Рішення № 86023064, 20.11.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
260/1092/19
Номер документу
86023064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 листопада 2019 року м. Ужгород№ 260/1092/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.,

при секретарі Петрус К.І.,

за участю:

позивача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради, представники - Зотова Н.В., Стасів Н.М.,

відповідача: Західний офіс Державної аудиторської служби, представники - Коваль О.А., Станкович В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради до Західного офісу Державної аудиторської служби про визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено 02 грудня 2019 року.

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Західного офісу Державної аудиторської служби, яким просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу "про усунення порушень" Західного офісу Держаудитслужби від 10.05.2019р. №13-07-04-14/1652-2019.

Позовна заява мотивована тим, що у період з 27.12.2018р. по 25.03.2019 року із зупиненнями, відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Захадного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2018 року та на підставі направлень на проведення ревізії №453 від 26.12.2018 року та №40 від 04.02.2019 року відбулося проведення заходів державного фінансового контролю.

За результатами ревізії 25.03.2019 року складено Акт №13-07-19/02, який підписано позивачем із зауваженнями та запереченнями 07.05.2019 року.

10.05.2019 року відповідачем було складено та направлено вимогу №13-07-04-14/1652-2019 про усунення порушень.

Позивач не погоджується із зазначеними порушеннями, вважає що висновки, які були зроблені ревізором відповідача є безпідставними, відтак зазначена вимога підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представники позивача підтримали висунуту позовну вимогу та просили суду задовольнити позов.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що органу державного фінансового контролю наданні повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів, а у разі виявлення порушень пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень. При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідач зазначає, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині є обов`язковою до виконання.

Додатково, зазначив, що питання щодо наявності збитків та їх розміру має перевірятися судом, який розглядає позов про їх стягнення, відтак позивачем з поданням даного позову вибрано неналежний спосіб захисту порушеного права.

У судовому засіданні представники відповідача заперечили щодо задоволення поданого позову з наведених вище підстав.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області на виконання п. 3.4.2.2. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2018 року, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради (далі - УПСЗН, управління) за період з 01.07.2016 року по 01.12.2018 року.

Результати ревізії стосовно виявлених і систематизованих за економічною однорідністю порушень і законів нормативно-правових актів відображені в Акті ревізії від 25.03.2019 № 13-07-19/02, який підписаний посадовими особами УПСЗН Мукачівської міської ради із запереченнями від 11.04.2019 № 577/01-19 (а.с.33-105).

Ревізією встановлено порушень фінансової дисципліни на загальну суму 2261265,65 грн, з них: таких, що призвели до шкоди (збитків), на суму 942943,31 грн, таких, що призвели до втрат на суму 1057928,00 грн. та інших порушень на суму 260394,3 гривень, а саме:

- на порушення ст.4 та 8 та ст.23 Закону України від 07.06.01 р. № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", якою передбачено принцип персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов`язків, недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави; притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, на порушення ч.3 ст.26 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI (зі змінами) "розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих установах" та на порушення п.1,3 та п.4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 р. № 1091 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", на порушеня вимог ч.3 ст.26 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ (зі змінами) "розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих установах" керівником УПСЗН виконавчого комітету Мукачівської міської ради не забезпечено виконання функціональних обов`язків, а саме не прийнято відповідне рішення в частині належної організації та контролю за вибірковими перевірками особових справ одержувачів усіх видів державних соціальних допомог та перевірок достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, що призвело до незаконних призначень соціальних допомог та як наслідок призвело до збитків державного та місцевого бюджетів;

- на порушення ст.4 Закону України від 07.06.01 р. № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", якою передбачено принцип персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов`язків та притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, на порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 623 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо функціональних обов`язків державного соціального інспектора", на порушення пункту 7 "Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пункту 4 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 № 1091, керівництво УПСЗН не забезпечили організацію роботи інспекторів, не вжили заходів щодо доступу до Державного реєстру речових прав, не оформлення ЕЦП працівникам, соціальні інспектори не проводили вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги, та не перевіряли достовірність наданих заявниками відомостей в декларація, що призвело до незаконних призначень соціальної допомоги та як наслідок призвело до збитків державного бюджету;

