Рішення № 85997627, 26.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2019
Номер справи
560/2859/19
Номер документу
85997627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2859/19

РІШЕННЯ

іменем України

26 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Голуб О.Р. представника позивача: Вонсовича М.М., представника відповідача: Федючка В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 25 березня 2019 року №0028115605 в частині застосування до ТОВ "Либідь-К" штрафних санкцій в розмірі 4712,95 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області на підставі акту перевірки від 11 лютого 2019 року №31/22-01-56-05/30247167 прийнято податкове повідомлення-рішення від 25 березня 2019 року №0028115605 про застосування до ТОВ "Либідь-К" штрафних санкцій на підставі ст. 120-1 Податкового кодексу України на суму 5744,31 грн.

Зокрема в акті перевірки мова йде про невчасну реєстрацію податкових накладних виписаних за жовтень 2017 року, серпень 2018 року та грудень 2018 року на загальну суму ПДВ 52336,24 грн.

З висновками акту перевірки ТОВ "Либідь-К" частково не погоджується, а рішення вважає протиправним в частині застосування штрафних санкцій в сумі 4712,95 грн., тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

05 листопада 2019 року представником Головного управління ДФС у Хмельницькій області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що камеральна перевірка з питань своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №827/2 від 20 жовтня 2017 року на суму ПДВ 84,96 грн. (зареєстрована в ЄРПН 17 листопада 2017 року) проведена відповідно до п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України, а саме з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України.

Таким чином, на думку представника відповідача оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 25 березня 2019 року №0028115605, в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 4712,95 грн., Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято правомірно, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Протокольною ухвалою проголошеною 21 листопада 2019 року суд замінив відповідача Головне управління ДФС у Хмельницькій області на належного Головне управління ДПС у Хмельницькій області

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, вказував на правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" є юридичною особо, код ЄДРПОУ 30247167.

В результаті зняття у позивача в жовтні 2017 ДФС України ліміту з ПДВ в розмірі 249894 грн в ЄРПН сформувалось від`ємне значення ліміту в розмірі "- 126 735,97" грн, що не давало можливості ТОВ "Либідь-К" зареєструвати податкові накладні в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість складених за період з 11 жовтня 2017 по 28 жовтня 2017.

Позивач неодноразово звертався з листами до ДФС України щодо надання роз`яснень стосовно причин зняття у ТОВ "Либідь-К" ліміту з ПДВ.

Як встановлено з матеріалів справи, підставами для зняття у позивача ліміту з ПДВ слугували висновки контролюючого органу стосовно того, що ТОВ "Либідь-К" порушено Порядок складання податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року №137/28267, в редакції, яка була чинною до набрання чинності змінами, внесеними до цього Порядку наказом Міністерства фінансів України від 23 лютого 2017 року №276. А саме: за результатами співставлення даних ЄРПН та поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість, які подавались у межах спецрежиму (декларація за формою 0121) встановлено, що ТОВ "Либідь-К" до р.9 "Усього податкових зобов`язань" податкової декларації з податку на додану вартість, яка подавалася у межах спецрежиму (декларація за формою 0121) за період липень 2015 - листопад 2015 включено суму ПДВ в розмірі 249 894 грн, що не підтверджена даними ЄРПН, а саме реєстрацію ПН/РК складених за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг в межах спецрежиму, ознак їх належності спецрежиму, а саме коду "2" після першого знака дробу у номері податкової накладної.

Головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість, адміністрування податку на прибуток, адміністрування екологічного податку та рентної плати, адміністрування місцевих податків і зборів, камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Красилівської ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Хмельницькій області, проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2017 по ТОВ "Либідь-К".

За результатами проведеної перевірки складено акт камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2017 по ТОВ "Либідь-К" від 05 квітня 2018 року №3111/22-01-12-06/30247167.

У висновку акта перевірки зафіксовано порушення ТОВ "Либідь-К" п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме несвоєчасна реєстрація в ЄРПН 34 податкових накладних виписаних у жовтні 2017 на загальну суму ПДВ - 107289,93 грн.

На підставі вказаного вище акта перевірки відносно позивача винесене податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 07 травня 2018 року №0049061206, яким до ТОВ "Либідь-К" застосовані штрафні санкції в сумі 10813,07 грн.

Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДФС України, однак рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 23 липня 2018 року №24238/6/99-99-11-03-01-25 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Суд встановив, що в листопаді 2017 ТОВ "Либідь-К" зверталося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до ДФС України, в якому просило суд: визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо списання ТОВ "Либідь-К" в Системі електронного адміністрування ПДВ в графі "Сума перевищення податкових зобов`язань" суму ліміту з податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в розмірі 249894,00 грн.; зобов`язати ДФС України відновити ТОВ "Либідь-К" в Системі електронного адміністрування ПДВ в графі "Сума перевищення податкових зобов`язань" суму ліміту з податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в розмірі 249894,00 грн.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року у справі №822/3284/17 адміністративний позов ТОВ "Либідь-К" до ДФС України задоволено частково. Зобов`язано ДФС України відновити Товариству з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" в Системі електронного адміністрування ПДВ в графі "Сума перевищення податкових зобов`язань" суму ліміту з податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в розмірі 57069,00 грн.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2018 року у справі №822/3284/17 апеляційна скарга ДФС України залишена без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року - без змін.

