
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2019 р. Справа № 520/12802/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України, Державної податкової служби України про визнання протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України, Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- визнати рішення Головного управління ДФС у Харківській області, яке викладені у листах № 6411/Н/20-40-01-02-24 від 18.05.2018 року, № 2229/8/20-40-04-1-24 від 15.03.2019 року, №10609/Н/20-40-05-26 від 05.09.2019 року, № 6403/Н/20-40-04-01-24 від 15.05.2019 року про надання відповіді щодо відмови ОСОБА_1 у проведені розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю протиправними, та такими, що не відповідає вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрата працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 та скасувати їх;
- визнати рішення ДФС України які викладені у листах № 22218/7/99-99-04-04-02-17 від 23.07.2018 року, № 3737/Н/99-99-04-04-02-14 від 15.05.2019 року, щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю протиправними, та такими, що не відповідає вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрата працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 та скасувати їх;
- зобов`язати Головне управління ДФС (ДПС) у Харківській області надіслати до ДФС (ДПС) України висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до вимог частини шостої статті 23 Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII та Порядку та умов призначення і виплата одноразової грошової допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850;
- зобов`язати ДФС (ДПС) України затвердити висновок отриманий від Головного управління ДФС (ДПС) у Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Згідно з ч. 8 ст. 171 КАС України зазначено, що питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі в порядку ст.171 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог, встановлених ст. 161 КАС України.
Відповідно до положень п. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із п. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час, відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах адміністративного позову докази, встановив наступне.
Судом встановлено, що предметом дачного позову зокрема є визнання протиправними та скасування рішення Головного управління ДФС у Харківській області, які викладені у листах №6411/Н/20-40-01-02-24 від 18.05.2018 року, №2229/8/20-40-04-1-24 від 15.03.2019 року та рішення Державної фіскальної лужби України які викладені у листах № 22218/7/99-99-04-04-02-17 від 23.07.2018 року, № 3737/Н/99-99-04-04-02-14 від 15.05.2019 року.
За захистом свого порушеного права позивач звернувся з означеним позовом до суду 27.11.2019 року, тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст.122 КАС України.
Суд зауважує, що право доступу до суду не є абсолютним. Воно може підлягати законним обмеженням, зокрема, передбачені законом строки давності.
Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справах "Плахтєєв та Плахтєєва проти України" від 12.03.2009 (заява №20347/03), "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства" від 22.10.1996, "Толстой Милославський проти Сполученого Королівства" від 13.07.1995.
Отже, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Окрім того, суд зазначає, що позивач із клопотанням/заявою про поновлення строку звернення до суду із даним позовом не звернувся, позовна заява таких застережень не містить.
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що позивач звернувся із пропуском встановленого строку з огляду на положення ч. 1 ст. 123 КАС України та не подав до суду заяви/клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, що також є підставою для залишення позову без руху.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 123 КАС України при цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на вище викладене позивачу необхідно звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно:
- надати до суду заяву/клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним позовом разом з доказами поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 ст. 293 КАС України оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 122, 160, 161, 169, 248, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України, Державної податкової служби України про визнання протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачеві термін для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали, надавши вищевказані документи безпосередньо до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду.
Невідкладно повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки протягом десяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю. О. Супрун