Ухвала суду № 86022387, 02.12.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
120/3647/19-а
Номер документу
86022387
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

м. Вінниця

02 грудня 2019 р. Справа № 120/3647/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:

за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13308892, місцезнаходження: вул. Пирогова, 135-А, м. Вінниця, 21037)

до селянського (фермерського) господарства "Вид" (код ЄДРПОУ 20100979, місцезнаходження: Урочище "Тракторна бригада № 1", с. Кукули, Піщанський район, Вінницька область, 24713)

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

08.11.2019 до суду надійшла позовна заява Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з селянського (фермерського) господарства "Вид" на користь позивача адміністративно-господарських санкцій в розмірі 212063,16 грн за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за їх несвоїчасну сплату в розмірі 21630,12 грн, а всього 233693,28 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в порушення приписів Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" відповідач не забезпечив визначеного нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 212063,16 грн. Відтак, з урахуванням нарахованої пені в розмірі 21630,12 грн, позивач звертається до суду з позовом про стягнення з відповідача спірної заборгованості в загальній сумі 233693,28 грн. у примусовому порядку.

Ухвалою суду від 13.11.2019 позовну заяву Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви, а саме доплати судового збору в розмірі 1584,39 грн та подання заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

На виконання вимог вказаної ухвали позивач 26.11.2019 надав суду платіжне доручення за № 350 про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн. Отже, в цій частині недоліки позовної заяви усунуто.

Крім того, 26.11.2019 до суду надійшло клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду. У клопотанні позивач зазначає, що процедуру подання підприємствами, установами, організаціями звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю - базовому центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" від 30.01.2007 № 70. Відповідно до п. 2 вказаного Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом. Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі.

Позивач вказує на те, що поданню звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю передує подання роботодавцем заяви про реєстрацію підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів.

Водночас заява про реєстрацію у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік надійшли від відповідача на адресу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів лише 19.08.2019. При цьому з поштового конверту видно, що зазначена поштова кореспонденція була відправлена відповідачем 15.08.2019.

Відтак, на думку позивача, саме з цієї дати у нього виникли підстави для звернення до суду з цим позовом, а тому позивач з поважних та незалежних від нього причин не міг звернутися до суду своєчасно.

Вирішуючи заявлене позивачем клопотання, суд враховує таке.

Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовано статтею 122 КАС України. Зокрема, частиною першою цієї статті передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відтак положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено граничний строк сплати відповідними суб`єктами адміністративно-господарських санкцій у разі невиконання нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Проте стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення строків їх сплати в судовому порядку здійснюється в межах строків звернення, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Як встановлено судом та підтверджується доданими до клопотання документами, 05.08.2019 позивач звернувся до відповідача з листом № 01-11/397 від 05.08.2019, в якому повідомив селянське (фермерське) господарство "Вид" про необхідність зареєструватись у відділенні Фонду та подати звіт за формою № 10-ГП за 2018 рік.

19.08.2019 на адресу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів шляхом поштового пересилання від відповідача надійшла заява про реєстрацію у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік, який датований 12.08.2019. При цьому необхідно врахувати, що згідно з вказаними вище нормами чинного законодавство датою подання заяви про реєстрацію та датою надходження звіту є дата на поштовому штемпелі. Як видно з наданого суду поштового конверту, вказані документи на адресу позивача відповідач надіслав 15.08.2019.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю містить інформацію, яка надає можливість встановити факт виконання та/або невиконання нормативу створення робочих місць для осіб з інвалідністю, а також інформацію про середньорічну заробітну плату штатного працівника для обчислення суми адміністративно-господарських санкцій. Тому отримання зазначеної інформації від роботодавця є необхідною для пред`явлення Фондом соціального захисту інвалідів до суду вимог про сплату підприємством, установою, організацією адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

На це додатково вказують положення пункту 3.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Мінпраці України від 15.05.2007 № 223, згідно з якими документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, є звіт за формою 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 № 42 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Відтак, зважаючи на те, що заяву про реєстрацію у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та звіт про працевлаштування інвалідів відповідач подав лише 15.08.2019 та без дотримання вимог ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", суд доходить висновку, що підстави для звернення до суду з цим позовом виникли у позивача саме з 15.08.2019.

Таким чином, подавши позовну заяву про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій 08.11.2019, позивач не пропустив встановлений законом процесуальний строк звернення до суду. Тому підстав для поновлення позивачу такого строку немає.

Інших перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.

За цих обставин доходжу висновку про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Вирішуючи питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на викладене та беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не потребує заслуховування усних пояснень сторін для прийняття законного і обґрунтованого рішення, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись ст.ст. 32, 122, 171, 248, 256, 257, 260, 262, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оскільки такий строк позивачем не пропущено.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства "Вид" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

3. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

4. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через 15 днів з дня відкриття провадження у справі, а в силу положень ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

5. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України.

6. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.

7. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.

8. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

9. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з мотивів порушення правил підсудності.

Суддя Сало Павло Ігорович Ігорович