- на порушення п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) начальником УПСЗН не вжито заходів передбачених законодавством щодо здійснення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна та соціальними інспекторами не здійснено вибіркові перевірки правильності призначення державної соціальної допомоги та проведення перевірок достовірності даних заявників, що призвело до незаконного призначення та відшкодування субсидій на житлово-комунальні послуги 15 заявникам, якими було придбано нерухомого майна за експертною оцінкою вартістю менше 50000,00 грн. що майже у 10 разів нижче від середніх ринкових цін на аналогічну нерухомість по місту Мукачево, і як наслідок виникло право на призначення та отримання субсидій вказаними особами на загальну суму 260394,34 грн., що призвело до додаткового навантаження на державний бюджет;

через зазначене УПСЗН з державного бюджету здійснено додаткові видатки на суму 260394,34 гривень;

- на порушення ч.1 ст.3, ч.1 ст.11 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами) в частині недотримання мети ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності щодо надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства, п.1.2 та 1.4 Порядку складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44 (зі змінами), та п.2 Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками, та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 07.02.2017 № 44 ( зі змінами), УПСЗН внесено недостовірні дані в звітності форми № 2-м по КФКВ 090405 "Субсидії населенню на житлово-комунальні послуги" по КЕКВ 2730 "Інші виплати населенню" показники касових та фактичних видатків за 2016 рік завищені на суму 2380,45 грн., по КПКВК 1513016 за 2017 рік - на 10317,56 грн., по КПКВК 0813012 за 2018 рік - на 11750,05 грн. внаслідок незаконного призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива ОСОБА_1 на суму 24448,08 гривень та ОСОБА_2 на суму 1362,70 грн.;

- на порушення ч.1 ст.3, ч.1 ст.11 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами) в частині недотримання мети ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності щодо надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства, та п.2 Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 07.02.2017 44 (зі змінами), УПСЗН внесено недостовірні дані в звітності форми № 2-м завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 2730 по КПКВ 1513400 "Інші видатки на соціальний захист населення" на суму 825928,00 грн, внаслідок рішення незаконних виплат матеріальної допомоги, як відшкодування на дороговартісне лікування, не передбачене умовами такої соціальної програми 2017 р., що призвело до незаконних видатків та втрат міського бюджету на зазначену суму;

- на порушення ч.1 ст.3,ч.1 ст.11 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами) в частині недотримання мети ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності щодо надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства, та п.2 Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 07.02.2017 № 44 (зі змінами), УПСЗН внесено недостовірні дані в звітності форми № 2-м завищено касові та фактичні видатки на суму 232000,00 грн. внаслідок рішення щодо незаконних виплат матеріальної допомоги, як відшкодування на дороговартісне лікування, не передбачене умовами соціальної програми на 2018 р., що призвело до незаконних видатків та втрат міського бюджету на зазначену суму;

- на порушення ст.49 Конституції України якою передбачено, що кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування та у державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно, на порушення ст.8 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я № 2802-ХІІ від 19.11.92 (із змінами) передбачено, що кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров`я медичної допомоги, ЛКК Мукачівської ЦРЛ, яке є комунальним закладом, надає довідки із визначенням діагнозу хвороби заявника та визначенням орієнтовної вартості лікування, що свідчить про перевищення повноважень Голови ЛКК Мукачівської ЦРЛ та членів Комісії ЛКК.

- на порушення пп.4 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) призначено та надано субсидію на загальну суму 24448,08 грн, оскільки заявником придбано майно на суму, яке на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб, перевищує 50000,00 грн., тоді як в Розділі III Декларацій про доходи та майновий стан про таке придбання не зазначено, внаслідок чого УПСЗН виконавчого комітету Мукачівської міської ради, не перевіривши достовірність даних Декларації гр. ОСОБА_1 незаконно призначено субсидію;

через зазначене державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 24448,08 грн.;

- на порушення вимог абз.11 п.7 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) незаконно призначено та надано субсидію в сумі 1362,70 грн. ОСОБА_2 , оскільки за інформацією Управління Служби безпеки України в Закарпатській області від 13.02.2019 року № 58/8-430 встановлено факт її відсутності на території України з 25.12.2017 року по 20.06.2018 рік на час отримання субсидії яку призначено УПСЗН виконавчого комітету Мукачівської міської ради в періоді з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року;

через зазначене державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 1362,70 грн.;

- на порушення п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832 "Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян" незаконно нараховано та виплачено щомісячних компенсаційних виплат 49 непрацюючим працездатним особам, які на час їх отримання знаходились за межами України, не здійснювали догляд за піклувальниками та втратили право на компенсаційні виплати на суму 12291,06 грн. За інформацію Управління Служби безпеки України в Закарпатській області (лист від 13.02.2019 № 58/8-430), є факти відсутності за період з 01.07.2016 року по 30.11.2018 року на території України 49 громадян - отримувачів компенсації по догляду за інвалідом І групи або престарілим, які досягли 80-річного віку, що фізично унеможливило здійснення постійного догляду за особами, що потребують піклування. Дані щодо перетину кордону отримувачів спільно із доглядачами у зазначеному листі Управління Служби безпеки України в Закарпатській області відсутні;

через зазначене державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 12291,06 грн.;

- на порушення абз.3 п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI УПСЗН здійснено незаконне нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування 49 особам на суму 452793,47 грн. та перерахування зазначеної суми до Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України внаслідок незаконного нарахування та компенсаційних виплат зазначеним 49 особам за рахунок державного бюджету на суму 12291,06 грн.;

через зазначене державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму на суму 452793,47 грн.;

- на порушення вимог п.1 ст.73 та п.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями), яким передбачено обов`язкове виконання рішень виконавчого комітету органу місцевого самоврядування та передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції та на порушення вимог розділу II та п. 5.2 розділу V Програми на 2017 рік, Комісією з питань виконання програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2017 рік прийнято рішення щодо надання матеріальної допомоги сімнадцяти особам на суму 825928,00грн., як відшкодування заявниками їх витрат на лікування, не передбачених умовами зазначеної Програми, що є незаконними видатками;

зазначене призвело до незаконних видатків та втрат міського бюджету Мукачівської міської ради на суму 825928,00 грн.;

- на порушення вимог п.1 ст.73 та ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) яким передбачено обов`язкове виконання рішень виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції та на порушення вимог розділу II і п. 6.2 розділу VI Програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2018-2020 роки, затвердженої Рішенням 33 сесії 7 скликання Мукачівської міської ради від 30.11.2017 року № 887 (із змінами) Комісією з питань виконання програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців", прийнято рішення щодо надання матеріальної допомоги п`яти особам протягом 11 місяців 2018 року на суму 232000,00 грн. Однак відшкодування витрат за лікування мешканців Мукачево зазначеною програмою "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2018 рік не передбачено та свідчить що матеріальна допомога призначена незаконно;

зазначене призвело до незаконних видатків та втрат міського бюджету Мукачівської міської ради на суму 232000,00 грн.;

- на порушення вимог п.1 ст.73 та ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) яким передбачено обов`язкове виконання рішень виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції та на порушення вимог розділу II і п. 6.2 розділу VI Програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2018-2020 роки, затвердженої Рішенням 33 сесії 7 скликання Мукачівської міської ради від 30.11.2017р. № 887 (із змінами) за умовами зазначеної Програми протягом 2-х місяців не забезпечено отримання звітів 12 громадян, які документально не підтвердили цільове використання отриманих коштів на лікування на суму 159048,00 грн., не підтверджено надання платних послуг ОСОБА_3 , яким отримано матеріальну допомогу на проведення дороговартісного лікування на суму 235000,00 грн. та не підтверджено придбання виробу медичного призначення ОСОБА_4 на суму 58000,0.грн.;

через зазначене міському бюджету Мукачівської міської ради завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 452048,00 грн.

З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення надалі на підставі п.1 ч.1 ст.8, п.7 ст.10, ч.2 ст.15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", підпункту 9 пункту 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, п.46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, відповідачем направлено до УПСЗН Мукачівської міської ради вимогу від 10.05.2019р. №13-07-04-14/1652-2019 про усунення порушень, зокрема:

- опрацювати матеріали ревізії та враховуючи вимоги ст.4,8 та ст.23 Закону України від 07.06.01р. №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", розглянути результати ревізії та у порядку встановленому законодавством питання щодо притягнення до відповідальності працівників УПСЗН Мукачівської міської ради, винних у допущенні порушень;

- забезпечити вимогу ч.3 ст.26 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-УІ (зі змінами) "розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих установах" в частині належної організації діяльності УПСЗН в частині дотримання законодавчих вимог, зокрема вимог п.1, 3 та п.4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 р. № 1091 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" щодо виконання функціональних обов`язків в частині контролю за вибірковими перевірками особових справ одержувачів усіх видів державних соціальних допомог та перевірок достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які звертається за призначенням державної соціальної допомоги, для недопущення незаконних призначень;

- відповідно до вимог п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. №623 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо функціональних обов`язків державного соціального інспектора", та п.7 "Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пункту 4 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001р. №1091, забезпечити доступ працівників УПСЗН до Державного реєстру речових прав та інших Реєстрів, оформити ЕЦП працівникам для перевірки достовірності наданих заявниками відомостей в деклараціях та недопущення незаконних призначень та ж наслідок збитків державного бюджету;

- відповідно до п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) здійснити технічну інвентаризації об`єктів нерухомого майна та у разі вартості придбаного нерухомого майна вище 50000,00грн. відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України у порядку визначеному законодавством забезпечити відшкодування отриманих субсидій на житлово - комунальні послуги 15 заявниками на суму 260394,34грн., подати до суду позов про примусове стягнення виділеної суми для повернення вказаної суми до Державного бюджету України;

- привести у відповідність до вимог ч.1 ст.3, ч.1 ст.11 Закону України від 16.07.1999р. № 996-ХІУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами) та п.2 та 4 Розділу І Порядку складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012р. № 44 (зі змінами) бухгалтерський облік та фінансову звітність в частині корегування касових та фактичних видатків на суми виявлених незаконних видатків;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України у порядку визначеному законодавством, враховуючи вимоги підпункту 4 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно призначеної субсидії ОСОБА_1 на суму 24448,08 грн. на користь Державного бюджету України;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України у порядку визначеному законодавством, враховуючи вимоги абз.11 п.7 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами) зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно призначеної субсидії ОСОБА_2 на суму 1362,70 грн. на користь Державного бюджету України;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України, у порядку визначеному законодавством, враховуючи вимоги п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №832 "Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян" зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно призначених щомісячних компенсаційних виплат 49 непрацюючим працездатним особам, які на час їх отримання знаходились за межами України, не здійснювали догляд за піклувальниками та втратили право на компенсаційний виплати на суму 12291,06 грн. на користь Державного бюджету України;

- відповідно до норм ст.16 ЦКУ та враховуючи вимоги абз. 3 п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI., направити позов до Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України та забезпечити відшкодування шкоди (збитків) на суму 452793,47грн. в частині незаконного нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування 49 особам, які отримали компенсаційні виплати шляхом та перерахувати їх на користь Державного бюджету України.

У випадку неможливості забезпечення відшкодування у вищезгаданому порядку розглянути питання щодо відшкодування шкоди (збитків) з винних осіб відповідно до норм ст.130-136 КЗпП України;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України, у порядку визначеному законодавством та враховуючи вимоги п.1 ст.73 та ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) щодо обов`язкового виконання рішень виконавчого комітету органу місцевого самоврядування та вимог розділу II та п.5.2 розділу V Програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2017 рік, зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно наданої матеріальної допомоги сімнадцяти особам на суму 825928,00 грн., яку виплатили заявникам як відшкодування їх витрат на лікування, не передбачених умовами зазначеної Програми та примусове їх стягнення на користь міського бюджету Мукачівської міської ради;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України, у порядку визначеному законодавством та враховуючи вимоги п.1 ст.73 та ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) щодо обов`язкового виконання рішень виконавчого комітету органу місцевого самоврядування та на виконання вимог розділу ІІіп.6.2 розділу VI Програми "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на 2018-2020 роки, затвердженої Рішенням 33 сесії 7 скликання Мукачівської міської ради від 30.11.2017р. № 887 (із змінами), зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно наданої матеріальної допомоги п`яти особам на суму 232000,00грн. та примусове їх стягнення на користь міського бюджету Мукачівської міської ради;

