
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року справа № 580/3315/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
представника відповідача - Пулоді В.Я. (за довіреністю),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл» до управління Держпраці у Черкаській області про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Квелл» (бульв. Шевченка, 145, оф. 325, м. Черкаси, 18002, далі - позивач) з позовом до управління Держпраці у Черкаській області (бульв. Шевченка, 205, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис від 04.06.2019 №23-01-09/0118-0030.
Ухвалою суду від 25.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що припис відповідача від 04.06.2019 №23-01-09/0118-0030 є протиправним, оскільки в ньому є посилання на акт перевірки від 04.06.2019 №23-01-09/0118, однак наявний у позивача примірник акту перевірки №23-01-09/0118 взагалі не містить його дати. Крім того, розділ V акту перевірки №23-01-09/0118 «Це акт складено у двох примірниках. Примірник цього акта на __ сторінках отримано «__» _ 20___ року.» не заповнений відповідачем, тому складений на його підставі припис підлягає до скасування.
Представник позивача в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, проти його задоволення заперечила, надала до суду письмовий відзив, в якому зазначила, що припис управління Держпраці у Черкаській області складений з дотриманням вимог законодавства України, згідно положень ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), а оскільки перевірка проводилась 04.06.2019 та акт перевірки №23-01-09/0118 підписаний саме в цей день, тому датою його складання є 04.06.2019. Також зазначено, що розділ V акту перевірки від 04.06.2019 №23-01-09/0118 заповнений директором товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл» Бидулою В.Ю. власноручно, що підтверджується наданим до матеріалів справи примірником акту перевірки. Крім того, на думку представника відповідача позивачем не обґрунтовано його порушене право оскаржуваним приписом, оскільки станом на час розгляду справи відповідач його самостійно виконав у повному обсязі. На підставі вищевикладених обставин представник відповідача вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Посадовою особою управління Держпраці у Черкаській області на підставі наказу від 22.05.2019 №688-Н та направлення на проведення перевірки від 22.05.2019 №654 проведено 04.06.2019 перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл» з питань додержання законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Результати перевірки оформлені актом №23-01-09/0118.
На підставі матеріалів вказаної перевірки відповідачем складено припис від 04.06.2019 №23-01-09/0118-0030, згідно якого зобов'язано позивача у строк до 01.07.2019 усунути порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо реєстрації, подання Звіту про зайнятість, працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік та вжиття заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2019 рік.
10.07.2019 товариство з обмеженою відповідальністю «Квелл» подало до відповідача листа від 10.07.2019 про виконання припису, в якому зазначено: «1. Товариство зареєстроване 10 червня 2019 року у Фонді інвалідів (копія свідоцтва додається). 2. Звіт про зайнятість, працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік поданий до Фонду інвалідів 10 червня 2019 року (копія додається). 3. На даний час вживаються заходи щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2019 рік».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно частини четвертої статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Як вбачається із матеріалів справи, посадовою особою управління Держпраці у Черкаській області на підставі наказу від 22.05.2019 №688-Н та направлення на проведення перевірки від 22.05.2019 №654 проведено 04.06.2019 перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл» з питань додержання законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, а результати перевірки оформлені актом №23-01-09/0118, який складений та підписаний 04.06.2019, тому посилання позивача на те, що акт №23-01-09/0118 не містить його дати є помилковим.
Крім того, розділ V акту перевірки від 04.06.2019 №23-01-09/0118 «Це акт складено у двох примірниках. Примірник цього акта на __ сторінках отримано «__» _ 20___ року.» власноручно заповнений директором товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл» Бидулою В.Ю., що підтверджується наданим відповідачем до матеріалів справи примірником акту перевірки (а.с. 44-47), тому позов цій частині також є необгурнтованим.
Суд звернув увагу, що 10.07.2019 товариство з обмеженою відповідальністю «Квелл» подало до відповідача листа від 10.07.2019 про виконання припису, в якому зазначено: «1. Товариство зареєстроване 10 червня 2019 року у Фонді інвалідів (копія свідоцтва додається). 2. Звіт про зайнятість, працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік поданий до Фонду інвалідів 10 червня 2019 року (копія додається). 3. На даний час вживаються заходи щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2019 рік».
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Згідно ч. 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
З врахуванням того, що позивачем виконано вимоги припису від 04.06.2019 №23-01-09/0118-0030, тому станом на час розгляду справи він не порушує права та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю «Квелл».
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 02.12.2019.