Як встановлено вищевказаними судовими рішеннями, 06 листопада 2017 року ТОВ "Либідь-К" звернулося з листами до Старокостянтинівського відділення Красилівської ОДПІ та ДФС України, в яких просило невідкладно розглянути його заяву та відновити безпідставно знятий ліміт з ПДВ в сумі 249894,00 грн., на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

13 грудня 2017 року відповідач відновив суму ліміту з податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 249894,00 грн.

Водночас, сума ліміту в розмірі 57069,00 грн. знято відповідачем повторно.

У зв`язку з коригуванням ПДВ на суму - 57069 грн. у липні 2015 року, у ТОВ "Либідь-К" збільшується ліміт суми ПДВ, на яку платник податків має право зареєструвати податкові накладні, також на 57069 грн. З урахуванням наведеного колегія суддів прийшла до висновку про те, що відповідач необґрунтовано зняв позивачу ліміт з ПДВ в розмірі 57069 грн.

Крім цього, суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2018 року по справі № 2240/2870/18 було визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 07 травня 2018 року №0049061206, яке винесене з підстав того, що позивач невчасно зареєстрував податкові накладні в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість складених за період з 11 жовтня 2017 по 28 жовтня 2017.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В подальшому Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області знову проведено камеральну перевірку ТОВ "Либідь-К" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних за жовтень 2017 року, серпень та грудень 2018 року, якою встановлено порушення вимог п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами якої складено акт перевірки від 11 лютого 2019 року №31/22-01-56- 05/30247167.

Згідно висновків вказаного акту перевірки встановлено, що камеральною перевіркою податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2017 року, за серпень 2018 року та грудень 2018 року ТОВ "ЛИБІДЬ-К", щодо своєчасності реєстрації податкових накладних встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2756-VI (із змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасна реєстрація в ЄРПН 1ПН виписаної у жовтні 2017 року на суму ПДВ 84,96 грн., 1ПН виписаної у серпні 2018 року на суму ПДВ 99,84 грн. та 11ПН виписаних у грудні 2018 року на загальну суму ПДВ 52151,44 грн.

В результаті встановлених порушень, відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 25 березня 2019 року №0028115605 з яким позивач не погоджується в частині застосування до ТОВ "Либідь-К" штрафних санкцій в розмірі 4712,95 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 200-1.1. ст. 200-1 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з положеннями п. 200-1.2. ст. 200-1 ПК України, платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.

В ході судового розгляду судом встановлено, що з метою реєстрації податкових накладних в ЄРПН, директором ТОВ "Либідь-К" 28.11.2017 внесено на рахунок податку на додану вартість 50 000 грн., з метою поповнення ліміту, а також 30 листопада 2017 року було додатково внесено 20 200 грн., що дало змогу зареєструвати податкові накладні складені за період з 11 жовтня 2017 року по 28 жовтня 2017 року.

Відповідно до ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, беручи до уваги встановлені обставинами досліджені під час розгляду справ №822/3284/17 та № 2240/2870/18, а також ті обставини, що 13 грудня 2017 року ДФС України самостійно відновила суму ліміту з податку на додану вартість, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 249894,00 грн., суд прийшов до висновку, що у зв`язку з необґрунтованим зняттям позивачу ліміту з ПДВ в розмірі 57069 грн., позивачем не допущено порушень податкового законодавства в частині податкових накладних. Натомість, застосування до позивача штрафних санкцій за невчасну реєстрацію податкових накладних в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість складених за період з 11 жовтня 2017 по 28 жовтня 2017 є протиправним, оскільки дане порушення було спричинене безпідставним зняттям ліміту в Системі електронного адміністрування ПДВ.

Водночас слід зазначити, що позивач визнає нарахування відповідачем штрафу за порушення термінів реєстрації податкової накладної №1064/2/ від 05 грудня 2018 року в сумі 1021,38 грн. та податкової накладної №752/2/ від 31 серпня 2018 року в сумі 9,98 грн. При цьому, у ході судового розгляду суд також встановив порушення термінів реєстрації податкової накладної №827/2/ від 20 жовтня 2017 року, з чим представник позивача погодився, тому з врахуванням штрафних санкцій, які позивач визнав під час содового розгляду, суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 25 березня 2019 року №0028115605 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 4704,45 грн.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 25 березня 2019 року №0028115605 в частині застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 4704,45.

Таким чином, оскільки відповідач не довів правомірність оскаржуваних дій, а встановлені обставини справи свідчать про їх протиправність, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Либідь-К", а тому даний адміністративний позов слід задоволити частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи той факт, що судове рішення ухвалене на користь позивача та дотримуючись вимог ст. 139 КАС України, суд вирішив присудити на користь ТОВ "Либідь-К" за рахунок асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору в сумі 1921,00 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 25 березня 2019 року №0028115605 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" штрафних санкцій в розмірі 4704 (чотири тисячі сімсот чотири) грн. 45 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 листопада 2019 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь-К" (Сахнівці, Старокостянтинівський район, Хмельницька область, 31134 , код ЄДРПОУ - 30247167) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя П.І. Салюк