Рішення № 86022146, 25.11.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
140/2860/19
Номер документу
86022146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2860/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивач з метою реалізації права, наданого Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI), звернулася до відповідача як розпорядника інформації із запитом на отримання публічної інформації, у якому просила надати таку інформацію: 1) яка кількість заяв громадян про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/Вишнева в селі Дубове Ковельського району надійшла на розгляд Дубівської сільської ради протягом 2019 року ?; 2) яку кількість рішень про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/Вишнева в селі Дубове Ковельського району прийнято Дубівською сільською радою протягом 2019 року ?; 3) якою є загальна сума коштів, витрачених (виплачених) з місцевого бюджету села Дубове Ковельського району в рахунок оплати за надану правничу допомогу (послуги) Адвокатському об`єднанню «Преміум сервіс» згідно Договору про надання правничої допомоги №12/08/19-01 від 12.08.2019 ?

Запит на отримання публічної інформації був оформлений в письмовій формі, надісланий відповідачу в письмовій формі електронною поштою на офіційну електронну адресу.

Проте відповідач відмовив у наданні інформації на запит позивача.

Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, такими, що порушують вимоги Закону № 2939-VI, зокрема, частини п`ятої статті 6, відповідно до якої не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Позивач просить визнати протиправними дії Дубівської сільської ради Ковельського району, які полягають у відмові в наданні повної та об`єктивної інформації за її запитом від 13.09.2019 та зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району надати повну та об`єктивну інформацію за запитом ОСОБА_1 від 13.09.2019, а саме: інформацію про кількість заяв громадян про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/ Вишнева в селі Дубове Ковельського району , які надійшли на розгляд Дубівської сільської ради протягом 2019 року; інформацію про кількість рішень про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/ Вишнева в селі Дубове Ковельського району , прийнятих Дубівською сільською радою протягом 2019 року; інформацію про загальну суму коштів, витрачених (виплачених) з місцевого бюджету села Дубове Ковельського району в рахунок оплати за надану правничу допомогу (послуги) Адвокатському об`єднанню «Преміум сервіс» згідно Договору про надання правничої допомоги № 12/08/19-01 від 12.08.2019.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).

Копію ухвали суду від 25.09.2019 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 01.10.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 18), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З урахуванням наведеного, справу вирішено за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.09.2019 позивач ОСОБА_1 в письмовій формі електронною поштою на офіційну електронну адресу Дубівської сільської ради Ковельського району скерувала запит на отримання публічної інформації, у якому просила надати таку інформацію: 1) яка кількість заяв громадян про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/Вишнева в селі Дубове Ковельського району надійшла на розгляд Дубівської сільської ради протягом 2019 року (загальна кількість та П.І.Б. громадян) ?; 2) яку кількість рішень про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/Вишнева в селі Дубове Ковельського району прийнято Дубівською сільською радою протягом 2019 року (загальна кількість таких рішень, їх реквізити, а також П.І.Б. громадян, яких вони стосувались) ?; 3) якою є загальна сума коштів, витрачених (виплачених) з місцевого бюджету села Дубове Ковельського району в рахунок оплати за надану правничу допомогу (послуги) Адвокатському об`єднанню «Преміум сервіс» згідно Договору про надання правничої допомоги №12/08/19-01 від 12.08.2019 ? (а. с. 12).

Листом від 19.09.2019 № 1442/3.24 відповідач повідомив позивача, що оскільки особи, які звернулись із заявами до Дубівської сільської ради, не надавали згоду на розголошення їх персональних даних, відтак у органу місцевого самоврядування відсутні правові підстави повідомити їх прізвища та імена. Крім того, для захисту прав та законних інтересів територіальної громади Дубівська сільська рада звернулась до Адвокатського об`єднання «Преміум Сервіс», був укладений відповідний договір, інформація, що міститься у даному договорі, є адвокатською таємницею та не підлягає розголосу чи іншому поширенню, а адвокатське об`єднання не надавало згоди на розголошення відомостей про даний договір (а. с. 13).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону.

Як передбачено пунктом 1 частини першої статті 13 цього ж Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

За приписами частин першої - п`ятої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до частини першої статті 20 вказаного Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно із частиною першою статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 2939-VI інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Частиною п`ятою статі 6 Закону № 2939-VI визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Крім того, відповідно до абзацу другого частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI (далі - Закон № 2297-VI) не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови в задоволенні запиту позивача від 13.09.2019 на отримання публічної інформації, оскільки, на думку суду, такий запит стосувався інформації щодо розпорядження відповідачем комунальним майном (земельними ділянками в масиві вулиць Сонячна/Вишнева в селі Дубове Ковельського району) та бюджетними коштами (сплаченими адвокатському об`єднанню), у зв`язку із чим в силу приписів частини п`ятої статі 6 Закону № 2939-VI доступ до такої інформації не міг бути обмежений, а надання згоди фізичними особами та адвокатським об`єднанням на доступ до цієї інформації законом не передбачено та відсутність такої згоди не є підставою для відмови у доступі до інформації. Відповідач не довів, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом, а обмеження доступу до вказаної інформації було здійснено з дотриманням частини другої статті 6 Закону № 2939-VI.

Крім того, суд виходить з того, що відповідач володіє запитуваною позивачем інформацією про земельні ділянки, прийняті щодо них рішення та враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.08.2019 (справа № 369/5491/16-а), відповідно до яких до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову, наведені органи згідно з їхньою компетенцією зобов`язані володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, вони також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні.

Відтак, з наведених вище мотивів та підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Разом з тим, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення у цій справі, а примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області щодо відмови у наданні повної та об`єктивної інформації за запитом ОСОБА_1 від 13 вересня 2019 року на отримання публічної інформації.

Зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району Волинської області (45301, Волинська область, Ковельський район, с. Дубове, вул. Ковельська, 72, ідентифікаційний код 04333939) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) повну та об`єктивну інформацію за її запитом від 13 вересня 2019 року на отримання публічної інформації, а саме: інформацію про кількість заяв громадян про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/ Вишнева в селі Дубове Ковельського району , які надійшли на розгляд Дубівської сільської ради протягом 2019 року; інформацію про кількість рішень про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в масиві вулиць Сонячна/ Вишнева в селі Дубове Ковельського району , прийнятих Дубівською сільською радою протягом 2019 року; інформацію про загальну суму коштів, витрачених (виплачених) з місцевого бюджету села Дубове Ковельського району в рахунок оплати за надану правничу допомогу (послуги) Адвокатському об`єднанню «Преміум сервіс» згідно з договору про надання правничої допомоги № 12/08/19-01 від 12 серпня 2019 року.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх