - 914,52 грн., усього - 2946,76 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 21.09.2017, в якій просив включити для розрахунку його пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: грошову допо-могу при звільненні у розмірі 71775 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 9265,17 грн., заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку у розмірі 84 грн., доплати за роботу у нічний час в розмірі 956,40 грн., доплати за роботу у святкові дні у розмірі 461,86 грн., доплати за роботу у понад нормований час у розмірі 12634,08 грн., індексації у розмірі 3038,75 грн., допомоги за роботу в понад нормований час (ОГП) у розмірі 2503,69 грн., заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО у розмірі 1800 грн. (а.с. 30).
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 25.09.2017 №22657/03/М-1722/1 позивачу надано відповідь, в якій повідомлено, що у ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови КМ України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, доплата за роботу у святкові дні, доплата за роботу в нічний час, доплата за роботу у понаднормовий час, грошова допомога при звільненні, заохочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь в боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, індексація їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону, з огляду на що відповідачем зроблено висновок, що пенсія позивачу призначена вірно (а.с. 31).
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", та включення до грошового забезпечення такої особи, з якого обчислюється пенсія, отриманих нею грошової допомоги на оздоровлення, доплати за роботу у святкові дні, доплати за роботу в нічний час, доплати за роботу у понаднормовий час, грошової допомога при звільненні, заохочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь в боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, індексації.
Частиною 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови КМ України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування струк-тури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", чинної на час виникнення спірних правовідносин, було уста-новлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомі-сячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 цієї постанови було передбачено право керівників державних орга-нів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Пунктом 7 постанови КМ України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" було визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядо-вого і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 10 цієї постанови було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються із служби за віком за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Отже, законодавством, чинним на час проходження позивачем служби, було передба-чено виплату грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні, а роздруківки з особового рахунку позивача підтверджують фактичну виплату позивачу вказаних допомог.
Водночас, при вирішенні питання щодо врахування вказаних допомог при обчисленні пенсії підлягає застосуванню правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18) (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80224649) яка постанова набрала законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
У вказаній справі Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№21-70а15), на яку послався позивач, зважаючи на таке.
"Так, частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
<...>
Водночас висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_3, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем у квітні-травні 2012 року та квітні 2013 року матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, у червні 2012 року та червні 2013 року - матеріальної допомоги для оздоровлення, у серпні 2013 року - винагороди за тривалість безперервної військової служби, у грудні 2011 року, грудні 2012 року та травні 2013 року - грошових премій відповідно до статей Дисциплінарного статуту ЗСУ, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрун-тується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.".
Отже, враховуючи згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України вказаний висновок Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем грошової допомоги на оздоровлення, доплати за роботу у святкові дні, доплати за роботу в нічний час, доплати за роботу у понаднормовий час, грошової допомога при звільненні, зао-хочення за особистий внесок у досягненні позитивних результатів діяльності ДСО, заохо-чення за участь в боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, індек-сації, з огляду на одноразовий характер цих виплат, а також те, що вказані виплати не вхо-дять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо строку звернення до суду, то клопотання відповідача про залишення позову без розгляду залишено судом без задоволення, зважаючи на положення ч. 3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і висновки Верховного Суду у постанові від 17.07.2019 у справі №642/1449/16-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/83142217) та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, відповідно до яких пере-рахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову повністю.
Позивач: ОСОБА_2 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПО НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко