
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 листопада 2019 року Справа №160/7278/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ніколайчук С.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
13 листопада 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про роз`яснення рішення в адміністративній справі №160/7278/19, в якій просить суд:
- роз`яснити резолютивну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 року у справі №160/7278/19, а саме, чи повинно головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосовувати показник "1,17" під час перерахунку державної (основної) пенсії ОСОБА_1 .
В обгрунтування заяви зазначено, що позивач просив провести перерахунок пенсії з 25.04.2019 року, тобто після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, якою встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсії проводиться із застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який нараховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17. Натомість рішенням суду зобов`язано відповідача при перерахунку пенсії не застосовувати коефіцієнт 1,17.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 року заяву головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про роз`яснення рішення в адміністративній справі №160/7278/19 призначено до розгляду у судовому засіданні на 21 листопада 2019 року об 10:00.
Відповідно до частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Представники сторін в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
У зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, розгляд заяви проведено в письмовому провадженні.
Розглядаючи заяву про роз`яснення судового рішення, судом встановлено наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 року у справі № 160/7278/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено повністю:
- визнано дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в розмірі 7810,88 грн та показника «1,17» під час перерахунку державної (основної) пенсії ОСОБА_1 протиправними та скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 15321/02-01/06 від 24.07.2019 року;
- зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в розмірі 4482,35 грн. відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, починаючи з 25 квітня 2019 року;
- зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 25.04.2019 року до моменту виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Підстави та порядок роз`яснення судових рішень в адміністративному судочинстві встановлені статтею 254 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 254 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
За загальними нормами права роз`яснення судом ухваленого ним рішення здійснюється насамперед з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Отже, необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Також, роз`яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз`яснення його тяжко виконати внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Як роз`яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі" в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Отже, зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кількох варіантів тлумачення.
Аналогічний правовий висновок викладено в ухвалі Верховного Суду України від 16 липня 2016 року у справі №826/16796/14 (21-452іп16), що постановлена за результатами розгляду заяви про роз`яснення судового рішення, у якій заявник зазначив, що йому незрозумілий зміст мотивувальної частини постанови, що може викликати труднощі у виконанні судового рішення. У вказаній ухвалі Верховного Суду України зазначено, що рішення суду може бути роз`яснено у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тобто, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
З метою уникнення незрозумілості судового рішення під час його виконання, суд роз`яснює рішення від 05.09.2019 року у справі № 160/7278/19 з питань, заявлених у заяві про роз`яснення судового рішення.
В рішенні від 05.09.2019 року у справі № 160/7278/19 судом зазначено, що перерахунок пенсії позивачу має відбуватися у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії).
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків передбачено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Згідно з п. 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до Порядку №1210 внесено зміни, а саме: у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доповнено Порядок № 1210 п.9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Отже, п.9-1 Порядку прийнятий на реалізацію норми ч.3 ст.59 Закону №796-XII, а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія ч.3 ст.59 вказаного Закону.
Пунктом 9-1 Порядок № 1210 передбачено за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П=Зс*Кзс*Кв
100%
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс= Зп(мін)*5
Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженою постановою Кабінетом Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 визначено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 жовтня 2017 року.
Усі показники за постійні, окрім показника розміру заробітної плати встановленої законом України на 1 січня відповідного року.
Для визначення Зс1 береться рік, що передує відповідному року, це 2016 рік (на час застосування складових формули), що становить розмір 4482,35 грн., тому в даному випадку відповідач неправомірно застосував 7810,88 грн. при обчисленні пенсії позивачу.
Роз`яснюючи рішення, суд зазначає, що проведення індексації середньої заробітної плати, з якої вираховується пенсія по інвалідності та здійснюється її перерахунок, у правовідносинах, що склались, не передбачено пунктом 9-1 Порядку № 1210.
Тому, застосування до вказаних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсії проводиться із застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який нараховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17, є неправомірним.
Таким чином, відповідаючи на питання заяви про роз`яснення судового рішення, суд зазначає, що головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не повинно застосовувати показник «1,17» під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Вказане при прийнятті рішення стало підставою визнання дій головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в розмірі 7810,88 грн. та показника «1,17» під час перерахунку державної (основної) пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Враховуючи викладене, судом задоволено заяву представника відповідача та надано роз`яснення рішення суду з метою уникнення його незрозумілості під час виконання.
Керуючись ст. ст. 248, 254, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву представника головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про роз`яснення судового рішення - задоволити.
Роз`яснити рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2019 року у справі № 160/7278/19 шляхом зазначення про відсутність підстав у головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосування показника «1,17» під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук