
Справа № 602/975/19
Провадження № 2-а/602/22/2019
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" листопада 2019 р. Лановецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Радосюка А. В.
при секретарі Яблонська М. М.,
з участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача - адвоката
Чауса С. В., представника відповідача Хименця Я. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19,-
в с т а н о в и в:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19. Свої вимоги позивач мотивує тим, що постановою державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Хименець Я.І. від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19 його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 510 грн. за вчинення правопорушення, встановленого ст. 53-1 КУпАП , а саме: самовільне зайняття земельної ділянки не сформованої орієнтовною площею 5 га. державної форми власності, яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 61238845000100010195 на території Молотківської сільської ради Лановецького району. Вважає, що вищевказана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства, є неправомірною і підлягає скасуванню. Позивач є спадкоємцем ОСОБА_2 . До складу спадщини, крім іншого входить право постійного користування земельною ділянкою, яке належало спадкодавцю на підставі державного акта на право постійного користування землею серії ТР номер 20, виданого Лановецькою районною радою Тернопільської області 01 серпня 2001 року. Листом від 06.10.2017 року №817/02-14 державним нотаріусом Лановецької державної нотаріальної контори йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз`яснено його право на звернення із відповідною позовною завою до суду.
Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач позов не визнає, просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що до Головного управління надійшла заява ОСОБА_3 від 12.07.2019 року №Б-181/0/5-19 щодо проведення перевірки законності користування земельною ділянкою ОСОБА_1 та заява ОСОБА_4 17.07.2019 року №Б-184/0/5-19 у якій зазначено, що її син ОСОБА_3 - учасник АТО, звертався, відповідно до ст. 118 ЗК України, на отримання безоплатно земельної ділянки на території Молотківської сільської ради Лановецького району. В усній формі працівником сільської ради йому була надана відповідь про відсутність земельних ділянок на території Молотківської сільської ради, проте ОСОБА_4 відомий факт використання земельної ділянки ОСОБА_1 без відповідних правовстановлюючих документів. З метою розгляду заяви від 12.07.2019 року №Б-181/0/5-19, та заяви від 17.07.2019 року №Б-184/0/5-19 Головним управлінням видано наказ від 18 липня 2019 року № 627-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності». На виконання вищевказаного наказу державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру Тернопільській області проведено обстеження земельної ділянки площею 5,0000 га на території Молотківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області. Обстеження земельної ділянки проведено у присутності ОСОБА_4 та ОСОБА_1 За результатами перевірки встановлено, що згідно державного акта на право постійного користування землею від 17.03.1998 року ОСОБА_2 надано у постійне користування земельну ділянку площею 5,0000 га, яка розташована на території Молотківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області, в межах населеного пункту для ведення селянського (фермерського) господарства. Вказана земельна ділянка надана ОСОБА_2 , як фізичній особі, для ведення селянського (фермерського) господарства. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час земельна ділянка самовільно використовується ОСОБА_1 - його братом. За наслідками проведеної перевірки складено акт обстеження земельної ділянки від 31.07.2019 №627/ДК/134/АО/10/01/-19 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 31.07.2019 року № 627/ДК/686/АП/09/01/-19 щодо порушень вимог ст.ст. 125, 126 ЗК України. З метою усунення наслідків виявленого порушення державним інспектором 31.07.2019 видано припис №627/ДК/367/Пр/03/01/-19, про виконання припису в термін до 30.08.2019 року слід було повідомити Головне управління. 02.08.2019 року ОСОБА_1 направлено повідомлення про виклик для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Згідно якого, ОСОБА_1 пропонується прибути на 11.00 год. 26 серпня 2019 року до Управління з контролю за використання та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області. Повідомлення відправлено поштою. ОСОБА_1 до Головного управління не прибув. За результатами перевірки 17 вересня 2019 року складено протокол про адміністративне правопорушення №627/ДК70184/П/07/01/-19, згідно якого встановлено, що
ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку площею 5,0000 га без кадастрового номеру із земель державної власності на території Молотківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області для ведення селянського (фермерського) господарства із земель сільськогосподарського призначення - рілля, землі не надані у власність або користування, чим порушив вимоги ст.ст.125,126 ЗК України. Даним правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду (збитки) у розмірі 7356,30 грн. За результатами розгляду протоколу 17 вересня 2019 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №627/ДК/0183-По/08/01/-19. Згідно постанови ОСОБА_1 визнано винним у вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена нормами статті 53-1 КУпАП, та
накладено штраф у розмірі 510,00 грн. З огляду на викладене, дії державного інспектора щодо проведення перевірки вчинені з дотриманням вимог законодавства. Вважає оскаржувану постанову законною, а позов безпідставним.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснив суду, що він користується земельною ділянкою на законних підставах , оскільки є спадкоємцем ОСОБА_2 і до складу спадщини входить вищевказана земельна ділянка.
Представник позивача адвокат Чаус С.В. в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснив суду, що постанова про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19 винесена з порушенням вимог чинного законодавства, є неправомірною, оскільки в заявах ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про самовільне зайняття земельної ділянки ОСОБА_1 одинакові підписи, акт обстеження проводився без участі позивача, виклику на складання протоколу позивачеві не надходило.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області - Хименець Я.І. в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов та просив відмовити у його задоволенні.
Суд, дослідивши докази, дійшов до наступного висновку.
Постановою державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Хименець Я.І. від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 510 грн. за вчинення правопорушення, встановленого ст. 53-1 КУпАП , а саме: самовільне зайняття земельної ділянки не сформованої орієнтовною площею 5 га. державної форми власності, яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 61238845000100010195 на території Молотківської сільської ради Лановецького району (а.с.6).
Згідно копії державного акта на право постійного користування землею серії ТР номер 20, виданого Лановецькою районною радою Тернопільської області 01 серпня 2001 року, ОСОБА_2 надається у постійне користування земельна ділянка, площею 5,0 га. в межах згідно з планом, земельна ділянка розташована на території Молотківської сільської ради, землю надано для ведення селянського ( фермерського) господарства (а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 18 жовтня 2015 року Молотківською сільською радою Лановецького району Тернопільської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 21 жовтня 1972 року, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.11).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 01 березня 1975 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.10).
Згідно копії листа Лановецької державної нотаріальної контори № 817/02-14 від 06.10.17р. , державним нотаріусом Лановецької державної нотаріальної контори Джус С.З. позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства площею 5,0 га., що була в користуванні у померлого ОСОБА_2 , оскільки не подано відомості ( інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії ( документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно, а саме : державний акт на право власності на земельну ділянку) (а.с.7).
Згідно копії заяви ОСОБА_4 голові Лановецької районної державної адміністрації Сіранту Ю.І. від 18.04.2019 року, її син ОСОБА_3 - учасник АТО, звертався на отримання безоплатно земельної ділянки на території Молотківської сільської ради Лановецького району. В усній формі працівником сільської ради йому була надана відповідь про відсутність земельних ділянок на території Молотківської сільської ради, проте ОСОБА_4 відомий факт використання земельної ділянки ОСОБА_1 без відповідних правовстановлюючих документів (а.с.28).
Згідно копії заяви ОСОБА_3 . Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.07.2019 року, він просить здійснити заходи контролю за використанням земельної ділянки орієнтовної площі 5 га., розташованої на території Молотківської сільської ради Лановецького району, що обробляється
ОСОБА_1 (а.с.29).
З метою розгляду заяв Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області видано наказ від 18 липня 2019 року № 627-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» (а.с.25).
Згідно копії акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 627/ДК/686/АП/09/01/-19 від 31.07.2019 року, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Хименцем Я.І. у присутності ОСОБА_4 та ОСОБА_10 . встановлено, що ОСОБА_1 самовільно використовує земельну ділянку державної форми власності не сформовану, площею 5 га., яка межує із к.н. 61238845000100010195 , яка розташована в межах населеного пункту с.Молотків Лановецького району, чим порушив ст..125,126 ЗК України, так як державний акт на право постійного користування землею видано ОСОБА_2 , однак останній помер (а.с.32).
В судовому засіданні позивачем було визнано факт користування спірною земельною ділянкою.
Згідно копії акта обстеження земельної ділянки №627/ДК/134/АО/10/01/-19 від 31.07.2019 року, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Хименцем Я.І. у присутності ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , обстеженням земельної ділянки , яка розташована на території населеного пункту с.Молотків Лановецького району Тернопільської області, не сформованої, площею 5 га., яка межує із к.н. 61238845000100010195, встановлено, що на ній вирощується сільськогосподарська культура - пшениця. На момент перевірки і обстеження на вказаній земельній ділянці урожай пшениці зібрано (а.с.33).
Згідно копії припису Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №627/ДК/367/Пр/03/01/-19 від 31.07.2019 року ОСОБА_1 приписано до 30.08.2019 року усунути порушення земельного законодавства та до 30.08.2019 року повідомити Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області про виконання припису (а.с.34).
Відповідно до копії повідомлення про виклик для складання протоколу про адміністративне правопорушення від 02.08.2019 року, ОСОБА_1 був повідомлений про явку на 11.00 год. 26 серпня 2019 року до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення ( а.с.35).
Згідно копії протоколу про адміністративне правопорушення №627/ДК70184/П/07/01/-19 від 17.09.2019 року, ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку державної форми власності, не сформовану, площею 5 га., яка межує із к.н. 61238845000100010195 , на території Молотківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області ( а.с. 37).
Даним правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду (збитки) у розмірі 7356,30 грн., що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (а.с.38) та повідомленням про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву
( родючого шару грунту) без спеціального дозволу (а.с.39) .
Частина 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Нормами пункту 19 статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
При цьому згідно ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених ст.258 цього Кодексу, у тому числі і у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 7 ЗК України (в редакції 1990 року) було передбачено, що у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності громадянам України для ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.
За нормою статті 92 ЗК України (в редакції 2001 року) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» та ст. 31 ЗК України (в редакції 2001 року) землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерського господарства як юридичній особі, земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельних ділянок, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 125 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із частиною першою статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до статті 131 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 1225 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 "Про судову практику в справах про спадкування" за ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Згідно із частиною першою статті 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Відповідно до частини другої статті 407 ЦК України та частини другої статті 102- 1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною 3 статті 407 ЦК України та частиною 3 статті 102-1 ЗК України.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що право користування земельною ділянкою, що виникло в особи лише на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право і не входить до складу спадщини.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від від 14.11.2018 року №648/829/15-ц, від 18.03.2019 року №472/598/16-ц.
Згідно ч. 1 ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, оцінюючи в сукупності наявні у справі докази, суд приходить до переконання, що підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не має, а постанова про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19 за ст. 53-1 КУпАП, винесена державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області у відповідності до вимог чинного законодавства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241-246, 255, 286 КАС України, ст.ст. 9, 245, 251, 254, 280, 293 КУпАП, суд , -
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області (місце розташування: м.Тернопіль, вул.Лисенка, 20а, код ЄДРПОУ 39766192) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2019 року №627-ДК/0183П0/08/01/-19 - відмовити.
Повне судове рішення буде складене 02 грудня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційні скарги на судове рішення можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Лановецький районний суд Тернопільської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: А. В. Радосюк