
Справа № 361/2075/19
Провадження № 2-а/361/196/19
27.11.2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2019 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Мищенко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бровари у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
установив:
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.05.2017 р., позивачу належить на праві власності земельна ділянка (кадастровий номер - 3210600000:00:016:0506), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
25.07.2018 р. позивач отримав містобудівні умови та обмеження забудови вказаної земельної ділянки, які видані Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області за № 72-м, на об`єкт будівництва «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 5-А.
10.10.2018 р. позивач через Центр надання адміністративних послуг та роботи із зверненнями громадян виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області подав на реєстрацію Повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) щодо об`єкту будівництва «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 5-А.
31.10.2018 р. від Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області на адресу позивача надійшов лист за № 3110/2-и про повернення Повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) щодо об`єкту будівництва «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 5-А, тобто вказане повідомлення відповідачем не було зареєстроване та не внесено до Реєстру дозвільних документів.
06.03.2019 р. позивач дізнався через Броварський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, що відносно нього відкрито виконавче провадження на підставі винесеної відповідачем оскаржуваної постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р.
07.03.2019 р. позивач звернувся до відповідача про надання йому оскаржуваної постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р.
13.03.2019 р. позивач в приміщенні відповідача отримав повний текст оскаржуваної постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р. відповідно до якої позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1, 5, 12, 13 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р. винесена відповідачем з порушенням чинного законодавства.
Зазначав, що постанову №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р. позивач отримав у приміщенні відповідача 13.03.2019 р., що підтверджується листом № 1303/7-вих від 13.03.2019 р.
Під час із ознайомленням з оскаржуваною постановою №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р. було встановлено, що відповідач її надіслав поштою ПАТ «Укрпошта» від 29.11.2018 р. (квитанція № 0740023755622). Відповідно до відомостей з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» вказаний лист повернуто на адресу відповідача, а тому відповідачу не було відомо про той факт, що відносно його винесено вказану постанову.
Враховуючи, що позивачем отримано оскаржувану постанову №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення саме 13.03.2019 р., отже, строк для оскарження, спливає 22.03.2019 р.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд поновити строк на оскарження постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р.; скасувати постанову №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р., якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1,5, 12, 13 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача Кусташа В.П. позовні вимоги підтримав, просив про їх задоволення, надав пояснення аналогічні позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області Шкардун М.В. позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення в повному обсязі. у відзиві на позовну заяву зазначали, що перевіркою встановлено факт наведення недостовірних даних в поданому 10.10.2018 р. до Центру надання адміністративних послуг та роботи із зверненнями громадян виконавчого комітету Броварської міської ради подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) вх. 11-20-5/7275 на об`єкт «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення» наведення недостовірних даних, а саме: відсутність належним чином затвердженої проектної документації; відсутність наказів на головного інженера проекту, на відповідальну особу на здійснення авторського нагляду, на відповідальну особу за здійснення технічного нагляду. Враховуючи вищенаведене, будівництво нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 - відповідає умовам, передбаченим ч. 1 ст. 376 ЦК України, та відноситься до самочинного будівництва.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.05.2018 р., та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.05.2018 р. земельна ділянка, з кадастровим номером 3210600000:00:016:0506, площею 0,0225 га, по АДРЕСА_1 належить позивачу ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 23.05.2017 р. та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.05.2018 р. нежитлова будівля по АДРЕСА_1 належить позивачу ОСОБА_1
Позивачу ОСОБА_1 управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення» від 05.07.2018 р. № 12-М.
Також, замовником будівництва 10.10.2018 р. до Центру надання адміністративних послуг та роботи із зверненнями громадян виконавчого комітету Броварської міської ради подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) вх. 11-20-5/7275 на об`єкт «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення».
16.11.2018 р. відповідачем Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області здійснено перевірку на об`єкті будівництва «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 5-А.
За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки №Т-1611/2 від 16.11.2018 р., припис №С-1611/3 від 16.11.2018 р., припис №С-1611/4 від 16.11.2018 р. та протокол №Л-А-1611/2 від 16.11.2018 року.
На підставі вказаних документів 29.11.2018 р. відповідачем Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області винесено оскаржувану постанову №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення, якою визнано Позивача винним у вчиненні правопорушення, передбачене ч. 1, 5, 12, 13 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у сумі 10200,00 грн.
Перевіркою встановлено, що у вищезазначеному повідомлені про початок виконання будівельних робіт вх. 11-20-5/7275 в п. «Проектна документація розроблена» зазначено «Товариством з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-конструкторське бюро «Майстер Проект». Проте, відповідно до пояснень директора ТОВ «АКБ «Майстер Проект» встановлено, що зазначеним підприємством проектна документація не розроблялась.
Враховуючи зазначене, будівельні роботи з будівництва нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 Бровари Київської області виконується без належним чином затвердженої проектної документації. Зазначені дії порушують вимоги ст. 31 Закону України про регулювання містобудівної діяльності, ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Замовником будівництва позивачем ОСОБА_1 не забезпечено здійснення авторського нагляду під час будівництва нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 . Зазначені дії порушують ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903, ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 «Настанова щодо проведення авторського за будівництвом».
Замовником будівництва позивачем ОСОБА_1 не забезпечено здійснення технічного нагляду під час будівництва нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 , чим порушено ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903.
Позивач зазначав, що 13.03.2019 р. в приміщенні відповідача отримав повний текст оскаржуваної постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р. відповідно до якої позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1, 5, 12, 13 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
Відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП, постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або до суду.
З даним позовом позивач звернувся до суду 22 березня 2019 року, враховуючи вищевказане, суд вважає, що позивачем строк на оскарження постанови пропущено з поважних причин, а тому він підлягає поновленню.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначені ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами: сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 р. був затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (далі - Порядок № 553).
Відповідно до п. 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Пунктом 7 Порядку № 553 встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Відповідно до п. 9 Порядку № 553 чітко визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.
Згідно з п. 12 Порядку № 553 посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані: у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання та фізичними особами; ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю у строки, передбачені законодавством; за письмовим зверненням суб`єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю.
Щодо проведеної відповідачем перевірки 16.11.20018 р. на об`єкті «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 5-А, позивач зазначав, що жодного повідомлення від відповідача щодо здійснення перевірки на адресу позивача не надходило, а тому позивач взагалі фізично не міг бути присутнім під час перевірки та надати усі документи щодо об`єкту будівництва.
Зазначене підтверджується письмовими матеріалами справи, відповідачем не спростовується.
Таким чином, позивач не був присутній під час здійснення перевірки на об`єкті будівництві «Реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під заклад побутового обслуговування населення», який розташований за адресою: Київська область , м. Бровари , вул. Ярослава Мудрого , 5-А, у зв`язку з тим, що позивача не було завчасно повідомлено про здійснення вказаної перевірки відповідачем, а тому позивач був позбавлений можливості надати усі відповідні документи та надавати пояснення разом із зауваженнями.
Враховуюче зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р., винесена відповідачем на підставі акту перевірки №Т-1611/2 від 16.11.2018 р., припису №С-1611/3 від 16.11.2018 р., припису №С-1611/4 від 16.11.2018 р. та протоколу №Л-А-1611/2 від 16.11.2018 р., є незаконною, а тому підлягає скасуванню.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», Законом України «Про архітектурну діяльність», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 р. та керуючись статтями 11, 72-77, 90, 242, 243, 244, 245, 246, 257-263, 286 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р.
Скасувати постанову №А-2911/2 по справі про адміністративне правопорушення від 29.11.2018 р., якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1,5, 12, 13 ст. 96 КУпАП та накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. С. Сердинський