Рішення № 85997462, 29.11.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2019
Номер справи
620/3330/19
Номер документу
85997462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/3330/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Федорок К.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_1 про визнання неправомірною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_1 про визнання неправомірною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бабенка В.М. про накладення штрафу від 28.10.2019 у виконавчому провадженні № 60142651.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову, оскільки для здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2019 у справі № 620/1624/19 управлінню необхідна довідка про розмір грошового забезпечення позивача, яка уповноваженим органом, Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, не надається. Вказує, що самостійно встановити розмір грошового забезпечення в управління немає законних підстав, без довідки про грошове забезпечення позивача виконати рішення суду неможливо. Також зазначає, що виплата різниці пенсії на виконання судових рішень проводиться позивачу відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки боржником рішення суду в повному обсязі не виконано, у зв`язку з чим 28.10.2019 було винесено постанову про накладення штрафу. Вказує, що позивачем не наведено жодних доказів на підтвердження відсутності бюджетного призначення на доплату пенсії. Відповідач вважає, що оскаржувана постанова прийнята в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України «Про виконавче провадження».

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 29.11.2019 клопотання Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про залучення третьої особи повернуто без розгляду; ухвалою суду від 29.11.2019 відзив ОСОБА_1 на позовну заяву повернуто без розгляду.

В судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представників сторін надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі, що згідно вимог частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На виконанні у відповідача перебуває виконавче провадження № 60142651 з виконання виконавчого листа № 620/1624/19, виданого 17.09.2019 Чернігівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань, премії, починаючи з 01.01.2018.

В ході здійснення вказаного виконавчого провадження Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 16.10.2019 № 14642/03-25 повідомило відповідача про те, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань, премії, починаючи з 01.01.2018. Одночасно повідомлено, що функції щодо визначення складових та розміру грошового забезпечення, розрахунку вислуги років на пенсію покладено, в даному випадку, на Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який на запит органу Пенсійного фонду повідомив, що надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає законних підстав, оскільки він не є стороною судового розгляду та відповідачем по справі.

Також повідомлено, що при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 грошове забезпечення взято до розрахунку з довідки про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 № ФЧ 57445 станом на 01.03.2018: посадовий оклад – 7050,00 грн., оклад за військовим званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 4265,00 грн.; та з довідки від 09.10.2008 станом на 01.01.2008: надбавка за виконання особливо важливих завдань – 876,83 грн., премія – 116,40 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці – 176,40 грн., надбавка за кваліфікацію – 29,10 грн.

Вказано, що доплата пенсії за період з 28.08.2019 по 31.10.2019 в розмірі 1337,86 грн. буде виплачена в листопаді 2019 року, пенсія в розмірі 9018,00 грн. буде виплачуватись з 01.11.2019, доплата за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 27.08.2019 в розмірі 9973,20 грн. буде проведена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Зважаючи на невиконання рішення суду в повному обсязі, а саме при проведенні перерахунку пенсії боржником включено тільки 50 % надбавки за вислугу років та не проведено виплату пенсії стягувачу з 01.01.2018 по 27.08.2019, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бабенко Віталієм Миколайовичем 28.10.2019 було прийнято постанову про накладення штрафу на позивача в розмірі 5100,00 грн.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі статтею 3 Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону, зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Частиною першою статті 75 Закону встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання.

Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

З наданих суду матеріалів судом встановлено, що при здійсненні перерахунку стягувачу пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було взято для розрахунку довідку про розмір грошове забезпечення від 14.03.2018 № ФЧ 57445 станом на 01.03.2018, згідно якої посадовий оклад складає 7050,00 грн., оклад за військовим званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 4265,00 грн.

Водночас, для розрахунку надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань, премії було використано грошове забезпечення станом на 01.01.2008 згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення від 09.10.2008, що стало однією з підстав винесення оскаржуваної постанови.

При цьому, позивач вказує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, без довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 виконати рішення суду неможливо, а Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на запит органу Пенсійного фонду відповідну довідку не надає.

Разом з тим суд зазначає, що Шостий апеляційний адміністративний суд, приймаючи постанову від 28.08.2019 у справі № 620/1624/19, зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, щомісячна надбавка за вислугу років, надбавка, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за кваліфікацію, як додаткові види грошового забезпечення, мали постійний характер, оскільки сплачувалися позивачеві регулярно, щомісяця, тобто систематично, а отже такі види додаткового грошового забезпечення мають бути включеними до розміру грошового забезпечення відповідної посади для розрахунку пенсії позивача.

Тобто, судовим рішенням, яке набрало законної сили, визнано право особи на перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію та виконання особливо важливих завдань, премії, а позивач не може посилатися на відсутність відповідної довідки, як на підставу невиконання рішення суду.

Щодо не проведення виплати пенсії стягувачу за період з 01.01.2018 по 27.08.2019 суд зазначає наступне.

Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 (далі - Порядок № 649), визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Пунктом 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України, установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Згідно пунктів 5, 6, 8, 10 Порядку № 649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія). Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку. У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови. У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Тобто, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється органами Пенсійного фонду України за правилами Порядку № 649.

Так, як було зазначено позивачем у листі від 16.10.2019 № 14642/03-25, надісланому відповідачу (а.с. 11-12), доплата за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 27.08.2019 в розмірі 9973,20 грн. буде проведена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Разом з тим, суд зазначає, що позивач мав провести розрахунок суми виплати відповідно до рішення суду, направити відповідний пакет документів до Пенсійного фонду України де уповноважена комісія, після перевірки обґрунтованості розрахованої суми, прийняла б одне з рішень.

Суд зазначає, що тільки після розгляду поданих боржником (територіальним пенсійним органом) зазначених документів відповідна комісія Пенсійного фонду України може прийняти рішення про наявність або відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

Так, матеріали справи не містять відомостей та належних доказів, на вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області дій, передбачених пунктом 5 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Такі докази також не були надані позивачем в межах виконавчого провадження № 60142651.

Таким чином, посилання позивача на відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичну відсутність коштів, як поважну причину невиконання рішення суду, не знайшли свого підтвердження.

Вищевказані доводи спростовуються постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2019 рік» від 16.01.2019 № 14, якою передбачено, зокрема, виділення 50 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України на 2019 рік» від 26.06.2019 № 544 передбачено виділення додаткових 50 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що свідчить про послідовність дій держави, спрямованих на вирішення даного проблемного питання.

Також суд відхиляє посилання апелянта на правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а та від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а, оскільки обставини, за яких у цих справах були накладені штрафи за невиконання судового рішення, є відмінними від тих обставин, за яких на позивача був накладений штраф оскаржуваною постановою від 28.10.2019, а позивачем у даній справі не надано суду доказів вчинення дій по виконанню рішення суду в порядку, передбаченому Порядком № 649.

У контексті наведеного суд вважає за необхідне підкреслити, що відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

За таких обставин, відповідачем було правомірно винесено постанову від 28.10.2019 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області штрафу у виконавчому провадженні № 60142651, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області (проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34924518), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання неправомірною та скасування постанови відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення складено 29.11.2019.

Суддя Н.М. Баргаміна