Рішення № 86029722, 02.12.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
560/3446/19
Номер документу
86029722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3446/19

РІШЕННЯ

іменем України

02 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 28.10.2019, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2019; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.09.2019, з врахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказує, що звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи. Листом Головного управління В-827-0-02.26-04 повідомлено, що недоцільно здійснювати обрахунок пенсії згідно п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає таку бездіяльність протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 31.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18.11.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було проведено умовний розрахунок пенсії ОСОБА_1 за двоскладовою формулою відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням норм ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003, і в результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 зменшиться. Тому, позивачу недоцільно проводити обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону № 1058-ІУ. Звертає увагу, що частиною 2 статті 27 Закону № 1058-ІУ встановлено право особи на обрахунок пенсії за двоскладовою формулою, а не право позивача обирати умови пенсійного забезпечення за Законом № 1058-ІУ або спеціальним Законом № 796-ХІІ. Крім цього, вказує на неправильне трактування позивачем норм ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, щодо збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058, оскільки вказаною статтею Закону № 796-ХІІ, передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку. При цьому, для осіб, які мають стаж роботи за Списком № 1 (для чоловіків 10 років) розмір такого підвищення обмежується 85 процентами. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 70-71).

Ухвалою від 02.12.2019 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що стверджено копією посвідчення серії НОМЕР_1 с видане 08.10.2015 (арк. спр. 4).

19 серпня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії на пільгових умовах і урахуванням вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу з врахуванням проведених виплат » 01.09.2019.

Листом №В-827-0-02.26-04 від 02.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» при призначенні пенсій за двоскладовою формулою передбачено застосування мінімального (50,00 грн) та максимального розмірів пенсій, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 «Про підвищення розмірів пенсій» (150,00 грн та 200,00 грн), збільшених на 12 відсотків, тобто розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168,00 грн (150,00 грн * 1,12), а для осіб, пенсії яким призначено згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону України "Пре пенсійне забезпечення" - 224,00 грн. (200,00 грн * 1,12). За документами пенсійної справи проведено умовний розрахунок пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону і її розмір становить 2000,00 грн Враховуючи вищезазначене, недоцільно проводити обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Оскільки розмір отримуваної пенсії становить 3092.42 грн, а розраховано відповідно до ч. 2 статті 56 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням ч. 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 2000.00 грн, тому підстави для проведення перерахунку з 01.09.2019 відсутні. Пенсію обчислено відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення (арк. спр. 11).

Враховуючи встановлене у цій адміністративній справі, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону №393/96-ВР, заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до ст. 19 Закону №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Отже, відповідач не порушив Закон №393/96-ВР при вирішенні заяви позивача від 19.08.2019, адже вирішував заяву у встановлений місячний термін та письмово повідомив ОСОБА_1 про суть прийнятого рішення листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02.09.2019 №В-827-0-02.26-04, а тому, відповідно, дії відповідача є правомірними в цій частині.

При цьому, також потрібно враховувати, що згідно з ст. 44 Закону України №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з п. 2.24 Порядку № 22-1, при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Абзацами 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Також, додатком 3 до Порядку № 22-1 встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Ухвалою від 31.10.2019 суд пропонував позивачу, надати суду письмову інформацію в якій вказати, чи звертався до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за формою, визначеною Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, та докази цього.

11.11.2019 до суду від позивача поступили письмові пояснення від 11.11.2019, в яких вказав, що із письмовою заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії на пільгових умовах з урахуванням вимог частини другої етапі 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу з врахуванням проведених виплат з 01.09.2019 позивач звернувся до відповідача, проте йому було відмовлено. Позивач не звертався до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за формою, визначеною Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22*1. Відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу не пов`язана з невідповідністю формі звернення, визначеній Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" Крім того пенсіонеру, якому вже призначено пенсію не заборонено звертатись із заявою про її перерахунок у довільній формі, оскільки облік заробітку за кожен рік роботи після призначення пенсії здійснюється у Головному управлінні Пенсійного фонду України в електронній формі у вигляді Індивідуальних відомостей про застраховану особу, тому подання додаткових документів та довідок щодо заробітку у паперовому вигляді на час звернення за перерахунком пенсії є недоцільним (арк. спр. 20-22).

Отже, позивач звернувся із заявою довільної форми в якій просив відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на пільгових умовах і урахуванням вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу з врахуванням проведених виплат » 01.09.2019, яку пенсійний орган вирішив, як звернення в порядку Закону України "Про звернення громадян", що на думку суду правомірно, враховуючи зміст та форму заяви ОСОБА_1 від 19.08.2019. Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи (за формою, встановленою додатком 3 до Порядку № 22-1) та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку, що відповідає правовій позиції викладеній в постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року у справі №369/7555/17 (провадження № К/9901/45730/18).

Відтак, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення із заявою від 19.08.2019 про перерахунок пенсії щодо форми заяви та необхідного пакету документів, оскільки він не дотримався вимог статті 44 Закону №1058-IV та Порядку № 22-1, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2019.

При цьому, суд критично оцінює твердження відповідача в листі від 02.09.2019 №В-827-0-02.26-04, щодо недоцільності проведення обчислення розміру пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та про відсутність підстав для проведення перерахунку, враховуючи наступне.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з п. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Частиною 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 ( далі - Закон № 1058-IV) визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина і порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права, викладений в постановах Верховного Суду від 06 лютого 2018 року по справі №560/675/17 (адміністративне провадження №К/9901/684/17) та від 28 лютого 2019 року по справі №560/359/17 (адміністративне провадження №К/9901/23098/18).

В постанові Верховного Суду від 11.07.2019 по справі №565/1118/17 (адміністративне провадження №К/9901/23106/18) зазначено:

"18. Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

19. У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, зазначені особи мають право на отримання доплати до пенсії у розмірах, визначених ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як це стверджує відповідач.

20. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 17.04.2018 (справа № 565/1270/17), від 03.07.2018 (справа № 565/798/17) та від 05.09.2018 (справа № 708/818/17)."

Отже, позивач має право на обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, тому висновки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області викладені в листі №02.09.2019 №В-827-0-02.26-04, є безпідставними.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням зазначених висновків Верховного Суду та встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовних вимог, адже не подав заяву про перерахунок пенсії згідно форми визначеної додатком 3 Порядку № 22-1. Однак, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, суд виходить за межі позовних вимог з метою захисту прав людини і громадянина, і вважає протиправним висновок зроблений відповідачем у листі №В-827-0-02.26-04 від 02.09.2019 щодо відсутності підстав для перерахунку (обчислення) пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тобто, вирішення відповідачем заяви ОСОБА_1 від 19.08.2019, згідно Закону України "Про звернення громадян", не повинно порушувати право позивача щодо правдивого роз`яснення щодо перерахунку (обчислення) його пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, право на що встановлено судом у цій справі, тому позов задовольняється частково, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №В-827-0-02.26-04 від 02.09.2019 вирішення заяви ОСОБА_1 від 19.08.2019 протиправним в частині висновку щодо відсутності підстав для перерахунку (обчислення) пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В решті позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 грудня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович