Рішення № 86022839, 22.11.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2019
Номер справи
240/9439/19
Номер документу
86022839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/9439/19

категорія 109040000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Скорик С.В.,

за участю: представника позивача - Деречі І.В.,

представника відповідача - Бондара С.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Новоград-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області, треті особи: Романівський дошкільний навчальний заклад №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області, Романівський Центр розвитку дитини про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Керівник Новоград-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави із позовом, в якому, з врахуванням заяви про зміну предмета спору від 18.09.2019 №35/2-85-550 вих-19, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області в частині невиконання вимог ст.ст.122, 123 Земельного кодексу України щодо невинесення на сесію Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини;

- зобов`язати Романівську сільську раду Романівського району Житомирської області оформити право постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини, внісши відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до інформації Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області № 439/02-19 від 19.06.2019 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку 0,50 га, яка знаходиться в користуванні Романівського дошкільного навчального закладу "Сонечко" та документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку 1,0 га, яка знаходиться в користуванні Романівського Центру розвитку дитини - відсутні. Заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались. Про відсутність правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки зазначено також у листі відділу у Романівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №14-02/92 від 24.06.2019, згідно якого за Романівським дошкільним навчальним закладом №1 "Сонечко" обліковувалось 0,50 га земель, за Романівським Центром розвитку дитини обліковувалось 1,0 га земель, правовстановлюючі документи та землевпорядна документація відсутня.

Позивач вважає, що бездіяльність відповідача, яка виразилась у неоформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, що може призвести до негативних наслідків, у зв`язку з цим він звернувся до суду.

Ухвалою суду від 18 липня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

30 серпня 2019 року через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на адміністративний позов №573/0219 від 22 серпня 2019 року. В обґрунтування якого представник відповідача вказав, що рішенням 46 сесії Романівської селищної ради від 27.06.2019 №18-46/21019 селищній раді надано дозвіл на розробку технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок розташованих в смт.Романові під дошкільним навчальним закладом №1 "Сонечко" по вул.Коцюбинського,18, площею 0,75 га та Центром розвитку дитини по вул . Небесної сотні, 4-а, площею 1,00 га для будівництва та обслуговування закладів освіти. Зважаючи на самостійне врегулювання відповідачем недоліків та усунення порушень вимог чинного законодавства до початку підготовчого засідання, вважає, що відсутній на даний час предмет спору (а.с.75-76).

Через відділ документального забезпечення суду 29 серпня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив №35/2-85-512 вих-19 від 28 серпня 2019 року, в якій останній зазначив, що надання дозволу на розробку технічних документацій із землеустрою, відповідно до рішення 46 сесії Романівської селищної ради від 27.06.2019 №18-46/2019, в розумінні п.10 ст. 123 Земельного кодексу України не є підставою для надання земельної ділянки у користування та відповідно оформлення права користування земельною ділянкою згідно положень ст. ст. 125-126 Земельного кодексу України (а.с.63-64).

В судове засідання 22.11..2019 прибули представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог не заперечував, вказав що наразі вживаються заходи для повного усунення виявлених порушень.

Представники третіх осіб в судове засідання не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Дзержинської селищної ради № 26 від 01.12.1976 створено Романівський дошкільний навчальний заклад №1 "Сонечко".

Рішенням сесії Романівської селищної ради №10 від 24.09.2009 створено Романівський Центр розвитку дитини.

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №171688526 від 25.06.2019, відомості щодо права власності на будь-які об`єкти нерухомості, в тому числі земельні ділянки, за Романівським дошкільним навчальним закладом №1 "Сонечко", відсутні (а.с.35).

Також, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №171688196 від 25.06.2019, відомості щодо права власності на будь-які об`єкти нерухомості, в тому числі земельні ділянки, за Романівським Центром розвитку дитини, відсутні (а.с.34).

Про відсутність правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки зазначено також у листі відділу у Романівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №14-02/92 від 24.06.2019, згідно якого за Романівським Центром розвитку дитини обліковувалось та Романівським дошкільним навчальним закладом №1 "Сонечко" обліковувалось 1,0 га та 0,50 га земель відповідно, проте правовстановлюючі документи та землевпорядна документація на вказані земельні ділянки відсутня (а.с.33).

На запит Новоград-Волинської місцевої прокуратури №35/1-679 вих.19 від 13.06.2019 Романівська селищна рада Романівського району Житомирської області листом №439/02-19 від 19.06.2019 повідомляє, що правовстановлюючі документи на закріплені земельні ділянки за дошкільним навчальним закладом №1 "Сонечко" та Центром розвитку дитини документи відсутні (а.с.16).

Позивач вважає, що бездіяльність відповідачів, яка виразилась у неоформлені правовстановлюючих документів на земельну ділянку, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, що може призвести до негативних наслідків, у зв`язку з цим він звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з положеннями ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч. 1 ст. 92 ЗК України).

Згідно з п. "а" ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Стаття 125 ЗК України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Згідно з інформацією, наданою відділом у Романівському районні Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 24.06.2019 та Романівською селищною радою Романівського району Житомирської області від 19.04.2019 у користуванні Романівського Центру розвитку дитини та Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" перебувають земельні ділянки загальною площею 1,0 га та 0,5 га відповідно.

Разом з тим, правовстановлюючі документи на вищевказані земельні ділянки, що перебувають у користуванні загальноосвітніх закладів не виготовлені.

Вказаний факт сторонами не заперечувався.

Перевіряючи наявність чи відсутність бездіяльності відповідача з приводу невжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, суд зазначає наступне.

Правовий статус вказаного закладу дошкільної освіти визначено у статуті Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області (далі - Статут), що затверджений селищним головою Іщук А.В. від 26.10.2011 та погоджений начальником відділу освіти райдержадміністрації.

Відповідно до п.1.3. Статуту, засновником дошкільного навчального закладу є Романівська селищна рада, яка здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Згідно п.1.2 Статуту дошкільному закладу встановлено наступну юридичну адресу: Житомирська область, смт. Романів, вул. Коцюбинського, 18.

У п.8.1 Статуту визначено, що управління дошкільним закладом здійснюється його засновником - Романівською селищною радою Романівським відділом освіти.

В свою чергу, Правовий статус Романівського Центру розвитку дитини визначено у статуті, що затверджений засновником від 24.09.2009 та погоджений начальником відділу освіти райдержадміністрації від 24.11.2009 (а.с.25-30).

Відповідно до п.1.3. Статуту, засновником центру є Романівська селищна рада, яка здійснює фінансування центру, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Згідно п.1.2 Статуту дошкільному закладу встановлено наступну юридичну адресу: Житомирська область, смт. Романів, вул. Леніна, 4.

У п.8.1 Статуту визначено, що управління Центром розвитку дитини здійснюється Романівською селищною радою.

Згідно ст.17 Закону України "Про місцеве самоврядування" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

У статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема щодо здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель.

У положеннях п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Пунктами 20, 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" також визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

При цьому, у ч.ч.1, 2 ст.80 Закону України "Про освіту" зазначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України "Про дошкільну освіту" матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

З урахуванням викладеного, земельні ділянки, якими користуються дошкільний навчальний заклад №1 "Сонечко" та Центр розвитку дитини мають перебувати у них на праві постійного користування.

Згідно ст.ст.124-126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

У ст.12 Земельного кодексу України визначені повноваження місцевих рад у галузі земельних відносин до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб. Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений у ст.123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

На даний час, докази реєстрації права постійного користування земельною ділянкою дошкільним навчальним закладом та Центром розвитку дитини відсутні.

Обов`язок щодо вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування та надання її в постійне користування дошкільному закладу та Центру розвитку дитини покладено законодавством і безпосередньо на Романівську селищну раду як на єдиний орган, який здійснює контроль за використанням та охороною земель комунальної власності відповідної територіальної громади відповідно до ст.123 Земельного кодексу України.

Як раніше зазначалось, до відкриття провадження у даній справі рішенням Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області 46 сесії 7 скликання від 27 червня 2019 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, зокрема, вирішено надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, під ДНЗ №1 "Сонечко" вул.Коцюбинського, 18, орієнтовною площею 0,75 га та Центром розвитку дитини вул. Небесної сотні, 4-а орієнтовною площею 1,00 га для будівництва і обслуговування закладів освіти.

А тому, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області щодо невинесення на сесію Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області питання щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини, не підлягають задоволенню.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що після проведеної прокуратурою перевірки селищна рада вживає заходів щодо оформлення права постійного користування земельними ділянками, на яких знаходяться заклади освіти, проте на даний час документи не виготовлені.

Отже, враховуючи, що на момент звернення позивача до суду Романівська селищна рада як орган місцевого самоврядування не виконала покладені на неї повноваження та не оформила права постійного користування земельними ділянками, на яких перебувають заклад дошкільної освіти та Центр, чим допустила протиправну бездіяльність.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, зважаючи на наявність порушеного права та необхідність його судового захисту, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його відновлення, керуючись повноваженнями, наданими частиною другою статті 9, частиною другою статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області в частині невиконання вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України щодо не оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини.

Належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Романівську селищну раду Романівського району Житомирської області вчинити дії щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позов Керівника Новоград-Волинської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави підлягає частковому задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на викладене судовий збір, сплачений позивачем, не відшкодовується за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Романівської селищної ради Романівського району Житомирської області в частині невиконання вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України щодо не оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини.

Зобов`язати Романівську селищну раду Романівського району Житомирської області вчинити дії щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га для обслуговування Романівського дошкільного навчального закладу №1 "Сонечко" Романівського району Житомирської області та земельну ділянку площею 1,0 га для обслуговування Романівського Центру розвитку дитини.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 02 грудня 2019 року