
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2019 р. справа № 520/6809/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., за участі секретаря судового засідання Блудової А.І.,
представника позивача - Леонець О.С.,
представника відповідачів - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (вул. Перемоги, буд. 15, смт.Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, б. 3, корп. 2, м. Київ 42, 01042, код ЄДРПОУ 37508533), Державної екологічної інспекції у Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 37999518) про визнання протиправними і скасування наказів, визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В:
Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Державної екологічної інспекції від 04.12.2018 №278 в частині проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (ЄДРПОУ 04399068 адреса: 62560, Харківська область, Вовчанський район, смт Старий Салтів, вул.Перемоги,15);
- визнати протиправним та скасувати Наказ по Державній екологічній інспекції в Харківській області від 05.04.2019 №288/11-02 стосовно проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (ЄДРПОУ 04399068 адреса: 62560, Харківська область. Вовчанський район, смт Старий Салтів, вул.Перемоги,15);
- визнати дії суб`єкта владних повноважень, а саме Державної екологічної інспекції в Харківській області по проведенню планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (ЄДРПОУ 043990б8 адреса: 62560, Харківська Область, Вовчанський район, смт Старий Салтів, вул.Перемоги,15) протиправними.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що дії відповідачів щодо видання наказів та бездіяльність щодо ненадання відповіді Державної екологічної інспекції у Харківській області позивач вважає незаконними та здійсненими з грубим порушенням вимог та приписів діючого законодавства, оскільки протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання не допускається.
Представник відповідача, Державної екологічної інспекції України, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позову в повному обсязі, та зазначив, що вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Держекоінспекція діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема в частині реалізації наданих законом повноважень щодо здійснення контролю за органом місцевого самоврядування, який здійснює делеговані повноваження Держекоінспекції у сфері дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища на відповідній території, а тому підстави для визнання дій неправомірними відсутні.
Представник відповідача, Державної екологічної інспекції України, зазначив, що наказ Держекоінспекції від 04.12.2018 № 278 виданий на підставі Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Положення про територіальні органи Держекоінспекції, затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за № 1080/30948 із змінами, внесеними наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.10,2018 № 347, зареєстрованим в Мін`юсті 18.10.2018 за №1174/32626, пункту 1 стаття 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».
Представник також зазначив, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Також представник зазначив, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказано, що Старосалтівська селищна рада є органом місцевого самоврядування, а тому права позивача не порушено, оскільки такий Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до Старосалтівської селищної ради не застосовується.
Представник відповідача, Державної екологічної інспекції у Харківській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає позов безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки Інспекцією на виконання наказу Держекоінспекції від 04.12.2018 року № 278 «Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих орган виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2019 році», керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням видано наказ від 05 квітня 2019 року № 288/11-02 про проведення в термін з 08 по 12, з 15 по 19 квітня 2019 року планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Старосалтівською селищною радою Вовчанського району Харківської області, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.04.2019 № 228/11-02/03-06.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив Державної екологічної інспекції України, в якому зазначив, що до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держекоінспекцією, належать, зокрема види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду, а також кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб`єкта господарювання протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім, сьомим, дев`ятим частини першої статті 6 Закону України "Проосновні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Представник відповідача, Державної екологічної інспекції у Харківській області, подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що порядок здійснення державного нагляду (контролю) визначений постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. № 339 «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень виконавчої влади».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представники відповідачів в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, подали до суду клопотання, в яких просили розглянути справу без їх участі.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з приписами п.1 ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Заслухавши пояснення представника позивач, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 04.12.2018 Державною екологічною інспекцією України видано наказ № 278 "Про затвердження Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованим їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2019 році".
Відповідно до пункту 770 Переліку, затвердженого наказом Держекоінспекції від 04.12.2018 №278, планова перевірка Старосалтівської селищної ради (вул. Перемоги, буд. 15, смт. Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) буде здійсненна в термін з 08.04.2019 по 19.04.2019 з метою покращення екологічного стану, забезпечення держаного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавством центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.
На виконання наказу Держекоінспекції від 04.12.2018 року № 278 Державною екологічною інспекцією у Харківській області видано наказ від 05 квітня 2019 року № 288/11-02 про проведення в термін з 08 по 12, з 15 по 19 квітня 2019 року планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Старосалтівською селищною радою Вовчанського району Харківської області, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.04.2019 № 228/11-02/03-06.
Не погоджуючись із вказаними наказами та діями відповідачів щодо проведення перевірки, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Зі змісту позовної заяви, відзивів, заперечень, пояснень представників сторін у судовому засіданні судом встановлено, що між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин справи. Причиною виникнення спору є різне тлумачення сторонами законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту а) ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Держекоінспекції відповідно до п. 1, 2 Положення є реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства.
Пунктом 5 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади визначено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
Однак чинним законодавством не визначено окремого порядку проведення Держекоінспекцією контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади на виконання вимог пункту а) ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Натомість, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон №877-V) визначені правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.1, ч.1 ст.1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій. Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Тобто, враховуючи відсутність законодавчого врегулювання процедури проведення Держекоінспекцією заходів державного нагляду щодо органів місцевого самоврядування та з огляду на встановлений статтею 19 Конституції України обов`язок органів державної влади діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд, керуючись принципом верховенства права та вимогами ч.4 ст.6 КАС України приходить до висновку про наявність підстав для застосування до спірних правовідносин приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За змістом частини 1 статті 5 абзацу 2 частини 2 статті 4 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання не допускається.
План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.
Суд зазначає, що згідно з вимогами, встановленими наказом від 07.08.2017 року №1170/81, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.09.2017 року за № 1053/30921 "Про затвердження вимог до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання", в плані необхідно визначити ступінь ризику.
Вказана вимога є необхідною, оскільки згідно зі ст.5 Закону 877-V планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.
З наведеного суд вбачає, що законодавством встановлена чітка періодичність проведення планових перевірок, яка прямо залежить від ступеню ризику.
Аналогічні критерії встановлені Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією" від 06.03.2019 року № 182.
До суду не надано доказів, що вказана вимога щодо оцінки ступеня ризиковості була виконана відповідачем, у зв`язку з чим неможливо визначити, яким чином та до якого ступеня ризику Держекоінспекція віднесла Старосалтівську селищну раду Вовчанського району Харківської області.
Поряд з цим суд звертає увагу, що в незалежності від ступеня ризику законодавець прямо встановив чіткі обмеження щодо періодичності здійснення перевірок. Так, планові заходи не можуть відбуватись частіше одного разу на два роки.
Судом встановлено, що планова перевірка позивача здійснювалась 06-20.04.2018 року, про що зазначено в направленні на проведення планової перевірки в графі "Інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу та строк його здійснення)".
Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області зверталась із листом №605 від 18.04.2019 до Державної екологічної інспекції у Харківській області, в якому вказала на встановлені вище обставини. Вказаний лист отриманий посадовою особою Державної екологічної інспекції у Харківській області, про що міститься відповідний запис в журналі перевірок.
Стосовно тверджень представника Державної екологічної інспекції України, викладених у відзиві на позовну заяву, стосовно не розповсюдження дії Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до Старосалтівської селищної ради, в аспекті відсутності необхідності визначати ступінь ризиковості позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №182 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією» до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держекоінспекцією, належать:
1) провадження господарської діяльності з додержанням екологічних вимог;
2) категорія видів планової діяльності та об`єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля;
3) види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду;
4) кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду;
5) кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб`єкта господарювання протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім, сьомим, дев`ятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
6) кількість випадків недопущення суб`єктом господарювання посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення заходів державного нагляду (контролю) (крім випадків, передбачених статтею 10 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду.
Аналізуючи зміст вказаних норм, враховуючи відсутність законодавчого регулювання порядку здійснення заходів контролю на виконання вимог ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суд дійшов висновку, що при оцінці Держекоінспекцією ступеня ризиковості, що є однією із вимог при проведенні заходів контролю, необхідно керуватись критеріями, визначеними Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість тверджень представника Державної екологічної інспекції України стосовно не розповсюдження дії Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до Старосалтівської селищної ради, оскільки позивач має статус органу місцевого самоврядування, а також тому, що визначальною вимогою для здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є визначення ступеня ризиковості.
Щодо тверджень представника Державної екологічної інспекції у Харківській області, висловлених у судовому засіданні, стосовно призначення проведення планового заходу державного нагляду (контролю) на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади" від 9 березня 1999 р. № 339, Положення про Державну екологічну інспекцію та вибіркового застосування норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суд зазначає, що пунктом 5 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади визначено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
Однак, як вже встановлено судом вище, враховуючи відсутність законодавчого врегулювання процедури проведення Держекоінспекцією заходів державного нагляду щодо органів місцевого самоврядування, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії", № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Серед критеріїв, принципів, які повинні застосовуватись суб`єктом владних повноважень при прийнятті ними рішень та вчиненні дій та якими керується адміністративний суду разі оскарження таких рішень, дій (ст.2 КАС України), є, зокрема, принцип законності, відповідно до якого суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, а рішення суб`єкта владних повноважень має прийматися обґрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
При цьому судовим розглядом підтверджено, що при винесенні оскаржуваних наказів та при проведенні заходів державного нагляду (контролю) щодо позивача відповідачі не врахували необхідності дотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", чим було порушено принцип законності прийняття таких рішень та вчинення дій, що свідчить про їх протиправність.
Суд також зазначає, що винесення наказу Державної екологічної інспекції у Харківській області від 05.04.2019 №288/11-02 на підставі Наказу Державної екологічної інспекції від 04.12.2018 №278, а також проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, не може безумовно свідчити про правомірність дій та рішень Державної екологічної інспекції у Харківській області на виконання їх повноважень, оскільки очевидною є протиправність Наказу Державної екологічної інспекції від 04.12.2018 №278 в частині проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, що став підставою для винесення наказу та безпосередньо проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Харківській області.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом. Доказів протилежного відповідачем як суб`єктом владних повноважень до суду не надано.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (вул. Перемоги, буд. 15, смт.Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, б. 3, корп. 2, м. Київ 42, 01042, код ЄДРПОУ 37508533), Державної екологічної інспекції у Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 37999518) про визнання протиправними і скасування наказів, визнання протиправними дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної екологічної інспекції від 04.12.2018 №278 в частині проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної екологічної інспекції у Харківській області від 05.04.2019 №288/11-02 стосовно проведення планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області.
Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Харківській області по проведенню планової перевірки Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області на підставі Наказу Державної екологічної інспекції у Харківській області від 05.04.2019 №288/11-02.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, б. 3, корп. 2, м. Київ 42, 01042, код ЄДРПОУ 37508533) на користь Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (вул. Перемоги, буд. 15, смт.Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) судовий збір у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 37999518) на користь Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (вул. Перемоги, буд. 15, смт.Старий Салтів, Вовчанський район, Харківська область, 62560, код ЄДРПОУ 04399068) судовий збір у сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 29 листопада 2019 року.
Суддя О.Г. Котеньов