
Справа № 420/5308/19
У Х В А Л А
25 листопада 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.
за участю секретаря Лементовського О.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису та рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 23 серпня 2019 року та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення № 7 від 23 серпня 2019 року.
До суду від ОСОБА_1 надійшли клопотання про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (вхід. № 38672/19 від 21.10.2019 року, вхід. № 43630/19 від 20.11.2019 року). В обґрунтування клопотання заявником зазначено, що оскаржувані припис та постанова винесені за порушення Хлібодарським виробничим управлінням житлово-комунального господарства порядку формування та застосування економічно необґрунтованих тарифів на теплопостачання для споживачів смт. Хлібодарське Одеської області. За вказаними економічно необґрунтованими тарифами населення смт. Хлібодарське сплачувало за теплопостачання протягом значного проміжку часу, що призвело до порушення її прав як споживача послуг. Вона мешкає у смт. Хлібодарське Одеської області та являється споживачем комунальних послуг, у тому числі з централізованого опалення, що їх надає єдиний постачальник Хлібодарське ВУЖКГ. Такі послуги сплачуються нею, як споживачем комунальних послуг, отже у випадку не задоволення позову, рішення суду вплине на її права та обов`язки по відношенню до відповідача, щодо здійснення останнім перерахунку за надані послуги із постачання теплової енергії та повернення надлишково сплачених коштів за комунальні послуги, в тому числі з опалення населенню смт. Хлібодарського, до якого вона належить. Окрім того, вона обурена тим фактом, що позивач порушує свої обов`язки щодо належного сповіщення споживачів комунальних послуг, у тому числі теплової енергії про зміну тарифів, що, зокрема, підтверджується висновками актами індивідуальної дії, що складені відповідачем та є предметом оскарження по справі № 420/5308/19. При зверненні до позивача не можливо дістати жодної обґрунтованої та правдивої інформації, щодо складових до тарифу опалення та з інших питань щодо надання комунальних послуг. Тому, на її погляд, є потреба в обізнаності громадськості смт. Хлібодарського та споживачів комунальних послуг, у тому числі теплової енергії, за станом розгляду судової справи № 420/5308/19. Таким чином, задля унеможливлення не здійснення позивачем у подальшому законних й обґрунтованих вимог відповідача та з метою загального освідомлення станом справ щодо надання послуг із постачання теплової енергії у населеному пункті, просить допустити її до участі у справі № 420/5308/19 у якості третьої особи без самостійних вимог на боці відповідача.
Представник позивача вважав клопотання необґрунтованим, проти його задоволення заперечував, за обставин, викладених в письмових поясненнях.
Представник відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області вважав клопотання обґрунтованим за обставин, викладених в письмових поясненнях.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які з`явились до судового засідання, суд встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як вбачається з матеріалів справи, 23 серпня 2019 року за результатами проведеної планової перевірки Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області щодо Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства винесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін з вимогою в шестимісячний термін здійснити розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з теплопостачання у відповідності до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» та пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», здійснити перерахунок коштів, нарахованих споживачам житлово-комунальних послуг, які ними ще не сплачені, у сумі 148106,39 грн. Також, 23.08.2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення № 7, яким застосовано до Хлібодарського ВУЖКГ штраф у сумі 753145,67 грн. та зобов`язано Хлібодарське ВУЖКГ повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 791301,27 грн.
Хлібодарське виробниче управління житлово-комунального господарства не погодившись із винесеними щодо нього Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області рішеннями, оскаржив їх до суду (справа № 420/5308/19).
Таким чином, предметом розгляду по даній справі № 420/5308/19 є встановлення та дослідження обставин щодо наявності підстав для визнання протиправними та скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 23 серпня 2019 року та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення № 7 від 23 серпня 2019 року.
Згідно п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані рішення (індивідуальні акти) приймались безпосередньо щодо позивача, Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства, та стосуються прав та обов`язків Хлібодарського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Отже, спірні правовідносини по справі № 420/5308/19 щодо оскарження актів індивідуальної дії виникли між позивачем, Хлібодарським виробничим управлінням житлово-комунального господарства, та відповідачем, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області.
Посилання заявника щодо того, що рішення суду вплине на її права та обов`язки по відношенню до відповідача, щодо здійснення останнім перерахунку за надані послуги із постачання теплової енергії та повернення надлишково сплачених коштів за комунальні послуги, в тому числі з опалення населенню смт. Хлібодарського, до якого вона належить, суд не приймає до уваги, оскільки ані в рішенні про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення № 7 від 23.08.2019 року, ані в приписі про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 23.08.2019 року не визначено конкретних осіб, в тому числі заявника, яким слід повернути одержану виручку. Крім того, як зазначено представником відповідача в письмових поясненнях, під час перевірки надавались узагальнені розрахунки по нарахуванню та сплаті за комунальні послуги Хлібодарським ВУЖКГ, а не по конкретних споживачах (поквартирно).
При цьому, щодо доводів заявника в обґрунтування заявленого клопотання про те, що є потреба в обізнаності громадськості смт. Хлібодарського та споживачів комунальних послуг, у тому числі теплової енергії, за станом розгляду судової справи № 420/5308/19 суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 10 КАС України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом. Будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні. Особи, які бажають бути присутніми у судовому засіданні, допускаються до зали судового засідання до початку судового засідання та під час перерви.
Згідно ч. 15 ст. 10 КАС України судове рішення (повне або скорочене), ухвалене у відкритому судовому засіданні, оголошується прилюдно у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 КАС України інформація щодо суду, який розглядає справу, учасників справи та предмета позову, дати надходження позовної заяви (скарги) або будь-якої іншої заяви або клопотання у справі, у тому числі особи, яка подала таку заяву, вжитих заходів забезпечення позову та (або) доказів, стадії розгляду справи, місця, дати і часу судового засідання, руху справи з одного суду до іншого, є відкритою та підлягає невідкладному оприлюдненню на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
При цьому, інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет на веб-сторінці Одеського окружного адміністративного суду за посиланням: http://court.gov.ua/sud1570/.
За таких підстав, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення ОСОБА_1 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 49, 180, 243, 248 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвала окремо не оскаржується.
Повний текст ухвали складено та підписано 29 листопада 2019 року.
Суддя О.А. Левчук