- відповідно до норм ст.130-136 Кодексу законів про працю України та ст.22, 610-625 Цивільного Кодексу України, у порядку визначеному законодавством зобов`язуємо забезпечити відшкодування незаконно отриманої матеріальної допомоги 12 громадянами, які документально не підтвердили цільове використання коштів отриманих на лікування за програмою "Додаткового соціально-медичного захисту мукачівців" на суму 159048,00; наданих ОСОБА_3 та не підтверджених на проведення дороговартісного лікування на суму 235000,00 грн.; наданих ОСОБА_4 не підтверджених придбання виробу медичного призначення на суму 58000,00 грн. та примусово стягнути зазначені суми матеріальної допомоги на загальну суму 452048,00 грн на користь міського бюджету Мукачівської міської ради. Визначити порядок звітування громадян за отримані кошти на дороговартісне лікування та форму такого звіту;

- здійснювати на всіх стадіях бюджетного процесу належний внутрішній фінансовий контроль за фінансово-господарською діяльністю УПСЗН Мукачівської міської ради дотримання правил бухгалтерського обліку та контролю щодо активів, пасивів, доходів та видатків у відповідності до ст.26 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2456-VI та інших нормативно-правових актів України.

Не погодившись із зазначеною вимогою, позивач звернувся до адміністративного суду за для її скасування.

Частиною 1 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі по тексту - Закон №2939-XII) встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Пунктом 7 ст.10 Закону № 2939-XII передбачено право органу фінансового контролю пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (зі змінами і доповненнями) (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі по тексту - Порядок № 550).

Відповідно до п.2 Порядку № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно з п.45, 46 Порядку № 550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об`єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою повинен інформувати відповідний орган фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Відповідно до п.50 Порядку № 550, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Отже, органу державного фінансового контролю надані повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів, а у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині є обов`язковою до виконання.

Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги.

Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом.

Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

У справі, що розглядається, заявлено позовну вимогу про визнання протиправною та скасування вимоги від 10.05.2019р. №13-07-04-14/1652-2019 про усунення фінансових порушень, що завдали збитків державі. У змісті вимоги вказано на факт заподіяння збитків, зобов`язано вчинити дії спрямовані на усунення відповідного порушення згідно з вимогами законодавства (а.с.82-92)

Як вбачається із матеріалів справи, вимога Державної фінансової інспекції в Закарпатській області про усунення порушень виявлених ревізією від 10.05.2019р. №13-07-04-14/1652-2019, має обов`язковий характер, однак збитки, які були завдані не можуть бути примусово стягнутими шляхом вимоги.

Слід зазначити, що в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов`язки для позивача.

Зважаючи на те, що збитки у випадку відсутності факту їх добровільного відшкодування стягуються примусово в судовому порядку з особи, яка їх заподіяла, питання щодо наявності збитків та їх розміру має перевірятись судом, який розглядає позов про їх стягнення.

У зв`язку з цим звернення Управління праці та соціального населення виконавчого комітету Мукачівської міської з позовом про визнання незаконною та скасування вимоги 10.05.2019р. №13-07-04-14/1652-2019 є неналежним способом захисту порушеного права, а відтак такий позов не підлягає задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 30 липня 2019 року по справі № 0740/1005/18.

За приписами ч.5 ст. 245 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Жодних доказів відповідачем подано не було, однак третя особа по справі подала інформацію, про купівлю продаж квартир, документи на підставі яких приймалося рішення та то що рішення реалізоване.

Входячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України, враховуючи позицію Верховного суду України, наявність у провадженні суду іншої справи в якій і стягуються виявлені збитки суд дійшов до висновку, що позивачем було обрано невірний спосіб захисту свого права, відтак, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради до Західного офісу Державної аудиторської служби про визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П.Микуляк