Рішення № 86024133, 29.11.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
480/4198/19
Номер документу
86024133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2019 р. Справа № 480/4198/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подала до відповідача заяву про переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Відповідач відмовив їй у переведенні у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державного службовця. Не врахував до стажу державної служби період роботи з 01.01.1997 по 01.05.2016 в ДПІ у м. Сумах, оскільки законом не передбачені категорії посад державних службовців, які мають спеціальні звання. Вважає таку відмову протиправною. Законом №3723-ХІІ та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 03.05.0994 №283 було передбачено, що до стажу державної служби зараховується роботи (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті, зокрема, державної податкової служби. В період з 01.01 .1997 по 01.05.2016 позивач була посадовою особою державної податкової служби, за наслідками атестації їй було присвоєно спеціальне звання, займала посаду пов`язану з практичним виконанням завдань та функцій держави, одержувала заробітну плату з державного бюджету, а тому була державним службовцем. Просить зобов`язати відповідача призначити та виплачувати позивачу з 04.0*9.2019 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно з довідками ГУ ДФС України в Сумські області від 04.09.2019 №2511/05-19 та №212/05-19, зарахувавши до стажу державної служби період роботи з 11.03.1997 по 25.07.2017, визначені довідкою ГУ ДФС України від 04.09.2019 №361/13/18-28-04-01-18.

У відзиві відповідач із позовом не погодився. Пояснив, що позивач перебуває на обліку як пенсіонер за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Звернулася із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». У переведенні правомірно було відмовлено у зв`язку з недостатністю стажу державної служби. Відповідачем не було зараховано стаж, оскільки Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ не були передбачені категорії посад державних службовців, які мають спеціальні звання. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування», вказана обставина не оспорюється сторонами у справі.

04.09.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в порядку, передбаченому п. 2,10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» (а.с. 29). До заяви було додано довідки ГУ ДФС в Сумській області про заробітку плату та стаж позивача.

За результатами розгляду заяви 11.09.2019 відповідачем прийнято рішення №824062, яким відмовлено позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби визначених Законом України «Про державну службу» №889-VIII. Зазначено, що спеціальний стаж складає 7 місяців 20 днів До спеціального стажу не зарахований період роботи з 01.11.1997 по 01.05.2016 в Державній податковій інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, оскільки статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ не передбачені категорії посад державних службовців, які мають спеціальні звання (а.с. 48-50).

