
Справа № 569/785/19
УХВАЛА
29 листопада 2019 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Кучиної Н.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Ющук О.С.,
представника позивача Кушнір О.С.,
представника відповідача Андрєєва Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради про скасування постанови та клопотання про призначення судової будівельно- технічної експертизи, -
ВСТАНОВИВ:
Представник відповідача Андрєєв Р.В. подав до суду клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи по справі.
Представник позивача Кушнір О.С. в судовому засіданні проти призначення будівельно-технічної експертизи заперечила.
Суд, заслухавши сторони по справі, вивчивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Отже, судова експертиза в адміністративній справі - це дослідження експертом, тобто особою, яка володіє спеціальними знаннями необхідними для з`ясування відповідних обставин справи, матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.
Зважаючи на те, що обов`язковою передумовою призначення судової експертизи є необхідність з`ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з`ясовані судом самостійно, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті, суд вважає доводи відповідача щодо проведення вказаної експертизи необґрунтованими, та не знаходить передбачених Кодексом адміністративного судочинства України підстав для задоволення клопотання про їх проведення.
Судова експертиза повинна призначатися лише для встановлення даних, які входять в предмет доказування у справі.
Окрім того, КАС України надає учасникам процесу право самостійно замовити проведення експертизи (ст.ст. 104 КАС України ), та надати висновок такої експертизи суду.
В той же час, враховуючи підстави, з яких представник відповідача просить суд призначити у справі будівельно-технічну експертизу, суд приходить до висновку, що представником відповідача не наведено суду переконливих доводів для призначення у справі експертизи та про недоцільність її призначення. Наявних у матеріалах справи доказів, достатньо для прийняття рішення у даній цивільній справі.
Крім того, враховуючи вимоги ч.3-5 ст. 79 КАС України, згідно яких: відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.175 КАС України, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати: суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
При подачі клопотання про призначення експертизи відповідачем не ставилося питання про визначення додаткового строку для подачі доказів.
За таких обставин, суду не наведено переконливих доводів для призначення у справі експертизи та про доцільність її призначення .
Крім того, суд враховує, що призначення експертизи, про яку просить сторона відповідача, призведе до затягування розгляду справи.
Керуючись ст. ст.79,162, 294 КАС України, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника Управління державного архітектурно- будівельного контролю Рівненської міської ради Андрєєва Р.В.про призначення судової будівельно- технічної експертизи - відмовити.
Ухвала окремо від рішення суду не може бути оскаржена. заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Н.Г.Кучина