
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 листопада 2019 р. № 520/10203/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови у розгляді по суті заяви про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат вчинити дії щодо розгляду заяви від 16.09.2019 р. про визнання позивача учасником бойових дій та видати ОСОБА_1 посвідчення встановленого зразка;
- стягнути судовий збір на користь позивача.
Ухвалою суду від 03.10.2019 року було відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.09.2019 року позивач звернувся до Комісії щодо розгляду питань, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій Харківського обласного військового комісаріату із заявою про надання статусу учасника бойових дій. Також було надано нотаріально завірені заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проходили військову службу в той же період, і які отримали статус учасника бойових дій. Просить задовольнити позов у повному обсязі.
16.10.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов у якому зазначено, що позивачем у 2017 році було надано пакет документів для встановлення статусу учасника бойових дій, зокрема: надано заява від 15.08.2017 року, копія паспорта, військового квитка, довідка архіву від 20.07.2017 року №21/59/К-3074. Розглянувши вказаний пакет документів, Комісія Харківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій протоколом №13 від 01.09.2017 відмовила Позивачу у встановленні статусу у зв`язку з відсутністю даних, щодо участі у бойових діях чи забезпеченні діяльності. 16.09.2019 року Позивач звернувся на адресу Харківського обласного військового комісаріату з заявою про видачу копії Протоколу № 13 від 01.09.2017 року, та листом від 17.09.2019 року № 3076/ВСЗ останній отримав вказаний витяг, жодних інших документів позивач на розгляд комісії не надавав. Вказані у позовній заяві та надані до позову нотаріально посвідчені пояснення свідків позивачем на адресу Комісії не надавались.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву на нього, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів
Позивачем у 2017 році було надано пакет документів для встановлення статусу учасника бойових дій, зокрема: заяву від 15.08.2017 року, копію паспорта, військового квитка, довідка архіву від 20.07.2017 року № 21/59/К-3074. Розглянувши вказаний пакет документів, Комісія Харківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасника бойових дій протоколом №13 від 01.09.2017 відмовила Позивачу у встановленні статусу у зв`язку з відсутністю даних щодо участі у бойових діях чи забезпеченні діяльності.
16.09.2019 року Позивач звернувся на адресу Харківського обласного військового комісаріату з заявою про видачу копії Протоколу № 13 від 01.09.2017 року, та листом від 17.09.2019 року № 3076/ВСЗ останній отримав вказаний витяг, жодних інших документів позивач на розгляд комісії не надавав.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
З урахуванням викладених обставин справи суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ст.6 Закону України від22.10.1993 №3551 "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551) учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу PCP (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу PCP проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 №63 затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території. Так серед вказаного переліку країн і періодів бойових дій зазначений Афганістан, квітень 1978 року - грудень 1989 року.
Наказом Міністра оборони України від 07.05.2015 №200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Положення №200). Відповідно до п.1 Положення №200 комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах. Відповідно до п.10 Положення №200 на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників,- за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).
Відповідно до пунктів 11, 12 Положення №200 комісії зобов`язані:
-приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
-реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку;
-інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії;
-розглядати внесені на розгляд заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання;
-робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника;
-заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін);
-доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз`яснювати порядок його оскарження;
-розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання;
-засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).
Комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів:
заяв громадян або клопотань командирів (начальників);
довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою;
партизанського квитка;
посвідчення учасника підпілля;
посвідчення до знака За розмінування;
грамот, фотографій (оригіналів);
газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження; історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім`я та по батькові заявника;
документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період;
інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
Відповідно до п. 13, 15 Положення №200 за відсутності в заявника через незалежні від нього причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником в одній військовій частині (установі, закладі) та визнані учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни за цей період.
Як вбачається з наказу Міністерства оборони України №200 від 07.05.2015 року на Комісію Харківського обласного військового комісаріату покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа: осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників, - за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).
Тобто, Харківський обласний військовий комісаріат у спірних правовідносинах не заперечує той факт, що до її компетенції належить розгляд заяв тієї категорії громадян, яку відповідно до п.10 Положення №200 розглядали обласні військові комісаріати до переформування їх у обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Водночас, позивач зазначає, що 16.09.2019 надавав заяву про надання статусу учасника бойових дій з пакетом документів, а саме з нотаріально завіреними заявами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проходили військову службу в той же період, і які отримали статус учасника бойових дій. Однак, доказів звернення позивачем до Харківського обласного військового комісаріату з зазначеною заявою з додатками до суду надано не було. Ухвалою суду від 20 листопада 2019 р. було витребувано докази подання заяви про надання статусу учасника бойових дій з додатками до Комісії щодо розгляду питань, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій Харківського обласного військового комісаріату із відміткою про отримання. Позивачем на виконання зазначеної ухвали суду надано заяву, яка не містить жодних штампів або інших доказів отримання відповідачем зазначеної заяви.
Натомість відповідачем надано заяву позивача про видачу копії Протоколу №13 від 01.09.2017 року, з штампом вхідної кореспонденції від 16.09.2019 р. Отже, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з заявою про надання статусу учасника бойових дій 16.09.2019 р.
Суд не бере до уваги пояснення позивача, щодо відмови відповідача приймати його заяву про надання статусу учасника бойових дій з додатками, оскільки позивач не був позбавлений можливості звернутись з відповідною заявою засобами поштового зв`язку, а також позивач може повторно скористатися правом звернення з вказаною заявою через засоби поштового зв`язку.
Таким чином, ОСОБА_1 слід відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст. ст.72-77, 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 29 листопада 2019 р.
Суддя Мінаєва К.В.