Відповідно до копії довідки ГУ ДФС України в Сумській області та копії трудової книжки стаж роботи позивача в державних органах (ДПА в Сумській області, ДПС у Сумській області, ГУ Міндоходів у Сумській області) на різних посадах склав 20 років, 04 місяці 15 днів (а.с. 42). З 01.11.1997 по 01.05.2016 позивач працювала на таких посадах: начальник відділу організації масово-роз`яснювальної роботи управління по роботі з платниками податків (01.10.1997-31.03.1998), старший державний податковий інспектор відділу по роботі з платниками податків ДПА у Сумській області()01.04.1998-21.06.1998, заступник начальника управління-начальник відділу організації та проведення документальних перевірок юридичних осіб управління організації документальних перевірок юридичних осіб ДПА в Сумській області (22.06.1998-31.01.1999), заступник начальника управління-начальник відділу координації та організації планових документальних перевірок юридичних осіб управління організації документальних планових перевірок юридичних осіб ДПА в Сумській області (01.02.1999-31.05.2000), заступник начальника управління-начальник відділу організації планових документальних перевірок юридичних осіб управління організації документальних планових перевірок юридичних осіб ДПА в Сумській області (01.06.2000-15.02.2001), заступник начальника управління-начальник відділу організації документальних перевірок юридичних осіб управління податкового аудиту ДПА в Сумській області (16.02.2001-13.01.2002), заступник начальника управління-начальник відділу координації та планування контрольно-перевірочної роботи управління податкового аудиту та валютного контролю ДПА в Сумській області (14.01.2005-31.01.2005), заступник начальника управління-начальник відділу координації та планування контрольно-перевірочної роботи та аналітичної підготовки до перевірки управління контрольно-перевірочної роботи ДПА в Сумській області (01.02.2005-31.08.2005), начальник відділу інформаційно-аналітичного забезпечення контрольно-перевірочної роботи управління контрольно-перевірочної роботи ДПА в Сумській області (01.09.2005-10.01.2007), начальник відділу інформаційно-аналітичного забезпечення, планування та координації проведення перевірок управління аудиту юридичних осіб ДПА в Сумській області (11.01.2007-02.03.2008), начальник відділу організації податкового аудиту, відбору платників та аналізу їх діяльності управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Сумській області (03.03.2008-02.10.2008), заступник начальника управління - начальник відділу організації податкового аудиту, відбору платників та аналізу їх діяльності управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Сумській області (03.10.2008-05.10.2009), начальник управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Сумській області (06.10.2009-28.06.2010), начальник відділу організації податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Сумській області (29.03.2010-22.03.2011), начальник відділу контрою за відшкодуванням податку на додану вартість ДПА в Сумській області (23.03.2011-31.01.2012), заступник начальника управління-начальник відділу перевірок великих підприємств управління податкового контролю ДПС в Сумській області (01.02.2012-31.05.2013), заступник начальника управління - начальник відділу організації та супроводження перевірок платників податків управління податкового та митного аудиту ГУ Міндоходів у Сумській області (01.06.2013-08.12.2014), начальник управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Сумській області (09.12.2014-17.02.2016), начальник управління аудиту ГУ ДФС у Сумській області (18.02.2016-25.07.2017) (а.с. 34-42 ).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889- VIII визнано такими, що втратили чинність, зокрема. Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 цього розділу, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених , категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 нього розділу встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідні категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державі службу" актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, я мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Закон № 889-VI11 набрав чинності 01.05.2016 року.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XIІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не мені як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали па посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на часу досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державні соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкові державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 17 статті 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію, відповідно до положень вказаної статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому зазначений вік визначається ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, до 01.05.2016 право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Аналіз зазначених норм чинного законодавства дає висновок, що обов`язковою умовою для збереження у особи права па призначення пенсії, відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст.37 Закону №3723-ХІ1 і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889. а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії державного службовця відповідач зазначив недостатність стажу державної служби v позивача, у зв`язку з тим, що період роботи в органах податкової служби після присвоєння спеціального звання не зараховуються до 20-ти річного стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VI11 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, який був чинним до 01.05.2016, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Враховуючи наведені норми, період роботи позивача з 01.11.1997 по 01.05.2016 відноситься до періоду роботи на посадах державної служби. Відповідач не мав правових підстав не зараховувати вказаний період до спеціального стажу позивача, тому суд визнає таку бездіяльність відповідача протиправною.

Відповідно до п. 4 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4). У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Судом встановлено, що позивач на дату набрання чинності Закону № 889-ХІІІ (01.05.2016) перебувала на державній службі і мала стаж державної служби більше 10 років, на час звернення до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" її вік та стаж державної служби відповідав критеріям, визначеним законом. Будь-яких зауважень щодо довідки ГУ ДФС України в Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідач під час розгляду заяви не мав. Не зазначив таких заперечень і під час розгляду справи у суді. Єдиною підставою для відмови у переході на інший вид пенсії стала відсутність необхідного спеціального стажу позивача. Така підстава для відмови в задоволенні заяви позивача визнана судом протиправною. За таких обставин, для ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов`язати відповідача призначити та виплачувати позивачу з 04.09.2019 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно з довідками ГУ ДФС у Сумській області від 04.09.2019 №211/05-19 та №212/05-19, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 11.03.1997 по 25.07.2017, визначені довідкою ГУ ДФС у Сумській області від 04.09.2019 №361/13/18-28-04-01-18.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 04.09.2019 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно з довідками ГУ ДФС у Сумській області від 04.09.2019 №211/05-19 та №212/05-19, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 11.03.1997 по 25.07.2017, визначені довідкою ГУ ДФС у Сумській області від 04.09.2019 №361/13/18-28-04-01-18.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду з позовом.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко